Konto bankowe to niezwykle wszechstronne narzędzie, które stanowi fundament codziennych operacji finansowych w życiu wielu konsumentów. W jaki sposób można wykorzystywać rachunek osobisty? Czy istnieją jakieś nietypowe metody jego użycia, o których warto wiedzieć?
Podstawowe funkcje konta osobistego
Rachunki bankowe osobiste to indywidualne konta prowadzone przez banki, które umożliwiają osobom fizycznym przechowywanie środków finansowych i wykonywanie różnych operacji.
Główną funkcją takiego konta jest przechowywanie pieniędzy – klienci mogą wpłacać na nie zarobione środki, a następnie korzystać z nich m.in. do wykonywania płatności (chociażby zbliżeniowych, za pomocą karty płatniczej) lub oszczędzania (np. na licznych lokatach). Oprócz tego zapewniają możliwość:
- wypisywania czeków;
- przeprowadzania przelewów bankowych (również online);
- opłacania rachunków;
- przyjmowania wpływów finansowych (np. z tytułu pracy, zasiłków i zaświadczeń);
- kontroli finansów (śledzenie transakcji, sprawdzanie salda, drukowanie wyciągów i dostęp do historii);
- dostępu do gotówki (wystarczy wypłacić ją z bankomatu za pomocą karty płatniczej);
- zwiększenia bezpieczeństwa finansowego (noszenie karty płatniczej jest bezpieczniejsze od przemieszczania się pieszo z dużą ilością gotówki).
Większość instytucji finansowych oferuje dostęp do bankowości internetowej i aplikacji mobilnych, które umożliwiają korzystanie z wszystkich funkcji konta osobistego w sposób zdalny – to bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawia, że konsumenci spotykają się z koniecznością wizyty w placówce stacjonarnej wyłącznie w sytuacjach skrajnych (które zdarzają się niezwykle rzadko).
Czy za korzystanie z konta osobistego trzeba płacić?
Czy korzystanie z konta osobistego jest płatne? To zależy. Posiadanie i używanie rachunku bankowego wiąże się z pewnymi kosztami i opłatami, jednak ich zakres i wysokość mogą różnić się w zależności od banku, rodzaju konta oraz samego kraju (ze względu na różne przepisy prawne). Konsumenci muszą zwykle płacić za:
- prowadzenie konta – należności pobierane są co miesiąc lub raz w roku; w większości przypadków opłata ta jest anulowana po spełnieniu określonych warunków (np. utrzymanie minimalnego salda);
- korzystanie z bankomatów – niektóre banki pobierają opłaty za korzystanie z bankomatów, które nie należą do banku lub znajdują się za granicą;
- przelewy (w tym internetowe) – opłata różni się w zależności od rodzaju przelewu (np. krajowy lub międzynarodowy) oraz od sposobu wykonania go (np. zdalnie lub w oddziale instytucji);
- za dodatkowe usługi – zamawianie czeków, blokowanie karty, wypisywanie wyciągów i wszystkie inne czynności, które nie są uznawane za standardowe.
Niektóre banki oferują konta osobiste, na których opłaty są minimalne lub nie istnieją w ogóle – warto porównywać między sobą różne oferty, aby konsument mógł wykorzystać tą, która spełnia najlepiej jego potrzeby finansowe i cechuje się najkorzystniejszymi warunkami.
Opłaty zmieniają się w zależności od polityki banku, lokalnych przepisów i wielu innych czynników, dlatego zaleca się zapoznawać zawsze z aktualnymi informacjami na ich temat. Pomoże to w uniknięciu przykrych niespodzianek m.in. po rozpoczęciu się okresu rozliczeniowego.
Jak wybrać najlepsze konto osobiste i gdzie szukać ofert?
W jaki sposób wybrać możliwie najlepsze konto osobiste? Kluczowe będzie ustalenie:
- własnych potrzeb i preferencji;
- który bank zapewnia najlepsze warunki zarówno pod względem zakładania rachunku, jak i prowadzenia go;
- czy możliwe jest założenie rachunku bez wychodzenia z domu (w sposób zdalny)?
W tym celu poszukiwania warto rozpocząć od zapoznania się z rankingiem kont bankowych Bankier SMART – znajduje się on na przejrzystej i wygodnej w użyciu stronie internetowej, która zapewnia zainteresowanym najbardziej przydatne informacje, między innymi koszt wypłacenia pieniędzy z bankomatów. Portal finansowy pozwala zgromadzić potrzebne do podjęcia decyzji dane bez wychodzenia z domu, za pomocą kilku kliknięć myszką lub palcem w ekran smartfona.
Najlepsze konto to takie, które jest dopasowane do właściciela. Jeżeli konsument ma zamiar korzystać z rachunku przede wszystkim w celu wykonywania przelewów, to powinien wybrać to, które oferuje atrakcyjne warunki właśnie w tym zakresie. Może okazać się przykładowo, że wyselekcjonowana propozycja bankowa będzie cechować się nawet całkowitym zwolnieniem z opłat podczas wykonywania międzynarodowych transferów finansowych, ale za to... niezwykle wysokimi cenami wypłat gotówki z bankomatów. Takie konto będzie idealną propozycją dla kogoś, kto pieniądze używane do wypłat gromadzi i tak na innym rachunku.
Nietypowe użycie konta osobistego – rejestrowanie się na innych stronach internetowych i inne
Chociaż głównym celem konta osobistego jest przechowywanie i zarządzanie swoimi środkami finansowymi, istnieje również kilka nietypowych sposobów na jego wykorzystanie. Przykładowo można użyć go do:
- rejestrowania się na stronach internetowych – niektóre portale wymagają podania numeru konta bankowego podczas zakładania nowego konta (np. platformy handlowe, portale aukcyjne, usługi subskrypcyjne, bukmacherzy); zalogowanie się przez stronę internetową wybranego banku zastępuje wysyłanie skanów dowodu osobistego (czyli stanowi dobrą alternatywę dla tych konsumentów, którzy nie lubią udostępniać swoich informacji prywatnych witrynom, które nie wzbudzają ich zaufania);
- podziału kosztów – współlokatorzy mogą wykorzystać rachunek do łatwego podziału wydatków codziennych, np. za wynajem, media i jedzenie; wystarczy stworzyć jedno konto online z darmową aplikacją mobilną, do której dostęp będą mieć wszyscy domownicy, a następnie przelewać na nie środki, które posłużą np. do kupna środków czystości i innych artykułów codziennego użytku.
Są to działania całkowicie legalne, które nie powodują naruszenia żadnych regulacji, aczkolwiek podczas eksperymentowania z nietypowym użyciem kont osobistych zawsze warto sprawdzić szczegółowo regulamin produktu bankowego – pomoże to uniknąć zbędnych komplikacji, które mogłyby spowodować m.in. luki w zabezpieczeniach pieniędzy.
Podsumowując, konta osobistego da się używać do prawie wszystkich operacji bazujących na środkach finansowych (takich jak gromadzenie i wydawanie pieniędzy), a ponadto do ułatwienia sobie życia codziennego (np. łatwego i przyjemnego podziału kosztów lub prostszego rejestrowania się na stronach internetowych).