Wrocław: Nowy biurowiec przy Dworcu Głównym ma dorównać wysokością Silver Tower fot. bista

Wrocław: Nowy biurowiec przy Dworcu Głównym ma dorównać wysokością Silver Tower

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
WRI Investment wylicytował nieruchomość przy ulicy Małachowskiego należącą do Poczty Polskiej. Planuje wybudować kilkunastopiętrowy biurowiec z przestrzenią otwartą dla mieszkańców (m.in. Market Główny). Wszystko zależy jednak od ustaleń z konserwatorem zabytków.
Spółka WRI Investment Sp. z o.o. Sp. k. z Marek, budująca przede wszystkim w województwie mazowieckim, wylicytowała we wrześniu ubiegłego roku prawo użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Małachowskiego 11 wraz z prawem własności budynku. Poczta Polska S.A. nie zdradza jeszcze uzyskanej kwoty z racji trwającego finalizowania sprzedaży.
Powierzchnia działki nr 4/1 wynosi 2804 mkw. Znajduje się na niej obiekt usługowo-magazynowy o pow. użytkowej 896 mkw. Część parceli jest wpisana do rejestru zabytków jako "układ torowy w zespole dawnego dworca pocztowego".
Materiały inwestora

Kilkanaście pięter biur i przestrzeń otwarta na mieszkańców

Chcielibyśmy osiągnąć podobną wysokość co sąsiadujący Silver Tower, by stworzyć swoistą "bramę" zaraz przy jednym z najciekawszych miejsc Wrocławia – Dworcu Głównym PKP i galerii Wroclavia, czyli w ścisłym centrum historycznego Przedmieścia Oławskiego – wyjaśnia nam Kacper Ziarkowski z WRI Investment.
Otwarty w 2014 roku Silver Tower Center ma 13 pięter. Ostateczna liczba kondygnacji nowego budynku zależy od uzgodnień konserwatorskich – tak jak forma budynku, start budowy (planowo do III kwartału 2020 roku), czy ewentualne wyburzenia. Dominować ma funkcja biurowa uzupełniona o wielofunkcyjny parter: restauracja, przejście na zabytkowe perony, a do tego m.in. punkt spotkań z kulturą i rzemiosłem.
Materiały inwestora
Chcielibyśmy, z racji projektu w bezpośrednim sąsiedztwie dworca, mocno otworzyć się na mieszkańców, turystów i najemców, tak by stworzyć popularne miejsce spotkań także w weekendy – zapowiada Kacper Ziarkowski. – Wszyscy będą mogli cieszyć się z Marketu Głównego powstałego na starych peronach pocztowych, bezpośrednio na południowej ścianie naszej działki. To projekt podobny do warszawskiego Nocnego Marketu, aczkolwiek w dużo lepszej lokalizacji.
Inwestor pracuje jeszcze nad nazwą inwestycji. Najem planuje zacząć, gdy będzie już znany termin otwarcia. Dodaje, że przewiduje utworzenie dwupoziomowego garażu podziemnego. Za projekt odpowiada pracownia 2 Sigma Sp. z o.o.
Materiały inwestora

Poczta też pójdzie pod młotek

Poczta Polska S.A. zapowiedziała w 2015 roku plan zbycia również nieruchomości przy ul. Małachowskiego 1-9, na której znajduje się m.in. jej placówka (pisaliśmy o tym w październiku 2016 roku). Choć biuro prasowe podkreśla, że obecnie nie sprzedaje terenu, to jest dostępne archiwalne ogłoszenie. Zgodnie z nim za prawo użytkowania wieczystego działki o powierzchni 4235 mkw., z budynkiem biurowo-magazynowym o pow. zabudowy 7890 mkw. należałoby zaoferować co najmniej 10 mln 36 tys. zł.

PKP sprzedało fragment najstarszego dworca

Z terenów przy dworcu wyprzedają się również Polskie Koleje Państwowe S.A. W ubiegłym tygodniu donosiliśmy, że rozstrzygnęły przetarg na zbycie prawa użytkowania nieruchomości przy ul. Małachowskiego będącej częścią zabytkowego Dworca Górnośląskiego. Wówczas pisaliśmy jeszcze, że cena za sam dworzec, którego właścicielem jest prywatny inwestor, ma wzrosnąć o 2 mln zł.
Wikimedia Commons/Domena publiczna

Zmieni się cała ulica

Teren przy ul. Małachowskiego ma się znacząco zmienić. SARP O/Wrocław wraz z magistratem szukają w konkursie autora koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania obszaru pokolejowego zlokalizowanego wzdłuż tej drogi. Zmieni się plan miejscowy. Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn ma pozostać bądź zostać przeniesiona, ale tak, by pozostać w najbliższym sąsiedztwie Dworca Głównego. Szczegóły opisywaliśmy w tym miesiącu.
Sabin Kluszczyński/SARP O/Wrocław

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Kraków: Trwa budowa kolejnego biurowca w kompleksie High5ive [ZDJĘCIA]
W samym centrum stolicy Małopolski, przy ulicy Pawiej w pobliżu Dworca Głównego PKP i Galerii Krakow...
W Warszawie powstaje nowy Dworzec Zachodni [FILM]
Postępuje przebudowa stacji Warszawa Zachodnia. Prace prowadzone są przez całą dobę. Przebudowa zape...
Dolny Śląsk: Ruszył nabór wniosków na dotacje dla zabytków
Zabytki od lat stanowią dumę i znak rozpoznawczy Dolnego Śląska. Zarząd Województwa Dolnośląskiego p...
Dolny Śląsk: Niemiecka firma Eberspächer rozbudowała po raz kolejny fabrykę pod Oławą
27 maja 2021 roku miała miejsce uroczystość oddania do użytku najnowszej, trzeciej hali produkcyjnej...
Aldi otwiera dziewiąty sklep we Wrocławiu [ZDJĘCIA]
Rusza nowe centrum handlowe we Wrocławiu. W jego ramach zostanie otwarty dziewiąty sklep niemieckiej...
Sprzedaż III etapu osiedla Przy Alejach w Gdańsku rozpoczęta
Develia, jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce, wprowadza do sprzedaży III etap o...
Państwo planuje sprzedaż blisko 18 ha pod aktywność gospodarczą pod Środą Śląską
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa za nieruchomość położoną tuż za zakładem produkującym szyby dla b...
Ruszyła budowa drugiego etapu osiedla Kraft w Łodzi
Deweloper Trei Real Estate Poland rozpoczął budowę kolejnego etapu osiedla Kraft. W ramach inwestycj...
Spore zainteresowanie Jeleniogórskim Budżetem Obywatelskim 2022. Do oceny formalnej zakwalifikowano 48 projektów
W Jeleniej Górze trwa proces związany z przyjmowaniem zgłoszeń do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatels...
We Wrocławiu powstanie nowa atrakcja dla najmłodszych [WIZUALIZACJE]
We Wrocławiu pojawi się nowa atrakcja dla najmłodszych. W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskieg...