Co dalej z przebudową placu Trzech Krzyży? Odkryto przedwojenny bruk i torowisko tramwajowe fot. Jakub Zazula

Co dalej z przebudową placu Trzech Krzyży? Odkryto przedwojenny bruk i torowisko tramwajowe

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
Remont Placu Trzech Krzyży
adresWarszawa, Plac Trzech Krzyży
inwestorMiasto Warszawa
REKLAMA

Zaplanowano remont jezdni samego placu i fragmentów ulic dochodzących do niego, a także ronda de Gaulle’a oraz krótkiego odcinka ulicy Nowy Świat łączącego te dwa punkty. To kolejny remont jezdni zaplanowany na ten rok, po ogłoszonych niedawno planach obejmujących m.in. ulice Sławka, Odyńca, Chodecką, Saską, Egipską czy Czecha. Tym razem jednak mowa o jednym z centralnych placów stolicy.

Inwestycja zakłada budowę sygnalizacji świetlnej oraz azyli na przejściu dla pieszych na wysokości kościoła św. Aleksandra, po południowej stronie placu. Poprawi ona bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, którzy mają w tym miejscu do pokonania szerokie jezdnie. Obie zebry przez trzy i cztery pasy ruchu, zostały ocenione kolejno na 1 i na 0 w audycie przejść dla pieszych. To jedne z najbardziej niebezpiecznych przejść w centrum miasta.

Ważnym elementem projektu jest nowa infrastruktura rowerowa. Remont jezdni to idealny moment na jej wyznaczenie. Obecnie ciągła trasa rowerowa prowadząca aż z Wilanowa urywa się dokładnie przed placem Trzech Krzyży, kończy się nieoczekiwanie na chodniku u zbiegu z Alejami Ujazdowskimi. Sytuację poprawi nowa sieć dróg rowerowych oraz pasów rowerowych na jezdni. Plac Trzech Krzyży to skomplikowany splot wielu ulic i kierunków ruchu oraz ważny węzeł komunikacji miejskiej. Zaprojektowanie infrastruktury rowerowej stanowiło więc spore wyzwanie – nie można było naruszyć zasadniczej geometrii ulic, trzeba było uwzględnić potrzeby komunikacji autobusowej oraz wymogi przedstawione przez konserwatora zabytków.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Po wschodniej stronie placu, od Alej Ujazdowskich do ulicy Książęcej, biec będzie dwukierunkowa droga dla rowerów będąca naturalnym przedłużeniem trasy w Alejach. Na dalszym odcinku powstaną jednokierunkowe pasy rowerowe wyznaczone na jezdni i biegnące zgodnie z kierunkiem ruchu. W ten sposób rowerzyści pokonają fragment Nowego Światu oraz rondo de Gaulle’a. Pas rowerowy znajdzie się też po zachodniej stronie placu.

Na wysokości ulicy Smolnej, która stanowi granicę zmian od północy, powstanie krótki dwukierunkowy łącznik rowerowy. Korzystając z niego, rowerzyści będą mogli wykonać manewr, który w wielu relacjach zastąpi konieczność okrążania wielopasmowego ronda razem z samochodami. Łączniki, w formie dwukierunkowych dróg dla rowerów, powstaną też na południowym krańcu inwestycji. W ten sposób nowa trasa połączy się z ulicą Wiejską oraz z ul. Mokotowską. W rejonie drugiej z nich ZDM przebuduje wspólny ciąg pieszo-rowerowy - wydzielając z niego osobną drogę dla rowerów i chodnik. Zaprojektowano też rezerwy w kierunku ulic Hożej i Żurawiej umożliwiające na łatwe wprowadzenie tam w przyszłości dwukierunkowego ruchu rowerów.

Ze względu na obecność pętli autobusowej projekt był konsultowany z Zarządem Transportu Miejskiego. Na wysokości Instytutu Głuchoniemych powstanie nowy przystanek autobusowy, który zastąpi istniejące przystanki rozrzucone dziś po wschodniej stronie placu. W ten sposób znacznie poprawią się przesiadki – pasażerowie będą mogli odjechać z jednego wspólnego przystanku w kierunku północnym.

Plac jest zabytkowy, dlatego na wszystkie prace musiał wyrazić zgodę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ostateczna wersja projektu jest zgodna z jego stanowiskiem, skupia się na poprawie warunków ruchu pieszych, kierowców i rowerzystów z uwzględnieniem ważnej roli autobusów miejskich. Konserwator zabytków zwrócił uwagę na istniejące osie widokowe oraz układ kompozycyjny i urbanistyczny placu. Z tego powodu układ ulic nie ulegnie większym zmianom, do minimum ograniczone zostały też plany związane z zielenią.

REKLAMA

Podczas prac odkryto stary bruk i tory tramwajowe

W trakcie remontu placu Trzech Krzyży w Warszawie robotnicy trafili na znalezisko. Przy wylocie al. Ujazdowskich spod asfaltu wyłonił się stary, przedwojenny bruk i tory tramwajowe. Odkryciem zajął się mazowiecki konserwator zabytków, który wstrzymał prace przy wylocie z al. Ujazdowskich. Na dniach miała zapaść decyzja co drogowcy zrobią z tym cennym i historycznym znaleziskiem. Zarówno tory jak i sam bruk zachowały się w bardzo dobrym stanie. Mijają jednak kolejne dni, na placu budowy odbywają się kolejne wizytacje urzędników, a nadal brakuje jednak konkretnych planów i brak jest podjętych decyzji.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

WIZUALIZACJA:

Urząd Miejski Warszawa

Od wtorku, 6 września, rozpoczęła się kolejna część prac związanych z przebudową placu Trzech Krzyży i jego okolic.

PLAN OBJAZDÓW:

Urząd Miejski Warszawa

TERMINY PRAC:

Drogowcy zakończą prace na wschodniej części placu w listopadzie. Potem przeniosą się z robotami na drugą, zachodnią stronę. Wszystkie prace zakończą się na początku 2023 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA