Wrocław: Stary magazyn zablokuje rewitalizację terenu przy Dworcu Głównym? [WIZUALIZACJE+FILM]

Wrocław: Stary magazyn zablokuje rewitalizację terenu przy Dworcu Głównym? [WIZUALIZACJE+FILM]

https://img.investmap.pl/user/2/229091_%s.jpg
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Firma WRI Investment odkupiła od Poczty Polskiej działkę przy ulicy Małachowskiego i rozpoczęła przygotowania do budowy kilkunastopiętrowego biurowca. Miasto wyłoniło w zeszłym roku zwycięską koncepcję zagospodarowania pokolejowego obszaru. Problem w tym, że wojewódzki konserwator zabytków może zablokować plan zakładający zburzenie magazynu przy Dworcu Górnośląskim.
Polska Agencja Prasowa donosi, że miejskie przygotowania do rewitalizacji terenu przy ul. Małachowskiego na Przedmieściu Oławskim stoją w miejscu.
Dochodzą do nas niepokojące sygnały, że cały proces inwestycyjny jest skłonny zablokować wojewódzki konserwator zabytków – mówi w rozmowie z PAP Marcin Janczewski, przedstawiciel WRI Investment Sp. z o.o. Sp. k., czyli właściciela jednej z nieruchomości w tym rejonie.

Magazyn kością niezgody

Spór ma toczyć się o magazyn przy zabytkowym Dworcu Górnośląskim (najstarszym w Polsce). Aktualne plany zakładają jego zburzenie, by umożliwić pieszym bezpieczne i swobodne dotarcie w przyszłości od strony peronów do odnowionego Dworca Górnośląskiego.
Prof. Janusz Dobesz, ekspert w dziedzinie nieruchomości pokolejowych, mówi PAP, że magazyn nie stanowi części historycznego zespołu Dworca Kolei Górnośląskiej, choć jest młodszy tylko o kilkanaście lat (to właśnie o XIX-wieczne pochodzenie budynku ma chodzić konserwatorowi). Dodaje, iż w obecnym stanie technicznym zagraża bezpieczeństwu.
Obiekt ten należy wyburzyć, gdyż za jego zachowaniem nie przemawiają żadne przesłanki, a jego likwidacja może tylko korzystnie wpłynąć na wartość historyczną i estetyczną pozostałej części [...] zespołu – ocenia prof. Janusz Dobesz.

Sprawa trafi do sądu?

Zdaniem Marcina Janczewskiego potencjalna decyzja konserwatora o konieczności zachowania nieruchomości w nienaruszonym kształcie spowoduje, że jakakolwiek inwestycja straci sens. Pozostanie tylko droga sądowa.
Tym samym mało prawdopodobne jest, że pozostali właściciele nieruchomości położonych przy ulicy Małachowskiego zdecydują się na inwestycje. W rezultacie ten zaniedbany obszar pozostanie w opłakanym stanie – komentuje Janczewski.
fot. Jakub Zazula

Nowy Silver Tower Center?

Firma WRI Investment wylicytowała we wrześniu 2018 roku prawo użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Małachowskiego 11 podczas przetargu Poczty Polskiej S.A. Cena wywoławcza wynosiła 2 mln 750 tys. zł netto. Zwycięzca zaoferował 2 mln 780 tys. zł (3 mln 419 tys. zł brutto). Do przeniesienia własności doszło w czerwcu rok temu.
Powierzchnia działki nr 4/1 wynosi 2 804 mkw. Część parceli jest wpisana do rejestru zabytków jako "układ torowy w zespole dawnego dworca pocztowego". Deweloper chce zrealizować biurowiec z wielofunkcyjnym parterem, nawiązujący architekturą do pobliskiego Silver Tower Center. Planuje rozpocząć budowę w III kwartale. Wysokość budynku jest uzależniona od uzgodnień z konserwatorem.
Zdjęcia i wizualizacje są dostępne w galerii.

Zwycięska koncepcja wyłoniona przed rokiem

W maju ubiegłego roku został rozstrzygnięty konkurs, zorganizowany przez SARP O/Wrocław i magistrat, na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania obszaru pokolejowego zlokalizowanego wzdłuż ul. Małachowskiego. Wpłynęło 26 prac. Pięć z nich zostało wyróżnionych.
Pierwszą nagrodę, wartą 15 tys. zł, zdobył wrocławski zespół: Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska i Anna Okoń – za "trafną i lapidarną" odpowiedź na problematykę zagadnienia. Jury zwróciło uwagę na bogate powiązania przestrzeni publicznych oraz na wprowadzenie "nowych funkcjonalności i miejskiej oferty".
Pomysły zwycięzców i pozostałych wyróżnionych są liczne i różne. Zakładają m.in. budowę czterech wysokich budynków oraz nadbudowę poczty, która wraz z Silver Tower Center stworzyłaby "bramę" Przedmieścia Oławskiego. Nowe obiekty pełniłyby funkcję usługową i miejskiego zielonego tarasu (pod targi, koncerty, czy kino letnie), a zrewitalizowany Dworzec Górnośląski stałby się galerią sztuki.
Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska, Anna Okoń

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: Miasto sprzeda oficyny na Nadodrzu
Piętrowy budynek mieszkalny przy zbiegu ulic Kazimierza Jagiellończyka i Myśliwskiej nie ma przed so...
Wrocław: Jaki los czeka Kąpielisko na Oporowie? Są wyniki konsultacji
Urzędnicy podsumowali opinie mieszkańców dotyczące zagospodarowania kompleksu przy ulicy Harcerskiej...
Wrocław: Co z zabytkową cukrownią Klecina? PZU planowało rekonstrukcję wieży zegarowej i komina
Magistrat sprzedał teren w rejonie ulicy Supińskiego w ubiegłym wieku, za ponad 40 milionów złotych....
Wrocław: Po konsultacjach czas na projektowanie parku Henrykowskiego. Jest konkurs
Miasto szuka architektów, którzy przedstawią swoją wizję kolejowego terenu na Tarnogaju – zgodną z w...
Poznań: Górczyńska – Nest Development stawia na Górczyn. Zbuduje kilkadziesiąt mieszkań [WIZUALIZACJE]
Nowa inwestycja powstanie w pobliżu zbiegu ulic Głogowskiej i Górczyńskiej. Poznański deweloper ofer...
Wrocław: Biurowiec Centrum Orląt sprzedany. Czeka go przemiana
Grupa Credit Agricole postanowiła zbyć nieruchomość przy Dworcu Świebodzkim w związku z przeniesieni...
[Zielona Góra] Osiedle Silesia w Zielonej Górze rośnie bez zakłóceń
Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace przy budowie osiedla Silesia w Zielonej Górze. Firma Agrob...
Łódź: Manu Park – Real Development uzupełni pierzeję w Śródmieściu [WIZUALIZACJE]
W pobliżu Manufaktury szykuje się kolejna inwestycja. Łódzki deweloper zbuduje przy zbiegu ulic Nowo...
Wrocław: City One sprzedany. Archicom dostał kilkadziesiąt milionów euro
Biurowiec jest częścią kompleksu City Forum tuż przy placu Wróblewskiego. Powierzchnia sześciopiętro...
W Poznaniu wartość inwestycji wzrosła o rekordowe 55% w ciągu roku
W 2019 roku całkowita wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Poznaniu przekroczyła pół mili...