Co dalej z wielką Elektrownią Siersza?Fot. TAURON

Co dalej z wielką Elektrownią Siersza?

Orzech
Orzech
REKLAMA

TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, na mocy którego zobowiązały się do współpracy, tak by na obszarze zlokalizowanej na terenie Gminy Trzebinia Elektrowni Siersza w dalszym ciągu prowadzona była działalność gospodarcza, zwłaszcza w zakresie energetyki. Podpisanie listu intencyjnego poprzedziła nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas której przedstawione zostały opcje inwestycyjne rozważane dla Elektrowni Siersza, a Radni wyrazili aprobatę dla proponowanych kierunków działania.

• Obecnie trwają zaawansowane prace analityczne, których celem jest wybór finalnego wariantu transformacji.

• Kotły Elektrowni Siersza zostaną przystosowane do spalania paliw alternatywnych lub w ich miejsce powstaną szczytowe jednostki gazowe, bateryjne magazyny energii oraz farma fotowoltaiczna.

• TAURON poszukuje najlepszych rozwiązań umożliwiających wdrożenie projektów biznesowych z wykorzystaniem potencjału oraz terenów TAURON Wytwarzanie, w tym Elektrowni Siersza w Trzebini.

– Rozwiązanie problemów i sprostanie wyzwaniom, przed jakimi stoimy, wymaga pełnej współpracy wszystkich zaangażowanych stron. Tylko takie podejście da szansę na prawdziwie sprawiedliwą i mądrą transformację tak ważnej dziedziny gospodarki, jaką jest energetyka. To nasza wspólna odpowiedzialność – informuje Grzegorz Lot, prezes zarządu TAURON Polska Energia

Współpraca TAURONU z samorządem ma przede wszystkim na celu umożliwienie transformacji energetyki z zachowaniem troski o lokalne miejsca pracy oraz wpływy z podatków, przy jednoczesnym respektowaniu potrzeby ochrony środowiska naturalnego. Sprawiedliwa transformacja, to w rozumieniu Grupy TAURON taka, która dąży do neutralności klimatycznej, przy zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz dostaw energii po akceptowalnych cenach.

– Elektrownia od dekad jest jednym z filarów Trzebini – zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i społecznym. Dlatego od lat, wspólnie z przedstawicielami strony społecznej i radnymi, konsekwentnie podejmowaliśmy działania na rzecz przedłużenia jej funkcjonowania. Osobiście uczestniczyłem w licznych spotkaniach, m.in. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zabierałem głos podczas posiedzeń sejmowej Komisji Ochrony Środowiska oraz wspólnej komisji rządu i samorządów. Dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego to efekt wspólnej pracy, determinacji, odpowiedzialności i wyraz troski o przyszłość elektrowni. Wierzę, że nasza współpraca pozwoli nam wypracować trwałe rozwiązania. Dziękuję wszystkim, którzy włożyli wysiłek w ten proces. To dopiero początek, ale mamy solidne fundamenty do dalszych działań – mówi Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.

TAURON poszukuje najlepszych rozwiązań umożliwiających wdrożenie projektów biznesowych z wykorzystaniem potencjału oraz terenów TAURON Wytwarzanie, w tym Elektrowni Siersza w Trzebini. Trwają zawansowane analizy możliwości komercjalizacji lokalizacji, np. poprzez repowering, czyli przygotowanie jednostek do spalania innego rodzaju paliwa. W grę wchodzą także inwestycje z zakresu budowy magazynów energii wraz z instalacją fotowoltaiczną oraz budowy gazowych jednostek szczytowych – przygotowanych także do spalania wodoru.

Transformacja TAURON-a to także dbałość o bezpieczeństwo zatrudnienia pracowników

– Gwarantujemy, że w przypadku konieczności wyłączenia węglowych jednostek wytwórczych, wszyscy będą mieli zapewnione miejsca pracy – informuje Paweł Micuła, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie.

Dla każdej z zatrudnionych w Elektrowni Siersza osób przygotowana została spersonalizowana informacja, dotycząca rozwiązań, z jakich będzie mogła skorzystać: kiedy może przejść na emeryturę lub wcześniejszą emeryturę i czy przysługuje jej urlop energetyczny, a także jaka ścieżka przekwalifikowania może zostać jej zaoferowana. TAURON potrzebuje wykwalifikowanych pracowników w związku z rozwojem obszarów dystrybucji, ciepła, OZE czy obsługi klienta. Oferta będzie obejmowała także odpowiednie szkolenia i wsparcie. Zindywidualizowane informacje trafiły do pracowników z końcem ubiegłego roku.

Fot. TAURON
Fot. TAURON
REKLAMA

TAURON ma pomysły na Sierszę, a najbliższe miesiące pokażą, która z rozważanych opcji będzie realizowana

Trwają zawansowane analizy możliwości komercjalizacji lokalizacji, np. poprzez repowering, czyli przygotowanie jednostek do spalania innego rodzaju paliwa. W grę wchodzą także inwestycje z zakresu budowy magazynów energii wraz z instalacją fotowoltaiczną oraz budowy gazowych jednostek szczytowych – przygotowanych także do spalania wodoru.

– Intensywnie pracujemy nad scenariuszami inwestycyjnymi, które umożliwią uruchomienie nowych projektów biznesowych, pozwalających na osiąganie dodatnich wyników ekonomicznych przy jednoczesnym zaangażowaniu potencjału naszych pracowników i terenów Elektrowni Siersza – mówi Paweł Micuła, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie.

– Niezwykle istotnym dla nas zagadnieniem jest sprawne rozwiązanie kwestii zaopatrzenia mieszkańców w ciepło. W tym zakresie także ściśle współpracujemy z władzami miasta – dodaje prezes.

Transformacja TAURONA przygotowywana jest z dbałością o bezpieczeństwo zatrudnienia pracowników. Pomimo braku pewności, co do daty konieczności wyłączenia poszczególnych jednostek, rozpoczęto transparentny dialog z załogą i stroną społeczną. Podczas szeregu spotkań, pracownicy byli otwarcie informowani o sytuacji elektrowni oraz możliwych przyszłych scenariuszach, ale przede wszystkim otrzymali gwarancję, że w przypadku konieczności wyłączenia jednostek wytwórczych, wszyscy będą mieli zapewnione miejsca pracy.

O elektrowni:

Elektrownia Siersza została wybudowana w latach 1958–1970 (uruchomienie pierwszych dwóch bloków, o mocy 130 MW każdy, nastąpiło w 1962 roku, pozostałe 4 bloki po 120 MW każdy zostały uruchomione w latach 1969–1970) jako zawodowa elektrownia węglowa. Została zaprojektowana przez biuro Energoprojekt Katowice.

W grudniu 2000 roku elektrownia weszła w skład Południowego Koncernu Energetycznego S.A. (obecnie TAURON Wytwarzanie S.A.) w Katowicach stając się jednym z jego oddziałów.

28 lutego 2009 roku został wyłączony blok energetyczny nr 4, natomiast blok energetyczny nr 5 został wycofany z eksploatacji 1 stycznia 2016. Bloki energetyczne numer 3 oraz 6 zostały wyłączone 1 stycznia 2021 roku.

Bloki energetyczne z kotłami fluidalnymi numer 1 oraz 2 mogą zostać wycofane z eksploatacji z końcem 2025 roku.

Fot. TAURON
Fot. TAURON

Źródło: TAURON

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA