DODAJ

Deweloperzy we Wrocławiu otwierają się na Odrę i zieleń

Wrocław
Deweloperzy we Wrocławiu otwierają
tuWroclaw.com
2012-02-23 11:14:28

Mieszkania nad samą rzeką albo w otoczeniu zieleni - już wkrótce wrocławianie będą mogli przebierać w takich ofertach. W stolicy Dolnego Śląska powstaje szereg inwestycji mieszkaniowych zlokalizowanych przy nabrzeżach Odry lub bezpośrednio przy terenach zielonych.

Na wrocławskim rynku deweloperskim można zaobserwować kilka wyraźnych tendencji.

- Przede wszystkim deweloperzy zwracają się w stronę Odry - poprzez swoje inwestycje chcą przyczynić się do rewitalizacji i przywrócenia terenów nadbrzeżnych - mówi Mirosław Półtorak, wiceprezes wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

W ciągu najbliższych lat w naszym mieście powstaną inwestycje, które mają zbliżyć wrocławian do przepływającej przez miasto rzeki.

Do najważniejszych inwestycji zlokalizowanych przy Odrze należy m.in. Olimpia Port na Swojczycach, budowana przez Archicom. Na terenie osiedla wzdłuż nadodrzańskich bulwarów powstanie w sumie 270 mieszkań. Pierwsze budynki mają zostać oddane do użytku w pierwszym kwartale 2013 r., natomiast cała inwestycja zostanie skończona pod koniec przyszłego roku.


Kolejne mieszkania w pobliżu rzeki powstaną na Śródmieściu. Kurkowa Wyspa, budowana przez Profit Development znajdzie się między ulicami Dubois i Pomorską a nabrzeżem Odry. Na sześciu klatkach schodowych pojawi się ponad 200 mieszkań. Termin oddania inwestycji to czwarty kwartał 2013 r.

- Do grona osiedli zlokalizowanych w bezpośrednim pobliżu rzeki możemy też zaliczyć Promenady Wrocławskie. Będzie to ogromna inwestycja, swoiste miasto w mieście - dodaje Mirosław Półtorak.

Zabudowa obejmie około 20 hektarów powierzchni w sąsiedztwie Odry i Kanału Miejskiego z własnym nabrzeżem. Na obszarze o powierzchni zbliżonej do Sępolna, pomiędzy ul. Zakładową dobiegającą do ul. Trzebnickiej oraz ul. Rychtalską dobiegającą do ul. Jedności Narodowej ma powstać około 2 tysięcy mieszkań i 80 tysięcy mkw biur. W planach jest powstanie promenady nad Odrą - stąd nazwa całej dzielnicy - wzdłuż której będą zlokalizowane sklepy, restauracje, tereny rekreacyjne, ''slop'' dla łodzi i jachtów.

Budowa pierwszego budynku mieszkalnego ma ruszyć na początku bieżącego roku.

- Projekt Promenad Wrocławskich jest unikalny w skali kraju, ponieważ dotyczy zabudowy terenu o powierzchni 15 ha, na którym docelowo zamieszkać może nawet 7000 osób - mówi Edward Laufer, prezes grupy Vantage Development, która postawi to osiedle.

Innym trendem, który staje się widoczny na wrocławskim rynku mieszkaniowym jest powstawanie zielonych inwestycji w przestrzeni miejskiej.

- Wystarczy wymienić takie projekty jak chociażby Botanica Residence, Butterfly, Oaza czy Osiedle Królewieckie. Na zieleń stawiają również twórcy koncepcji Apartamentów Dąbie - ta oferta na wrocławskim Biskupinie będzie jednak skierowana do bardziej zamożnych klientów - podkreśla Mirosław Półtorak.
Autor: Tomek Matejuk