[mazowieckie] Umowa na projekt dojazdu do węzła Wołomin na S8 podpisana

[mazowieckie] Umowa na projekt dojazdu do węzła Wołomin na S8 podpisana

REKLAMA

Starosta wołomiński Piotr Uściński, w obecności burmistrza Wołomina Ryszarda Madziara oraz przewodniczącego rady powiatu wołomińskiego Pawła Solisa, podpisał umowę z firmą Biuro Projektów Inżynierii Lądowej dotyczącą nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 635.

Starostwo powiatowe w Wołominie rozstrzygnęło przetarg nieograniczony na wykonanie projektu budowlanego budowy nowego około 2,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 635 na odcinku Czarna – węzeł Wołomin na trasie S8 (obwodnicy Marek). Projektowane roboty obejmują m.in. wykonanie drogi i jej odwodnienia, chodników, ścieżki rowerowej, dróg serwisowych, rond, obiektów inżynieryjnych, stałej organizacji ruchu. Określony przez starostwo termin wykonania projektu to 15 grudnia 2013 r.

 

We wtorek została podpisana umowa na realizację projektu. Przy jej podpisaniu obecni byli m.in. Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar, Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Paweł Solis, Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa Rady Powiatu Janusz Czarnogórski oraz radna Powiatu Sylwia Matusiak i radny Gminy Radzymin Włodzimierz Stanisławski.

 

– Teraz mamy pewność, że węzeł Wołomin powstanie. Budowa obwodnicy wraz z dojazdami to priorytetowe zadanie, które pozytywnie wpłynie na rozwój Powiatu Wołomińskiego. Ważny jest także pozytywny jej wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez odciążenie zatłoczonej drogi wojewódzkiej 634. Dlatego rola węzła Wołomin łączącego wschodnią część powiatu z drogą szybkiego ruchu, ułatwiającego komunikację ze stolicą i usprawniającego ruch lokalny jest tak istotna – powiedział starosta Piotr Uściński.

 

– Dojazd do S8 i węzeł Czarna – Wołomin to można powiedzieć „być” dla Wołomina. Takie proste połączenie ułatwi dojazd do i z Warszawy. Powiat i Wołomin zyskają możliwość przyciągania przedsiębiorców i tworzenia przyjaznych warunków dla tworzenia nowych miejsc pracy. To ważna inwestycja z punktu widzenia strategicznego dla rozwoju Wołomina i okolic. Cieszę się, że rozmowy w tej sprawie zakończyły się sukcesem – stwierdził przewodniczący rady powiatu, Paweł Solis. – Ta inwestycja ma znaczenie strategiczne dla rozwoju Wołomina – podkreślał burmistrz Wołomina, Ryszard Madziar.

 

Jeszcze w ubiegłym roku budowa tego strategicznego dla Wołomina połączenia stała pod znakiem zapytania. Na szczęście sprawy przybrały pomyślny obrót. Na styczeń 2014 roku GDDKiA planuje podpisanie umowy z wykonawcą na budowę obwodnicy Marek – w ciągu drogi powstanie także węzeł drogowy Wołomin.

 

GDDKiA na etapie projektowania przebiegu obwodnicy nosiła się z zamiarem rekomendowania rozwiązania nieuwzględniającego węzła komunikacyjnego Wołomin, ponieważ nie prowadziłaby do niego droga wojewódzka nr 635 i węzeł zostałby „zawieszony”, bez dojazdów. Dlatego rady powiatu wołomińskiego i Wołomina podjęły ważne uchwał w tej sprawie zawierające deklaracje o pomocy finansowej samorządów trafiły do dyrektora GDDKiA, marszałka województwa mazowieckiego oraz sejmiku województwa.

 

Konkretne decyzje zapadły w połowie listopada zeszłego roku na spotkaniu, które zorganizowano w Warszawie z inicjatywy starostwa. Marszałek Adam Struzik deklarował, że zarząd województwa będzie traktował tę inwestycję jako zadanie priorytetowe i dołoży starań, aby zostało ono wykonane. Efektem spotkania i starań starostwa stała się podpisana w grudniu 2012 roku umowa z urzędem marszałkowskim.

 

Obwodnica Marek umożliwi poprawę spójności sieci drogowej. Dzięki jej budowie powstanie jednolity ciąg komunikacyjny, na który złoży się północna obwodnica Warszawy od węzła dróg A2 i S8 w Konotopie i wybudowana już obwodnica Radzymina. Nowy odcinek S8 usprawni między innymi oddzielenie ruchu tranzytowego od lokalnego oraz ułatwi komunikację przez Marki, Ząbki, Zielonkę, Kobyłkę, Radzymin i Wołomin.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...