Zielonka: nowy parking ułatwi łączenie podróży pociągiem i samochodemPKP Polskie Linie Kolejowe S.A. / Foto: Magdalena Janus

Zielonka: nowy parking ułatwi łączenie podróży pociągiem i samochodem

Wojciech.Jenda
REKLAMA

Mieszkańcy podwarszawskiej Zielonki zyskają lepsze możliwości codziennych dojazdów. W sąsiedztwie stacji zbudowany zostanie parking, który umożliwi wygodne łączenie podróży autem i koleją. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz PKP S.A. podpisały umowę współpracy w zakresie infrastruktury parkingowej i drogowej wybudowanej w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Na terenie bezpośrednio sąsiadującym ze stacją kolejową Zielonka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują parking, który zapewni mieszkańcom wygodne przesiadki do pociągów. Od strony ul. Juliusza Słowackiego zaplanowano 59 miejsc postojowych, w tym 3 dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Parking powstanie na łącznej powierzchni ponad 1,2 tys. mkw.

Dzięki rządowemu Programowi Przystankowemu skutecznie walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. Dostęp do wygodnej, bezpiecznej kolei to nowoczesne perony, ale i parkingi, gdzie można zostawić samochód i przesiąść się do pociągu. Stąd inwestycje takie jak ta, która zapewni mieszkańcom Zielonki lepsze dojazdy. Z efektów naszych działań oraz z inwestycji zarządcy infrastruktury korzystają już mieszkańcy wielu regionów, w tym także Mazowsza – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dzięki rządowym programom realizowane są liczne projekty inwestycyjne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. W setkach miejscowości w Polsce przybliżamy kolej mieszkańcom i ułatwiamy do niej dostęp. Podróżni zyskują lepsze możliwości komunikacyjne i warunki podróżowania – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Realizację ważnej dla mieszkańców inwestycji umożliwi umowa zawarta przez PLK S.A. i PKP S.A. Zgodnie z jej zapisami PLK S.A. jest zobowiązana do budowy miejsc parkingowych, a PKP S.A. zobowiązuje się do ich przejęcia w zarządzanie i utrzymanie. Budowa będzie sfinansowana ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i wykonanie parkingu zaplanowano na październik tego roku. Czas realizacji to 10 miesięcy od podpisania umowy z Wykonawcą.

Program Przystankowy ułatwia przesiadki

REKLAMA

W województwie mazowieckim planowana jest budowa łącznie 11 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach, o szacunkowej łącznej wartości 8,5 mln zł. Są to: Rokitno, Ruda Wielka, Małkinia, Urle, Chorzele, Wola Bierwiecka, Kruszyna, Zielonka, Warka, Ciechanów oraz Mława. Trwają już prace związane z budową parkingu w Rokitnie, do końca września zostanie ogłoszony przetarg na budowę w Urlach.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest ułatwienie dostępu do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej poprzez budowanie lub modernizowanie przystanków kolejowych i miejsc parkingowych dla pasażerów. W ramach Programu w całej Polsce przewidziano realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na ich budowę to 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowy w pięciu lokalizacjach, w szesnastu miejscach postępują prace budowlane, a dla siedmiu przygotowywane są postępowania przetargowe.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A./ Foto: Rafał Wilgusiak
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. / Foto: Magdalena Janus

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA