Stal i szkło - takie materiały zostaną zastosowane do modernizacji budynku, który stoi na Dużej Łące. Od dawna nieużywany, niebawem otrzyma nowa funkcję, bo właśnie tam zostanie przeniesiony Park Odkrywców ,,Explorado".
Za 5 lat ma być tu już centrum edukacji ekologicznej. Fundusze na zaprojektowanie i przeprowadzenie wstępnych remontów w dzisiejszym ,,Szkieletorze" są w budżecie parku zarezerwowane.
- Prowadzimy rozmowy z niemiecką firmą AWC AG, z którą w minionym sezonie stworzyliśmy Park Odkrywców ,,Explorado" - mówi Tomasz Kaczmarek, wiceprezes WPKiW. - Chcemy by po przeprowadzce z parku odkrywców można było korzystać przez cały rok, dlatego musimy renegocjować warunki. Mamy nadzieję, że dojdziemy do porozumienia.
,,Explorado" działało tylko w sezonie. Teraz miałoby być czynne non stop lub - co najmniej - przez 9 miesięcy. W tym drugim przypadku park zarezerwowałby sobie pozostałe 3 miesiące na przeprowadzenie remontów i zmianę ekspozycji.
,,Szkieletor", który został zaprojektowany jako Pawilon Kultury Ogrodniczej w latach 80., ma być teraz w całości przeszkolony. Ekspozycja wewnątrz będzie na bieżąco urozmaicana. W planach jest też wyodrębnienie sali audytoryjnej, gdzie będą odbywały się wykłady dla dzieci. To wszystko na parterze. Na górze zaplanowano taras widokowy.
Jeszcze nie w tym roku
To zadanie na dalsze lata realizacji projektu. - Chcielibyśmy, aby w pawilonie funkcjonowało zasilanie z odnawialnych źródeł energii - wyjaśnia wiceprezes Kaczmarek. - Ale w taki sposób, żeby dzieci zrozumiały, że to nie czary i by mogły zobaczyć cały mechanizm pozyskiwania energii np. ze słońca. Budynek, choć dziś wygląda nieciekawie, dzięki wykorzystaniu szkła i stali zyska lekką, nowoczesną bryłę. Przy zachowaniu postindustrialnego wyglądu kilkoma elementami nawiązywać ma do przemysłowego charakteru regionu.
Realizację projektu zaplanowano na 5 lat. Park zamierza na ten cel pozyskać fundusze unijne, znaleźć inwestora zewnętrznego i dołożyć ze środków własnych. W tym roku prawdopodobnie uda się zrobić projekt i przeprowadzić park odkrywców, który w minionym sezonie znajdował się ,,pod chmurką", tuż obok Alei Głównej.
- To miejsce ma być przysiółkiem do Centrum Nauki, które powstanie w parku - mówi Tomasz Kaczmarek. - Kiedy już zadomowi się w zmodernizowanym ,,Szkieletorze", stworzymy centrum edukacji ekologicznej.
W perspektywie budynek ,,Szkieletora" ma być połączony funkcjonalnie z Halą Wystaw ,,Kapelusz", tak by wzajemnie się uzupełniały. Hala ma pełnić funkcję wystawienniczą, a ,,Szkieletor" szkoleniową.