DODAJ

W Rudzie Śląskiej powstaną nowe place zabaw

śląskie
W Rudzie Śląskiej powstaną
graviteo
2012-10-16 14:36:19

8 nowych placów zabaw przybędzie w tym roku w Rudzie Śląskiej. W mieście dobiegają końca prace związane z ich budową. Inwestycje powstają w ramach rządowego programu ,,Radosna szkoła". Ich koszt to prawie 1 mln zł.

W pierwszej kolejności do użytku przekazane zostaną place zabaw przy 4 rudzkich szkołach (Szkole Podstawowej nr 13, 15, 8 oraz Zespole Szkół Specjalnych nr 2). - Prace budowlane przy tych szkołach już się zakończyły, czekamy tylko na ministerialną kontrolę, która ma się zakończyć w przyszłym tygodniu. Jeżeli ze strony kontrolujących nie będzie żadnych zastrzeżeń, dzieci będą mogły zacząć korzystać z nowych placów zabaw - wyjaśnia Janusz Podolski, zastępca naczelnika wydziału inwestycji.W ciągu najbliższych dni powinny się też zakończyć prace budowlane przy pozostałych 4 placach zabaw
. Koszt budowy nowych placów wyniesie blisko 960 tys. zł. 50 proc. wszystkich kosztów związanych z realizacją inwestycji pochodzić będzie ze środków rządowego programu ,,Radosna szkoła". Sześć spośród ośmiu placów zabaw to tzw. małe place o powierzchni ok. 250 m2, pozostałe dwa to duże place o powierzchni ok. 500 m2. - O tym, jakie place zabaw mogły powstać przy określonych placówkach, decydowały wytyczne z ministerstwa oraz możliwości techniczne danych lokalizacji - tłumaczy Janusz Podolski.Co ważne, wszystkie nowe place zabaw, jak i te dotychczas funkcjonujące przy placówkach oświatowych w mieście, są ogólnodostępne. Korzystający będą musieli jednak przestrzegać regulaminów tych placów. W przyszłym roku powstanie także nowoczesny i spełniający wszystkie normy bezpieczeństwa plac zabaw w Parku Dworskim w Nowym Bytomiu. O budowę placu zabaw w tym miejscu wielokrotnie postulowali mieszkańcy Nowego Bytomia. Pierwotnie inwestycja powstać miała jeszcze w tym roku, jednak z uwagi na dwa unieważnione przetargi władze miasta zdecydowały się, że rozpoczęcie inwestycji nastąpi wiosną przyszłego roku. W ten sposób uniknie się budowy placu zabaw w okresie późnojesiennym i zimowym, kiedy warunki atmosferyczne mogłyby niekorzystnie wpłynąć na realizację inwestycji. - Pierwszy przetarg unieważniony został ponieważ oferent przedstawił za wykonanie zamówienia cenę przekraczającą zabezpieczone na ten cel środki. Powodem unieważnienia drugiego przetargu, które miało miejsce na początku października, była niezgodność treści oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia - wyjaśnia Piotr Janik, naczelnik wydziału inwestycji.Kilka dni temu w Orzegowie do użytku został oddany plac zabaw, który powstał we współpracy miasta z Fundacją Młodzież z Misją
. Fundusze na ten cel zostały zebrane wśród ludzi dobrej woli w Szwajcarii. Miasto przygotowało teren pod inwestycję. Przed miesiącem natomiast dzięki współpracy z Fundacją Muszkieterów otwarty został plac zabaw przy skrzyżowaniu ulic Zamenhofa i Solidarności w Halembie. Właściciel sklepu Intermarché ufundował zakup i montaż urządzeń, wkładem miasta był natomiast teren przekazany pod budowę placu zabaw. W obu przypadkach wkład miasta to rząd wielkości ok. 20 tys. zł. - Jesteśmy otwarci na tego typu inicjatywy, dzięki którym najmłodsi mieszkańcy naszego miasta mogą korzystać z nowych i bezpiecznych placów zabaw - chwali współpracę z obiema fundacjami prezydent Grażyna Dziedzic.Rządowy program ,,Radosna szkoła" miasto realizuje już od dwóch lat. W ubiegłym roku, w ramach tego programu w Rudzie Śląskiej powstało 8 placów zabaw. Miasto wydało na ten cel 968 tysięcy złotych, a z budżetu państwa otrzymało 768 tysięcy złotych.
Place zabaw powstały przy szkołach podstawowych nr 1, 3, 16, 20, 30 i 36, zespole szkolno-przedszkolnym nr 2 oraz zespole szkół specjalnych nr 3. Również w ubiegłym roku we współpracy z Fundacja Muszkieterów nowy plac zabaw powstał na terenach zielonych w pobliżu ul. Kokota i ul. Paderewskiego. W sumie w całym mieście w ciągu ostatnich dwóch lat powstało 16 placów zabaw. W przyszłym roku władze miasta zamierzają wybudować kolejne 4 place.

 


źródło: UM Ruda Śląska