DODAJ

Tak może wyglądać nowoczesny dworzec autobusowy z biurami i galerią handlową

Komunikacja publiczna / Rzeszów
Tak może wyglądać nowoczesny
Damian Daraż
2016-08-30 01:06:37
Rzeszowskie biuro architektoniczne pochwaliło się koncepcją nowego dworca autobusowego w Rzeszowie.

Plan przedstawia kompleks trzech kilku piętrowych budynków, o łącznej powierzchni 45 tys. m kw. Z kolei zarząd spółki PKS Rzeszów S.A. domaga się zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, by ta inwestycja mogła powstać. Atrakcyjnymi terenami wokół dworca interesują się już deweloperzy. 

Przestarzały dworzec autobusowy już od kilku lat domaga się przebudowy. Atrakcyjna działka w centrum miasta, przez którą dzienne przewija się ponad 12 tys. osób, jest łakomym kąskiem dla deweloperów.

Inwestorzy widzieliby tu oprócz stanowisk dla autokarów, nowoczesne budynki biurowe i handlowe, w tym roku do zarządu Spółki PKS Rzeszów zgłaszały się firmy zainteresowane zakupem terenu dworca przy ulicy Grottgera, chcąc wybudować biurowce i galerię handlową, lecz bez żadnych konkretnych decyzji.

Wciąż nie ma decyzji, jak w przyszłości ma wyglądać dworzec PKS w Rzeszowie, czy ma on być częścią Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, którego koncepcję zleciłoby miasto, z możliwością dofinansowania unijnego, bez inwestycji komercyjnych, czy budowany osobno.

Dopóki nie ma projektu RCK, ewentualne inwestycje mogłyby powstawać w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ten jednak wyklucza inwestycje biurowo-usługową na terenach dworca.

Na chwilę obecną na tych terenach może być dworzec ze stanowiskami dla autobusów. Zarząd spółki PKS Rzeszów S.A. jeszcze na początku września złoży wniosek o zmianę planu przestrzennego terenów dworca.

Jeśli radni Miasta Rzeszowa zgodzą się na zmianę planu przestrzennego, władze spółki PKS dadzą zielone światło dla prywatnych inwestorów, chcących połączyć dworzec autobusowy z funkcją komercyjną.