DODAJ

Gliwice: remonty małe i duże

Gliwice: remonty małe i
graviteo
2013-04-05 15:44:35

Trwa przebudowa zniszczonego wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu Drogi Krajowej nr 88. Za nami cztery miesiące prac. Co zrobiono do tej pory? Przypomnijmy - obiekt został zamknięty dla ruchu pod koniec ubiegłego roku.

- Wiadukt był przyczyną sporych utrudnień i uciążliwości przede wszystkim dla kierowców, ale także dla służb odpowiedzialnych za jego utrzymanie - przekonuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. Przebudowa obiektu rozpoczęła się od rozbiórki istniejącego pomostu wraz z wyposażeniem. Przeprowadzono także badania konstrukcji nośnej wiaduktu. W najbliższym czasie wykonawca zadania - wyłoniona w przetargu firma P. W. BANIMEX z Będzina - zajmie się jej wzmocnieniem. Powstanie żelbetowa, sprężona płyta pomostowa, zespolona z istniejącą konstrukcją stalową. Całość zostanie zabezpieczona antykorozyjnie. Prace obejmą też m.in. budowę kanalizacji deszczowej odprowadzającej wody opadowe z wiaduktu, nadbudowę przyczółków, umocnienie skarp, ułożenie nowej nawierzchni jezdni, chodników, krawężników oraz montaż barier energochłonnych. Przebudowane zostaną dojazdy, na których - podobnie jak i na samym wiadukcie - pojawi się nowe oświetlenie.Roboty powinny zakończyć się 31 października. Przedsięwzięcie będzie kosztowało 13,5 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość przyznanego dofinansowania wynosi 85%.

Przez cały czas realizacji inwestycji wiadukt pozostanie nieprzejezdny, a kierowców będą obowiązywać objazdy. Ich trasa zmieniła się jednak we wtorek. 2 kwietnia - w związku z budową Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach - zamknięto dla ruchu odcinek ul. Portowej (od skrzyżowania z ul. Jana Śliwki do węzła z DK 88) oraz Drogę Krajową nr 88 (nad ulicą Portową). Tak jak do tej pory jadący ,,dekawką" z Bytomia w kierunku Wrocławia muszą zjechać z trasy na ul. Pionierów. Następnie ulicą Perseusza, estakadą Heweliusza, Portową, Edisona, Łabędzką i Opla dojadą do najbliższego węzła, który umożliwi powrót na DK 88. Z kolei kierowcy przemieszczający się z Wrocławia w stronę Bytomia muszą zjechać z Drogi Krajowej nr 88 na ul. Okulickiego. Dalej objazd poprowadzono ulicami: Okulickiego, Andersa (do ronda przy Cmentarzu Centralnym), Łabędzką, Edisona, Portową, estakadą Heweliusza, Perseusza i Pionierów do DK 88.źródło: UM Gliwice