DODAJ

Zabytkowy most w centrum miasta pójdzie w tym roku do remontu

Wrocław
Zabytkowy most w centrum
tuWroclaw.com
2012-04-16 20:47:17
Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace modernizacyjne mostu Słodowego. Ta niewielka przeprawa, przerzucona nad kanałem powodziowym Klary na Odrze oddziela wyspę Słodową od Młyńskiej.

Konstrukcja stalowego, nitowanego mostu Słodowego jest prosta - składa się z jednego przęsła o długości 8 metrów. Opiera się na przyczółkach zbudowanych z cegły. Pokrywający ją zniszczony bruk z konieczności przykryto drewnianymi deskami.

- Most jest w fatalnym stanie. Jego parametry techniczne nie spełniają obecnie wymogów bezpieczeństwa. Remont zrealizujemy w ramach poprawy stanu technicznego obiektów inżynierskich - zapewnia Katarzyna Kasprzak z Wydziału Inżynierii Miejskiej w magistracie.

Ze strony miasta za przeprowadzenie inwestycji będzie odpowiadał Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Gotowa jest już dokumentacja projektowa remontu.


Kiedy naprawa przeprawy ma ruszyć? - Początek prac zaplanowaliśmy na drugą połowę tego roku. Roboty mogłyby ruszyć jeszcze w sierpniu, ale mogą zostać wyznaczone również na jesień. Na razie za wcześnie, aby wskazać dokładny termin, dopóki nie ogłosimy przetargu na wybór wykonawcy - zaznacza Ewa Mazur ze ZDiUM.

Jakie dokładnie prace zostaną wykonane? - Cała konstrukcja zostanie wzmocniona, umocnione będzie też posadowienie przeprawy na gruncie. Konstrukcja będzie podniesiona o około 40 centymetrów ze względu na wymogi przeciwpowodziowe - wymienia miejska konserwator zabytków, Katarzyna Hawrylak-Brzezowska.

Urzędnicy, choć zaplanowali już wstępnie fundusze na realizację tej inwestycji, która zakończy się w pierwszej połowie 2013 roku, nie są w stanie powiedzieć, ile dokładnie będzie ona kosztowała.

Podczas remontu dla ruchu tymczasowego przydatny będzie most tymczasowy, po południowej stronie zabytkowego obiektu, z którego dziś kierowcy wjeżdżają na wyspę Słodową.


Autor: Jarosław Garbacz