Wrocław: Stary magazyn zablokuje rewitalizację terenu przy Dworcu Głównym? [WIZUALIZACJE+FILM]źródło: materiały inwestora

Wrocław: Stary magazyn zablokuje rewitalizację terenu przy Dworcu Głównym? [WIZUALIZACJE+FILM]

https://img.investmap.pl/user/2/229091_%s.jpg
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Firma WRI Investment odkupiła od Poczty Polskiej działkę przy ulicy Małachowskiego i rozpoczęła przygotowania do budowy kilkunastopiętrowego biurowca. Miasto wyłoniło w zeszłym roku zwycięską koncepcję zagospodarowania pokolejowego obszaru. Problem w tym, że wojewódzki konserwator zabytków może zablokować plan zakładający zburzenie magazynu przy Dworcu Górnośląskim.
Polska Agencja Prasowa donosi, że miejskie przygotowania do rewitalizacji terenu przy ul. Małachowskiego na Przedmieściu Oławskim stoją w miejscu.
Dochodzą do nas niepokojące sygnały, że cały proces inwestycyjny jest skłonny zablokować wojewódzki konserwator zabytków – mówi w rozmowie z PAP Marcin Janczewski, przedstawiciel WRI Investment Sp. z o.o. Sp. k., czyli właściciela jednej z nieruchomości w tym rejonie.

Magazyn kością niezgody

Spór ma toczyć się o magazyn przy zabytkowym Dworcu Górnośląskim (najstarszym w Polsce). Aktualne plany zakładają jego zburzenie, by umożliwić pieszym bezpieczne i swobodne dotarcie w przyszłości od strony peronów do odnowionego Dworca Górnośląskiego.
Prof. Janusz Dobesz, ekspert w dziedzinie nieruchomości pokolejowych, mówi PAP, że magazyn nie stanowi części historycznego zespołu Dworca Kolei Górnośląskiej, choć jest młodszy tylko o kilkanaście lat (to właśnie o XIX-wieczne pochodzenie budynku ma chodzić konserwatorowi). Dodaje, iż w obecnym stanie technicznym zagraża bezpieczeństwu.
Obiekt ten należy wyburzyć, gdyż za jego zachowaniem nie przemawiają żadne przesłanki, a jego likwidacja może tylko korzystnie wpłynąć na wartość historyczną i estetyczną pozostałej części [...] zespołu – ocenia prof. Janusz Dobesz.

Sprawa trafi do sądu?

Zdaniem Marcina Janczewskiego potencjalna decyzja konserwatora o konieczności zachowania nieruchomości w nienaruszonym kształcie spowoduje, że jakakolwiek inwestycja straci sens. Pozostanie tylko droga sądowa.
Tym samym mało prawdopodobne jest, że pozostali właściciele nieruchomości położonych przy ulicy Małachowskiego zdecydują się na inwestycje. W rezultacie ten zaniedbany obszar pozostanie w opłakanym stanie – komentuje Janczewski.
fot. Jakub Zazula

Nowy Silver Tower Center?

Firma WRI Investment wylicytowała we wrześniu 2018 roku prawo użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Małachowskiego 11 podczas przetargu Poczty Polskiej S.A. Cena wywoławcza wynosiła 2 mln 750 tys. zł netto. Zwycięzca zaoferował 2 mln 780 tys. zł (3 mln 419 tys. zł brutto). Do przeniesienia własności doszło w czerwcu rok temu.
Powierzchnia działki nr 4/1 wynosi 2 804 mkw. Część parceli jest wpisana do rejestru zabytków jako "układ torowy w zespole dawnego dworca pocztowego". Deweloper chce zrealizować biurowiec z wielofunkcyjnym parterem, nawiązujący architekturą do pobliskiego Silver Tower Center. Planuje rozpocząć budowę w III kwartale. Wysokość budynku jest uzależniona od uzgodnień z konserwatorem.
Zdjęcia i wizualizacje są dostępne w galerii.

Zwycięska koncepcja wyłoniona przed rokiem

W maju ubiegłego roku został rozstrzygnięty konkurs, zorganizowany przez SARP O/Wrocław i magistrat, na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania obszaru pokolejowego zlokalizowanego wzdłuż ul. Małachowskiego. Wpłynęło 26 prac. Pięć z nich zostało wyróżnionych.
Pierwszą nagrodę, wartą 15 tys. zł, zdobył wrocławski zespół: Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska i Anna Okoń – za "trafną i lapidarną" odpowiedź na problematykę zagadnienia. Jury zwróciło uwagę na bogate powiązania przestrzeni publicznych oraz na wprowadzenie "nowych funkcjonalności i miejskiej oferty".
Pomysły zwycięzców i pozostałych wyróżnionych są liczne i różne. Zakładają m.in. budowę czterech wysokich budynków oraz nadbudowę poczty, która wraz z Silver Tower Center stworzyłaby "bramę" Przedmieścia Oławskiego. Nowe obiekty pełniłyby funkcję usługową i miejskiego zielonego tarasu (pod targi, koncerty, czy kino letnie), a zrewitalizowany Dworzec Górnośląski stałby się galerią sztuki.
Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska, Anna Okoń

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Pod Wrocławiem powstanie Frontier Park Wrocław
Frontier Estates, europejski deweloper, planuje znacząco poprawić efektywność magazynowania, sprzeda...
Warszawa: Panattoni wybuduje City Logistics Warsaw IV
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, zakupił działkę o powierzchni 8,2 ha n...
Przy ulicy Zielnej 37 w Warszawie powstaje biurowiec Central Point [FILM]
W samym centrum Warszawy, tuż przy stacji metra Świętokrzyska powstaje nowy biurowiec Central Point....
Wrocław: Trwa budowa 14-kondygnacyjnego biurowca MidPoint 71 [ZDJĘCIA]
Przy jednej z najważniejszych ulic stolicy Dolnego Śląska powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Zapra...
Środa Śląska: na terenie byłego zakładu produkcyjnego powstanie zespół handlowo-usługowy
W Środzie Śląskiej na terenie byłego zakładu przy ul. Wrocławskiej trwa przygotowanie terenu po wybu...
Nowy Rynek w Poznaniu wynajęty przez Allegro
Ponad 26 tys. mkw. – właśnie taką powierzchnię w budynku D poznańskiego kompleksu biurowego Nowy Ryn...
Primark otworzy sklep w Katowicach
Sieć sklepów Primark poinformowała o zamiarze otwarcia swojego kolejnego sklepu w Polsce. Tym razem...
Hotel Wieniawa przy ulicy Gajowickiej przestaje być izolatorium dla chorych na CoVid-19
Należący do Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH) Hotel Wieniawa we Wrocławiu od wtorku, 19 stycznia 2...
Postępują prace przy budowie S3 zadanie III, odcinek Bolków – Kamienna Góra [FILM]
W 2021 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie kontynuowała realizację prac na trz...
Poznaliśmy oferty na opracowanie dokumentacji dla małej obwodnicy Trzebnicy
Trzy firmy złożyły oferty w przetargu na opracowanie dokumentacji małej obwodnicy Trzebnicy w ciągu...