Wrocław: Jak się zmieni pokolejowy teren przy Dworcu Głównym? Rusza konkurs na koncepcjęźródło: Sabin Kluszczyński/SARP O/Wrocław

Wrocław: Jak się zmieni pokolejowy teren przy Dworcu Głównym? Rusza konkurs na koncepcję

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich przeprowadził wraz z miastem we wrześniu konsultacje dotyczące zagospodarowania działek przy ulicy Małachowskiego. Teraz szukają pracowni, która przygotuje spójną koncepcję uwzględniającą różne funkcje obszaru. Ponadto prace mają przyczynić się do zmiany obowiązującego planu miejscowego.

SARP O/Wrocław wraz z magistratem ogłosili dzisiaj, 1 marca, ogólnopolski, jednoetapowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania obszaru pokolejowego zlokalizowanego wzdłuż ul. Małachowskiego. Chętni mogą zgłaszać się do 25 marca. Cztery dni później komisja opublikuje listę zakwalifikowanych uczestników. Na przygotowanie prac będą mieli czas do 7 maja. Rozstrzygnięcie nastąpi 21 maja – wystawa potrwa przez około dwa tygodnie.

Suma nagród wynosi 35 tys. zł. Zwycięzca otrzyma 15 tys. zł. Drugie i trzecie miejsce odpowiednio 10 i 7 tys. zł. Przewidziano także wyróżnienie w kwocie 3 tys. zł.Aktualny plan miejscowy to już historia

Podstawowym celem konkursu jest uzyskanie spójnej koncepcji zagospodarowania obszaru pokolejowego, jako miejsca o różnorodnym przeznaczeniu i użytkowaniu zarówno przez lokalną społeczność, jak i osoby korzystające z obszaru opracowania regularnie bądź okazjonalnie – podkreślają organizatorzy. – Opracowanie powinno być adresowane do wszystkich mieszkańców Wrocławia i aglomeracji.

Uczestnicy muszą uwzględnić potrzeby właścicieli okolicznych terenów, w tym PKP. Powinni przedstawić skalę propozycji w odniesieniu do zabytkowych, historycznych obiektów, a także budynku poczty czy biurowca Silver Tower. Istotny jest też plan rozwiązania kwestii zieleni wraz z nowymi sugestiami, np. wodą.

Zadaniem projektantów będzie też wskazanie sposobów funkcjonowania istniejącej noclegowni dla bezdomnych mężczyzn, ewentualne zaproponowanie nowej lokalizacji w najbliższym sąsiedztwie Dworca Głównego. Kwestii opracowania podlega też komunikacja piesza, rowerowa i samochodowa wraz z wyznaczeniem miejsc postojowych (stałych i czasowych).

Jednym z ważniejszych celów jest także uzyskanie nowych założeń funkcjonalno-przestrzennych niezbędnych do przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla omawianego obszaru – wyjaśniają organizatorzy. – Istniejący MPZP należy traktować jako informację "historyczną" nieadekwatną do dzisiejszych wymagań stawianych ważnym fragmentom Śródmieścia Wrocławia.Powstanie Muzeum Kolejnictwa?

Konkurs jest realizowany w ramach cyklicznego projektu "Aku.ura Miasta", podobnie jak konsultacje z 29 września ubiegłego roku. Wzięło w nich udział około 55 osób. Wśród uwag znalazły się m.in. potrzeba zachowania architektury (perony pocztowe oraz budynek dawnego dworca) i zieleni z racji ich wartości, wyburzenie obiektów po obu stronach dawnego Dworca Górnośląskiego przy przywróceniu budynkowi poczty pierwotnego wyglądu, a także pozostawienie domu dla bezdomnych. Na terenie miałaby się znaleźć m.in. funkcja kulturalna (np. galerie sztuki) oraz miejsce dla rolkarzy i osób jeżdżących na rowerach BMX, którzy już teraz spędzają czas w tej lokalizacji.

Przedstawiciel Klubu Sympatyków Kolei, istniejącego od ponad 25 lat, zwrócił się z prośbą o udostępnienie powierzchni dla siedziby Muzeum Kolejnictwa. Jego organizacja rozpoczęła się w 2009 roku. Problemem pozostaje "godna lokalizacja na obszarze Wrocławskiego Węzła Kolejowego". Na kolekcję taboru z lat 1900-1970 składa się 12 lokomotyw (w tym czynny parowóz) i ponad 80 wagonów osobowych i towarowych.Problem PKP i nowy budynek mieszkalny

Jak donosiliśmy w listopadzie, Polskie Koleje Państwowe S.A. mają problem ze sprzedażą nieruchomości przy ul. Małachowskiego. Stanowi część dawnego dworca Górnośląskiego. Kolejarze oczekują ponad miliona złotych.

Za to po drugiej stronie ul. Pułaskiego już jest planowany budynek mieszkalny. Zrealizuje go Domax Development Sp. z o.o. Sp. k. W czerwcu informowaliśmy o wszczętym postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Pozostaje zawieszone.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Hala Rychtalska – połączona z kompleksem Browarów Wrocławskich – wystawiona na sprzedaż! Miejsce z ogromnym potencjałem inwestycyjnym do nabycia w przetargu
W dniu 29 lipca 2021 r. został ogłoszony przetarg przez Altona Investments Sp. z o.o. (Grupa Kapitał...
Osiedle Hemara – drugi etap w dobrej cenie – mieszkania w warszawskiej Zielonej Białołęce od PROFIT Development [FILM]
To ostatnie mieszkania drugiego etapu inwestycji, które można kupić w tej wyjątkowej inwestycji od P...
Ponad 155-metrowa wieża Skysawa w Warszawie osiągnęła docelową wysokość
40 kondygnacji nadziemnych i ponad 155 metrów wysokości – tyle mierzy wieża kompleksu biurowo-handlo...
Sol Marina w Gdańsku powiększy się o dwa etapy
Luksusowy kompleks Sol Marina, położony na gdańskim wybrzeżu, będzie rozbudowywany. Dekpol Deweloper...
W centrum Poznania startuje inwestycja Słowackiego 7
W stolicy Wielkopolski powstanie kameralny budynek wielorodzinny Słowackiego 7 z 61 mieszkaniam...
Warszawa: Na Ursynowie powstaje biurowiec PID [WIZUALIZACJE]
W Warszawie przy ul. Poleczki 32 na Ursynowie powstaje nowy czteropiętrowy budynek usługowo-biurowy...
W Zabrzu pojawi się kolejny nowy inwestor
Sprzedana została przedostatnia z działek na terenie podstrefy ekonomicznej w Zabrzu. Grunt o powier...
W podwrocławskiej Długołęce powstanie park handlowy [WIZUALIZACJE]
W podwrocławskiej Długołęce, kilka kilometrów od granic administracyjnych Wrocławia powstanie nowy p...
MLP Poznań West zostanie rozbudowany
MLP Group podpisało umowę z poznańską spółką W.P.I.P. na rozbudowę projektu MLP Poznań West w Dąbrów...
W podwrocławskiej Sobótce ma powstać Dolnośląski Kolarski Tor Szosowy [WIZUALIZACJE]
Pod Wrocławiem, w Sobótce ma powstać nowoczesny, duży szosowy tor kolarski. Ma to być jedyny taki ob...