Wzdłuż Granicznej zaroi się od inwestycji? Będzie nowy plan zagospodarowaniaźródło: UM Wrocławia

Wzdłuż Granicznej zaroi się od inwestycji? Będzie nowy plan zagospodarowania

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Magistrat szykuje nowy plan zagospodarowania dla kilku działek przy ulicy Granicznej, nieopodal węzła AOW. Nieruchomości na sprzedaż w tej okolicy ma nie tylko miasto, ale i Agencja Mienia Wojskowego.
Na najbliższej, czwartkowej sesji rady miejskiej, radni zajmą się przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Granicznej oraz węzła Autostradowej Obwodnicy Wrocławia "Wrocław Lotnisko"
Ten obszar znajduje się w zespole urbanistycznym aktywności gospodarczej Rakietowa-Graniczna.

– W zespołach urbanistycznych aktywności gospodarczej jednym z głównych celów polityki przestrzennej jest wyeksponowanie istniejących lub doprowadzenie do powstania nowych obiektów, układów urbanistycznych lub ich części, które wzmacniają identyfikację kompleksów zabudowy i zespołów urbanistycznych – tłumaczą urzędnicy.

Dodają, że sporządzenie planu miejscowego przyczyni się do aktywizacji procesów inwestycyjnych na obszarze nim objętym, uzupełniając i porządkując strukturę funkcjonalno-przestrzenną w bezpośrednim sąsiedztwie węzła AOW.
UM Wrocławia
REKLAMA

Jedną z działek, dla których zostanie opracowany plan (nr 1/28), magistrat próbował bezskutecznie sprzedać w zeszłym roku. Nieruchomość o powierzchni ponad 33 tys. metrów kwadratowych wyceniono na 8 mln 740 tys. złotych. Nie znalazł się jednak kupiec, ale działka wkrótce znów może trafić pod młotek. To miejsce pod bazy logistyczne i transportowe czy magazyny.
Aktualnie urzędnicy szukają z kolei kupca na inny grunt przy ulicy Granicznej, tuż przy zbiegu z ulicą Rdestową (działki nr 13/10 i 14/14). Teren wyceniono na 1 mln 860 tys. złotych, a rozstrzygnięcie przetargu poznamy na początku kwietnia. W tym miejscu mogą powstać m.in. sklepy wielko- i małopowierzchniowe, biura czy obiekty edukacyjne.

Wojsko też sprzedaje


Sprzedana przez AMW działka znajduje się w sąsiedztwie dawnego portu lotniczego i terenów jednostki wojskowej, z której nieruchomość została wydzielona. Na działce stoi uszkodzony budynek magazynowy i zdewastowany płot.

– Nieruchomość w dużej części porośnięta jest dziko rosnącymi trawami i chwastami oraz drzewami – wyliczają wojskowi

Działka nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania  przestrzennego Wrocławia z 2010 roku, nieruchomość położona jest na terenie oznaczonym symbolem Strachowice Lotnisko INFRA, określonym jako zespół urbanistyczny infrastruktury technicznej.

Dominującą klasą przeznaczenia terenu jest tu logistyka, obsługa transportu i telekomunikacja, a jako funkcje uzupełniające wskazano m.in. zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, handel, gastronomię, biura czy opiekę zdrowotną czy edukację.

Na nowych właścicieli czekają też inne wojskowe nieruchomości w okolicy portu lotniczego. Oprócz kilku działek wzdłuż ulicy Granicznej, AMW szuka też kupca na nieużywaną wojskową bocznicę kolejową, biegnącą od linii kolejowej w pobliżu stacji Wrocław Zachodni do ulicy RakietowejBocznica – po spełnieniu odpowiednich wymogów – może być znów uruchomiona. Kilka lat temu, jeszcze przed Euro 2012, pojawił się pomysł, by tą bocznicą jeździły pociągi z Dworca Głównego do nowego terminala lotniska. Ostatecznie te plany spaliły na panewce.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA