Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex wybuduje nową, stałą siedzibę w WarszawieFrontex

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex wybuduje nową, stałą siedzibę w Warszawie

Orzech
Orzech
REKLAMA

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, czyli Frontex, wybuduje w Warszawie swoją stałą siedzibę. Ogłoszono już przetarg na realizację tej dużej inwestycji. Nowy budynek ma być gotowy w 2026 roku.

Nowa siedziba ma powstać na działce przy ul. Racławickiej na warszawskim Mokotowie (obok budynków Agencji Wywiadu i stadionu Gwardii Warszawa). Obiekt ma mieć łączną powierzchnię wynoszącą 70 tys. mkw.

Jak czytamy w dokumentach przetargowych, celem zamówienia publicznego jest zaprojektowanie i budowa stałej siedziby Frontexu. Powstanie ona na terenie Warszawy, a dokładnie w dzielnicy Mokotów, po nieodpłatnym przeniesieniu na agencję własności działki o powierzchni wynoszącej 2,93 ha.

Frontex

Jak podkreśla Frontex w dokumentach przetargowych, nowa, stała siedziba agencji ma być projektem promującym najwyższe standardy w metodach zrównoważonego budownictwa. Budynek, zgodnie z wstępnymi szacunkami, ma mieć powierzchnię łączną wynoszącą ponad 70 000 mkw. (w tym ponad 49 tys. mkw. nad poziomem gruntu oraz ponad 20 tys. mkw. poniżej), przeznaczoną dla ok. 2 tys. pracowników. Frontex ma kwotę 114 mln euro, przeznaczoną na realizację nowej siedziby.

REKLAMA

Umowa o projekt i budowę ma być oparta na propozycjach projektów, które będą znacznie wykraczać poza obecne minimalne wymogi prawne i będą plasować się na poziomie "Excellent" lub "Outstanding" certyfikatu BREEAM.

Frontex etapami, stopniowo ma zmniejszać liczbę omawianych rozwiązań i negocjowanych ofert. Siedziba przy ul. Racławickiej powstać ma w ciągu maksymalnie 68 miesięcy, czyli 5 lat i 8 miesięcy.

Zainteresowane podmioty na złożenie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym czas mają do dnia 5 września br. Wybrani kandydaci (max. 3) otrzymają następnie, do 31 października, zaproszenie do składania ofert. Przetarg skierowany jest również do podmiotów zagranicznych, papiery można składać nie tylko w języku polskim. Zwycięzcę powinniśmy poznać najpóźniej sześć miesięcy od ustalonej daty składania ofert.

Frontex

Aktualnie Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej – Frontex, od prawie 10 lat, wynajmuje w Warszawie powierzchnie 14 600 mkw. w budynku B, w kompleksie Warsaw Spire. Umowa najmu obowiązuje do końca 2024 roku. Wcześniej Frontex działał przy Rondzie ONZ.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA