Gliwice: rusza drugi etap przebudowy starówki

Gliwice: rusza drugi etap przebudowy starówki

śląskie
graviteo
REKLAMA

Ruszają pierwsze w tym roku remonty drogowe. To znak, że wiosna za pasem. 1 marca rozpocznie się drugi etap przebudowy uliczek gliwickiej Starówki.

Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów (lider konsorcjum realizującego inwestycję) zawiadomiło, że pierwszego dnia nowego miesiąca zaplanowano zamknięcie dla ruchu kołowego ulic: Grodowej - od Bankowej do ul. Pod Murami i Średniej - od Szkolnej do Raciborskiej. W kolejnych dniach - jeżeli warunki pogodowe będą sprzyjające - prace obejmą także ulice: Grodową - na odcinku od Średniej do Krupniczej, Średnią - od ul. Kaczyniec do Grodowej, Bytomską - od Wysokiej do Pod Murami, Mleczną, Plac Mleczny, Wysoką oraz Wodną. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na ustawione znaki drogowe. Mieszkańcy będą mieli zapewniony dojazd do posesji.


Zakres prac jest bardzo duży. Po rozebraniu dotychczasowej nawierzchni teren zostanie udostępniony właścicielom podziemnej infrastruktury w celu przebudowy sieci uzbrojenia (wodociągów, ciepłociągów, gazociągów, kabli energetycznych i przewodów telekomunikacyjnych). Układ urbanistyczny Starego Miasta jest wpisany do rejestru zabytków, więc teren sprawdzą też archeolodzy. Natomiast właściciele nieruchomości będą mogli doprowadzić do właściwego stanu technicznego odsłaniane w czasie robót przyziemia budynków. Ostatnim etapem będzie wykonanie nowej podbudowy ulic i ułożenie nawierzchni z kostek granitowych.


Przypomnijmy, że gruntowna przebudowa uliczek Starego Miasta rozpoczęła się w czerwcu 2011 roku. W pierwszym etapie remont objął pięć ulic: w całości Bednarską i Plebańską, prawie całą Grodową, fragmenty Bankowej (od Rynku do ul. Kaczyniec) oraz Bytomskiej (od Rynku do Tkackiej). Ta ostatnia i odcinek ul. Grodowej - od ul. Krupniczej do Bankowej - są już praktycznie gotowe. Drogi zyskały nową nawierzchnię z kostki granitowej. Co ciekawe, na jezdnie powróciły zabytkowe bruki - te, które były tutaj przed rozpoczęciem prac. Na początku marca fragment Grodowej zostanie otwarty dla ruchu. Natomiast w pozostałych miejscach roboty będą kontynuowane. - Chcemy wszystkie remontowane fragmenty dróg na Starówce oddać do użytku przed następną zimą - zapowiada Mariusz Depta z PRUiM.

REKLAMA


W ramach tego - zakrojonego na szeroką skalę - przedsięwzięcia wszystkie uliczki gliwickiej Starówki zostaną odnowione. Prace będą prowadzone etapami i powinny zakończyć się w 2016 r. Na ten cel zostanie wydane ponad 41 mln zł z budżetu miejskiego.

 

źródło: UM Gliwice

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA