S8: Jak idą prace przy budowie obwodnicy Raszyna?

S8: Jak idą prace przy budowie obwodnicy Raszyna?

mazowieckie
REKLAMA

Minęło prawie dziesięć miesięcy od podpisania umowy z firmą Strabag, która projektuje i buduje drogę ekspresową S8 Opacz – Paszków omijającą Raszyn i Janki. Jakie prace zdołała zrealizować wykonawca od 11 kwietnia 2013 roku, gdy podpisano umowę z GDDKiA?

 

Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie przypomina, że inwestycja drogowa jest realizowana w systemie „projektuj i buduj”. – Oznacza to, że wykonawca realizuje prace projektowe i budowlane – mówi portalowi „RynekInfrastruktury.pl” rzeczniczka.

 

Do tej pory wykonawca trasy prowadził prace przy odhumusowaniu terenu, wycince drzew i sprzątaniu gałęzi, rozbiórce obiektów budowlanych. Wykonywano wykopy pod drogi serwisowe i roboty ziemne.

 

Ponadto, zakres realizowanych prac obejmuje stabilizację górnej warstwy nasypu, wzmocnienie podłoża, przebudowę zbieracza drenarskiego, rowy melioracyjne, wykopy przy przejściach dla małych zwierząt oraz transport materiałów na drogi, zaplecza i place składowe.

REKLAMA


– Realizacja poszczególnych asortymentów robót jest uzależniona od panujących warunków atmosferycznych – zaznacza Małgorzata Tarnowska. – Inwestor na bieżąco monitoruje zaawansowanie prac i w przypadku nieprawidłowości natychmiast wzywa wykonawcę do naprawy – dodaje.

 

Jeżeli chodzi o prace projektowe, firma Strabag zakończyła je w zakresie projektu budowlanego i złożyła wnioski o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej do wojewody mazowieckiego. Uzyskanie tej decyzji umożliwi realizację prac wskazanych we wnioskach. Wykonawca wciąż prowadzi prace nad projektem wykonawczym.

 

Firmie Strabag pozostały do końca kontraktu jeszcze prawie dwa lata. W tym czasie za kwotę ponad 565 mln zł brutto powstać ma 11,5-kilometrowa trasa ekspresowa od węzła Opacz do węzła Paszków wraz z 2,4-kilometrowym fragmentem od węzła Janki Małe do skrzyżowania z DW-721.

 

W ramach inwestycji zostaną zbudowane obiekty inżynierskie w ciągu drogi ekspresowej i w ciągu dróg krzyżujących się z tą trasą, węzły drogowe: Sokołowska, Janki Małe, Paszków, obwód utrzymania, miejsca kontroli pojazdów dla Inspekcji Transportu Drogowego i Miejsca Obsługi Podróżnych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA