DODAJ

W laboratorium pod Wrocławiem sprawdzą z czego drogowcy budują nam drogi

Oświata / Mokronos Dolny
W laboratorium pod Wrocławiem
tuWroclaw.com
2012-01-30 11:14:02
W okolicach Mokronosu, przy Autostradowej Obwodnicy Wrocławia powstaje nowoczesne Laboratorium Drogowe Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Obiekt, który będzie kosztował około 10 mln zł powinien zacząć działać w wakacje.

Laboratorium powstanie w obrębie węzła Zachód Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (rejon Mokronosu), na terenie o powierzchni ok. 20 tys. mkw. Całość terenu będzie wyposażona w infrastrukturę drogową, m.in. rampę rozładunkową, plac manewrowy, drogę pożarową.

Jednocześnie laboratorium wyposażone będzie w nowoczesny sprzęt badawczy i pomiarowy (np. do pomiaru właściwości przeciwpoślizgowych). W obiekcie będą działać pracownie specjalistyczne: betonów i materiałów wiążących; nawierzchni asfaltowych; gruntów i geotechniki; kruszyw i diagnostyki nawierzchni.

Laboratorium Drogowe Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi badania właściwości materiałów budowlanych drogowych i nawierzchni w zakresie budownictwa drogowego i mostowego. Czyli będzie się tam sprawdzać materiały używane do budowy i naprawy dróg. A dokładnie do zadań tej placówki będzie należeć:
- prowadzenie badań kontrolnych w trakcie budowy
- prowadzenie badań do odbioru
- prowadzenie badań na potrzeby projektów budowlanych i drogowych.

Koszt inwestycji to około 10 mln zł. GDDKiA uruchomi Laboratorium Drogowe w Mokronosie w drugiej połowie tego roku.


Autor: beka