Jeden z najpiękniejszych pałaców nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w Polsce – pałac w Bożkowie jest wystawiony ponownie na sprzedaż. Wraz z tym zabytkowym obiektem sprzedawany jest również rozległy park.
Prywatny właściciel, który wystawił ten zabytkowy kompleks pałacowy w Bożkowie na sprzedaż, oczekuje za niego kwoty 6,7 miliona złotych. Znacznie więcej środków finansowych jego nabywca będzie musiał przeznaczyć na remont tego pięknego obiektu.
Powierzchnia użytkowa pałacu w Bożkowie to 4000 metrów kwadratowych, kubatura wynosi 32 600 m3. Działka, na której stoi pałac i na której znajduje się park we francuskim stylu z pawilonem ogrodowym, ma powierzchnię 4,72 hektara (sam park zajmuje 3 ha).
Pałac położony w bardzo dobrej lokalizacji w miejscowości Bożków w Kotlinie Kłodzkiej, w powiecie kłodzkim, pomiędzy Nową Rudą a Kłodzkiem, do którego to miasta jest zaledwie 12 kilometrów. Odległość od Wrocławia wynosi 80 kilometrów, a do Hradec Králové jest około 65 km.
Autor: Widmo - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68676088
Pałac w obecnym kształcie powstał w latach 1787-1791 z przebudowy wcześniejszej budowli z fundacji Aleksandra von Magnisa. Od strony północnej w 1800 roku założono park ze sztucznymi ruinami z płytami nagrobnymi i tarczami herbowymi z XVI i XVII w. oraz leśniczówkę.
Zbudowany został na planie wycinka koła o układzie wielotraktowym, trzykondygnacyjny o zwartej bryle. Około 1930 r. otrzymał klasycyzujacą elewację frontową. Po 1945 roku pałac przeszedł na własność skarbu państwa. Przez wiele lat mieściły się w nim różne szkoły agrotechniczne: od grudnia 1951 r. Ośrodek Szkoleniowy Kierowników Gospodarstw Rolnych, od 1956 r. Technikum Rolnicze i szkoła ogrodnicza, w latach 1998-2002 funkcjonujące pod nazwą Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich.
REKLAMA
W 1973 roku przeprowadzono remont kapitalny pałacu, a w latach 1975-1979 przeprowadzono zabiegi konserwatorskie w pomieszczeniach pierwszego piętra. Pod koniec XX wieku obiekt popadł w ruinę.
W 2005 roku starosta kłodzki sprzedał pałac spółce Fenelon Group za 2,5 mln zł. W 2010 r. kupił go prywatny inwestor z Sobótki. W 2016 r. pałac został udostępniony do zwiedzania.
Autor: Widmo - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68676088
Jak czytamy w ogłoszeniu o sprzedaży: "Swój wizerunek budynek uzyskał w wyniku przebudowy z 1870 r. Pałac zbudowany jest na planie nieregularnym składającym się z przechodzących w siebie skrzydeł. Posiada 3 kondygnacje, dach w większości czterospadowy oraz dwie wieże (od strony płn-wsch i płn-zach). Elewacja budynku zachowała bogatą dekorację głównie przy oknach w postaci szerokich gzymsów. Każde skrzydło pałacu ma nieco odmienną stylistykę. Od strony zachodniej pałacu znajduje się taras. Drzwi główne są drewniane, dekorowane rzeźbieniami.
Wnętrze jest w większości dobrze zachowane. Hol pałacu, dwutraktowa, piękna klatka schodowa i korytarze wyłożone są ciemną dębiną, w niektórych miejscach boazeria pokrywa również sufit. Niemal wszędzie drewno jest bardzo bogato zdobione rzeźbieniami, kolumnami oraz obrazami wklejonymi w boazerię. Na klatce schodowej, doświetlanej przez świetliki dachowe, wiszą żyrandole z rzeźbionego drewna i jelenich rogów. W wielu salach zachowały się ozdobne piece i marmurowe kominki. Sala balowa posiada bogatą sztukaterię i freski zdobiące ściany i sufit. W rzeźbieniach i sztukateriach w całym pałacu przeważają motywy myśliwskie i architektoniczne. W wielu pomieszczeniach oraz na klatce schodowej i korytarzach można zobaczyć świetnie zachowane, skórzane obicia ścian."
Pałac w Bożkowie po remoncie i adaptacji może pełnić funkcję np. ekskluzywnego hotelu, SPA czy też ośrodka konferencyjnego.
Autor: Widmo - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68676088
Zdjęcie główne: Autor: Jacek Halicki - praca własna CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35093260