DODAJ

W sobotę oficjalnie została otwarta wieża ratuszowa

Kamienice i zabytki / Świdnica
W sobotę oficjalnie została
Gregs
2012-11-18 20:23:18

Wieża Ratuszowa, która wróciła do świdnickiego Rynku po 45 latach, w sobotę, 17 listopada została udostępniona dla zwiedzających. W uroczystościach otwarcia wzięły udział władze województwa, miasta, powiatu i gminy.

Jest strzelista, z widokiem na miasto poprzez tarcze zegara oraz odkrytym tarasem widokowym. To Wieża Ratuszowa, która wróciła do świdnickiego Rynku po 45 latach. W sobotę, 17 listopada została udostępniona dla zwiedzających. W uroczystościach otwarcia wzięły udział władze województwa, miasta, powiatu i gminy.Poprzednia wieża zawaliła się w 1967 roku podczas nieumiejętnie prowadzonych prac rozbiórkowych w bloku śródrynkowym przez legnicką firmę. Odbudowała ją... legnicka firma „Budobratex”.Projekt nowej wieży, która góruje nad Rynkiem wykonało Biuro projektów i realizacji inwestycji „Walas”. Budowla nawiązuje do swojej historycznej poprzedniczki. Jej odbudowa ruszyła w czerwcu 2010 r. Mimo, że miała być gotowa pod koniec 2011 r., to nie obyło się bez trudności. Przede wszystkim wieża musiała zyskać solidne fundamenty. Wykonano je ze specjalnych betonowych pali umieszczonych na głębokości ok. 10 m. Ciasna zabudowa świdnickiego Rynku również nie ułatwiała zadania. Do transportu materiałów, ponad dachami kamienic wykorzystano specjalny dźwig. Podobnie było z precyzyjnie wykonywanymi szalunkami żelbetowej konstrukcji. Dodatkowy żuraw przyjechał specjalnie ze Śląska na najbardziej widowiskowy element budowy – montaż kopuł na szczycie wieży.W pracach budowlanych z firmy Budobratex i podwykonawców brało udział dużo ponad 100 osób.Miasto uzyskało unijną dotację nie tylko na odbudowę wieży, ale również na jej wyposażenie oraz remont elewacji kamienic w bloku śródrynkowym sąsiadujących z wieżą. Fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 – Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich na terenie Dolnego Śląska.Wieża jest wyposażona w ogromną ilością elektroniki. Są tam ekrany LCD, infokioski oraz system multimedialny pozwalający na niezależne wyświetlanie i zarządzanie obrazem na monitorach, także obrazem wyświetlanym przez projektor. Wkrótce będzie również możliwość wysłania zdjęcia z wieży z własnym wizerunkiem z infokiosku, w którym zainstalowana jest kamera.Rafał Jurkowlaniec, marszałek województwa dolnośląskiego:


Chciałbym pogratulować mieszkańcom spełnienia ich aspiracji. Świdnica jest przykładem miasta, które wzorowo się rozwija i jesteśmy z tego dumni. Jest dobrym przykładem jak rewitalizować centrum. Miesiące i lata pokażą, że tych dobrych projektów będzie realizowanych jeszcze więcej.


 


Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy:


Chciałbym, by tak jak rosła budowa, rosła potęga miasta. Cieszę się, że mieszkańcy w pełni się z tym utożsamiają. Odbudową przypominamy historię i do niej wracamy. Wieżą możemy się już cieszyć i bądźmy z niej zwyczajnie dumni.


 


Joanna Gadzińska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy:


Decyzja o odbudowie wieży na pewno była ważna, a przy okazji podejmowana też z przyjemnością. Klimat wokół tego przedsięwzięcia był dobry i kibicowaliśmy, by wieża została odbudowana jak najszybciej.


 


Spacer po wieży


Do wieży można się dostać przez pawilon w strefie wejściowej, który ma częściowo przeszklony front. Posadzka przed pawilonem wejściowym jest wykonana z kamienia, a jej elementy nawiązują do obrysu dawnych kramów kupieckich.Na parterze pawilonu znajduje się główna strefa wejściowa z holem recepcyjnym. Na I piętrze przewidziano hol ekspozycyjny oraz dodatkowe wejście do teatru i Muzeum Dawnego Kupiectwa.Poziom II to otwarty hol ekspozycyjny oraz strefa wejściowa do wieży ratuszowej. To stąd ruszają windy, które wiozą turystów na przeszklony taras widokowy na poziomie VIII. A ten powstał na poziomie zegara, którego cztery tarcze wykonane zostały z przydymionego szkła. Dzięki takiemu projektowi taras widokowy jest dostępny przez cały rok niezależnie od pogody. Do tego miejsca dojeżdżają windy, więc obiekt jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych.Kondygnacje I-VI – to powierzchnie wystawiennicze.Poziom ostatni – IX – to otwarty taras widokowy. Można się do niego dostać po schodach. Również po schodach można schodzić z wieży, a w drodze powrotnej na każdej z poszczególnych kondygnacji oglądać ekspozycje.Zgodnie z historycznym pierwowzorem na szczycie wieży znajduje się kula, wypełniona pamiątkami zgromadzonymi przez mieszkańców Świdnicy.


 


Wieża ratuszowa w liczbach:


• 2010-2012 r. – odbudowa wieży ratuszowej


• 1967 r. – katastrofa budowlana wieży ratuszowej


• 674 m2 – to powierzchnia użytkowa wieży


• 175 m2 – to powierzchnia zabudowy


• 38 m – to najwyższy element wieży dostępny dla zwiedzających


• 57,66 m – wysokość wieży do szczytu iglicy;


• ok. 10 m – długości pali, na których posadowiona jest wieża;


 


Wartość inwestycji odbudowy Wieży Ratuszowej ponad 9 mln zł.


Dofinansowanie ze środków unijnych ok 5,6 mln zł


Beneficjent: Gmina Miasto Świdnica


 


Dodatkowo:  • wyposażenie Wieży Ratuszowej – wartość 755 tys. zł, dofinansowanie unijne 528 tys. zł,

  • remont elewacji od wnętrza bloku śródrynkowego – wartość prac ok. 800 tys. zł, w tym dofinansowanie ze środków unijnych 74,8 tys. zł.