DODAJ

DW-755 Ostrowiec Św. – Ćmielów: Podpisano umowę na rozbudowę

świętokrzyskie
DW-755 Ostrowiec Św. –
RynekInfrastruktury
2014-02-20 17:05:32

Nową, rozbudowaną drogą wojewódzką nr 755 na odcinku Ostrowiec Św. – Ćmielów kierowcy pojadą już w listopadzie. Umowę na wykonanie prac podpisano w siedzibie Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.


 


Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała firma Budromost ze Starachowic. Koszt realizacji robót budowlanych to ok. 24 mln zł. W spotkaniu z wykonawcą, w czasie którego podpisano umowę na realizację projektu „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 755 Ostrowiec Św. – Ożarów na odcinku Ostrowiec Św. – Ćmielów – I etap", uczestniczyli członkowie Zarządu Województwa: Jan Maćkowiak i Kazimierz Kotowski. Pierwszy etap prac, związanych z remontem nawierzchni drogi, rozpocznie się już wiosną.


 


Plany rozbudowy


Rozbudowa obejmie 5,5-kilometrowy odcinek drogi nr 755 od węzła „Brezelia” w Ostrowcu Świętokrzyskim do Ćmielowa. Trasa zostanie poszerzona w rejonie skrzyżowań, które wyposażone będą dodatkowo w lewoskręty. Wzdłuż drogi staną zatoki autobusowe wraz z wiatami, chodniki z kostki brukowej, powstanie ścieżka rowerowa oraz zjazdy do posesji i przepusty drogowe.


 


Zainstalowane zostanie nowe oświetlenie i kanalizacja, przebudowane zostaną też obiekty mostowe w Denkówku, Goździelinie i Bodzechowie. Firma Budromost zajmie się również montażem barier ochronnych, umocni rowy przydrożne, a dla płazów i małych zwierząt zbuduje specjalne przejścia. Według planów inwestycja ma potrwać do końca października 2014 roku.


 


Kolejny krok – obwodnica


W dalszych planach jest także budowa obwodnicy Ćmielowa oraz rozbudowa drogi w kierunku Ożarowa. – Będziemy budować obwodnicę Ćmielowa oraz dalej drogę w kierunku do Ożarowa. Wstępem do tej inwestycji było przebudowanie istniejącej drogi przez Ćmielów. Wyremontowaliśmy drogę, która przebiega przez miasto i dziś jest już w bardzo dobrym stanie technicznym. Teraz przystępujemy do właściwej przebudowy drogi 755 – powiedział członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Jan Maćkowiak.


 


– Modernizacja tej drogi jest kontynuacją myśli budowy obwodnic, które umożliwiłyby przeprowadzenie ruchu na ciągach drogowych bez narażania mieszkańców miejscowości – dodał Kazimierz Kotowski.


 


Większe dofinansowanie?


Rozbudowa drogi dofinansowana jest ze środków unijnych. – Inwestycja dofinansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego i wynosi 60%, ale pracujemy nad tym, żeby to było 85% – poinformował dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Damian Urbanowski.


 


Budowa obwodnicy Ćmielowa zaplanowana jest na przyszłą perspektywę finansową i lata 2015-2016. – Mamy już gotowy projekt i decyzję środowiskową, czekamy już tylko na pozwolenie na realizację inwestycji, a decyzja w tej sprawie ma zapaść w czerwcu – poinformował dyrektor ŚZDW.