6,1 tys. zł – tyle zapłacisz we Wrocławiu za mkw. mieszkania z drugiej ręki

6,1 tys. zł – tyle zapłacisz we Wrocławiu za mkw. mieszkania z drugiej ręki

Emmerson
REKLAMA

Średnie transakcyjne ceny mieszkań z drugiej ręki we Wrocławiu w ciągu ostatniego roku nie ulegały znacznym wahaniom. W II kwartale bieżącego roku przeciętna stawka za mkw. powierzchni lokali z rynku wtórnego wyniosła w tym mieście 6 083 zł.

Jeżeli chodzi o całkowite ceny mieszkań z drugiej ręki, to w okresie od kwietnia do czerwca w stolicy Dolnego Śląska oscylowały w granicach 300 tys. zł.

W najbliższym czasie we Wrocławiu podobnie, jak w pozostałych większych miastach Polski należy oczekiwać stabilizacji cen mieszkań lub też nieznacznych ich obniżek. Dotyczy to zarówno lokali deweloperskich, jak i tych z rynku wtórnego. Jest to związane z coraz bardziej realną groźbą nadejścia drugiej fali kryzysu. Niepewna sytuacja gospodarcza może sprawić, że trudniej będzie znaleźć chętnych na spory wydatek, jakim jest zakup mieszkania.

 

Ceny ofertowe przesadzone

Warto zaznaczyć, że w okresie od kwietnia do czerwca średnia cena ofertowa lokali mieszkalnych na rynku wtórnym we Wrocławiu była o blisko tysiąc zł wyższa od średniej ceny transakcyjnej. Jest to dość duża różnica nawet biorąc pod uwagę fakt, że początkowe stawki są zwykle wyższe od tych ostatecznych. Taka sytuacja jest z jednej strony spowodowana strategią sprzedających, którzy zazwyczaj zostawiają sobie miejsce na obniżkę w trakcie negocjacji. Poza tym należy dodać, że osoby oferujące swoje mieszkania na rynku mają nieraz skłonność do przeceniania wartości swoich nieruchomości. Decydują się na zejście z ceny dopiero, gdy po upływie pewnego czasu nadal nie mogą znaleźć chętnych.

 

REKLAMA

Stare Miasto najdroższe, Psie Pole…

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku, najgłębiej do portfela musiały sięgnąć osoby zainteresowane kupnem mieszkania na obszarze Starego Miasta. Co ciekawe od stycznia do czerwca kupno mieszkania w Krzykach wiązało się z większym wydatkiem niż w Śródmieściu. Z kolei najtaniej już standardowo było na Psim Polu.


Jeżeli chodzi o preferowaną przez wrocławian lokalizację, to zdecydowany prym wiodą Krzyki i Fabryczna - na tych obszarach dokonano najwięcej transakcji lokalami z rynku wtórnego. Należy dodać, że liczba transakcji kupna/sprzedaży na rynku wtórnym w danym rejonie jest do pewnego stopnia wypadkową rozwijającego się tam nowego budownictwa. Taka teza znajduje również potwierdzenie na wrocławskim rynku mieszkaniowym. W stolicy Dolnego Śląska pod względem ilościowym oferta nowych mieszkań zlokalizowana jest głównie właśnie na obszarze Krzyków i Fabrycznej.

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA