DODAJ

Oferta deweloperów w największych miastach

Warszawa
Oferta deweloperów w największych
these_eyes
2015-07-17 10:44:12

Koniec II kwartału przyniósł znaczące zmiany w ofertach deweloperów. To bardzo dobry moment dla osób, które noszą się z zamiarem zakupu mieszkania z rynku pierwotnego.


 


Największa oferta mieszkań na rynku pierwotnym w dalszym ciągu znajduje się w Warszawie, następnie w Krakowie i Wrocławiu. Chociaż w ostatnim czasie na rynku nieruchomości można mówić o ożywieniu, to aktywność deweloperów nie we wszystkich miastach przełożyła się na większy wybór dla kupujących. Zmiany wielkości całkowitej oferty przebiegały bowiem w różnych kierunkach w zależności od rynku.


 


Oferta deweloperów na największych rynkach mieszkaniowych w kraju, dane na koniec II kw. 2015 r.


MiastoCałkowita oferta (dane w tys.)Mieszkania gotowe (dane w tys.)Warszawa16,22,5Kraków8,41,9Łódź2,00,6Wrocław7,41,5Poznań4,21,2Gdańsk3,80,8Katowice1,40,5Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i AnalizW porównaniu z końcem 2014 r. oferta zmniejszyła się w Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku. Największy przyrost oferty miał miejsce w Warszawie. Spowodowane jest to coraz większym zainteresowaniem klientów rynkiem pierwotnym, co jest jasnym sygnałem dla deweloperów, że warto budować w stolicy. Szczególnie dobrze ma się rynek inwestycji z wyższej półki. Inwestycja Bobrowiecka 10 na warszawskim Mokotowie czy Syrena Apartamenty na Woli są tylko przykładami, że jest duży popyt na luksusowe osiedla mieszkaniowe w prestiżowych dzielnicach. Zauważalny progres na pierwotnym rynku mieszkaniowym, w porównaniu z końcem 2014, ma miejsce również w Poznaniu. Podobnie jak w Warszawie deweloperzy podążają za preferencjami klientów, którzy doceniają zwłaszcza atrakcyjną lokalizację. Przykładem jest inwestycja Maraton Gardens, która zlokalizowana jest w bezpośredniej odległości od Starego Rynku w Poznaniu.– Oferty z rynku pierwotnego rzeczywiście cieszą się w tej chwili dużym zainteresowaniem. Wielu klientów decyduje się na zakup mieszkań jeszcze na wczesnym etapie budowy. Taki wariant daje, oprócz tańszej oferty, większy komfort przy wyborze mieszkania –
twierdzi Krzysztof Kołakowski z inwestycji Bobrowiecka 10.


We wszystkich przebadanych miastach systematycznie maleje za to liczba mieszkań gotowych do odbioru. W ujęciu nominalnym oferta takich lokali najbardziej skurczyła się w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.