DODAJ

Nowe nabrzeże miasta

Drogi i mosty / Grudziądz
Nowe nabrzeże miasta
MatKoz
2011-11-08 13:23:31

Rewitalizacja portu i nabrzeża Wisły w Grudziądzu ma kosztować 29 milionów złotych. Wykonawcą będzie firma Mostostal Warszawa SA. Do przetargu stanęło kilka spółek, najwyższa cena jaką oferował jeden z wykonawców to prawie 42 mln złotych. Prace mają się rozpocząć na początku przyszłego roku i zakończyć jeszcze w pierwszym kwartale 2013 roku.


 


Wbrew pozorom inwestycja jest bardzo poważna. W pierwszej kolejności zaplanowano wykonanie robót budowlanych, które polegały będą na przebudowie istniejących już umocnień nabrzeża. Następnie przewidziano przebudowę przystani jachtowej i wioślarskiej z centrum szkoleniowym i placem dla samochodów kempingowych. Wykonawca, firma Mostostal, zobowiązał się również do rozbiórki istniejących obiektów, tak aby nie naruszyć już istniejących. Ostatnia część inwestycji polegała będzie na przygotowaniu terenów rekreacyjnych i spacerowych, a także ustawieniu stojaków rowerowych i ławek. Wykonawca położy również instalację wodnokanalizacyjną, elektroenergetyczną i zainstaluje oświetlenie.


 


Modernizacja portu i nabrzeża Wisły to drugi etap programu rewitalizacji i adaptacji byłych obszarów przemysłowych w Grudziądzu. Pierwszy etap zakończył się pomyślnie w tym roku. Obejmował przebudowę ulicy Portowej na odcinku od ulicy Marcinkowskiego do Gdańskiej, a także Trasy Portowej na wysokości Centrostalu. Pierwszy etap inwestycji kosztował 10 mln złotych, z czego 4 mln złotych dała firma budująca w mieście centrum handlowe. Pieniądze na realizację drugiego etapu rewitalizacji grudziądzkich terenów poprzemysłowych miasto otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita kwota to 20 mln złotych.


mk