We Wrocławiu biurowce rosną jak grzyby po deszczu. Przegląd najważniejszych inwestycji

We Wrocławiu biurowce rosną jak grzyby po deszczu. Przegląd najważniejszych inwestycji

Wrocław
święty turecki
REKLAMA
Stolica Dolnego Śląska wyrasta na drugą, po Warszawie, siłę na rynku biurowym w kraju. Choć na razie Wrocław wciąż ustępuje jeszcze Krakowowi, to dystans między tymi miastami sukcesywnie się zmniejsza. A nowych inwestycji biurowych wciąż przybywa. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych z nich.
Pod względem podaży powierzchni biurowej Wrocław, z wynikiem niespełna pół miliona metrów kwadratowych, plasuje się obecnie na trzeciej pozycji w kraju, za Warszawą i Krakowem. Ale już jeśli chodzi o dynamikę powstawania nowych biur, ustępuje jedynie stolicy.


Jak wynika bowiem z raportu Colliers International, w stolicy Dolnego Śląska w zeszłym roku oddano do użytku niemal 74 tysiące metrów kwadratowych powierzchni biurowej. To najlepszy wynik spośród wszystkich rynków regionalnych (a więc z wyłączeniem Warszawy) w Polsce.


– Ale to nie koniec – w budowie znajdują się projekty o łącznej powierzchni wynoszącej ponad 110 tys. metrów kwadratowych, z czego 56 procent jest przewidziane do ukończenia w bieżącym roku – podkreśla Daria Dudek, menedżer regionalny Colliers International.


Centrum miasta

Sporo nowych biurowców już powstaje (lub lada moment zacznie) w ścisłym centrum miasta. Tylko w bezpośrednim otoczeniu Rynku wyrośnie kilka potężnych obiektów.


To budowany od dłuższego czasu przez Skanską biurowiec Dominikański, Times II spółki UBM Times, którego realizacja między ul. Ruską a św. Mikołaja właśnie rusza, Nicolas Business Center planowane przez Inter-System na działce po dawnym kinie Pokój i budynek biurowo-usługowy, który przy ul. Zamkowej zamierza postawić Tekton.


Nowe biura mogą także w niedalekiej przyszłości powstać w okolicach placu Jana Pawła II. Ostatnie doniesienia wskazują na to, że KGHM wreszcie zdecyduje się na wyburzenie szpecącego okolicę budynku Cuprum, a w jego miejscu postawi nowy obiekt.


– Brane są pod uwagę różne warianty, uwzględniające możliwe funkcje – handlową, hotelową czy biurową, ewentualnie mieszaną – tłumaczy Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM.


Nowy biurowiec, z częścią handlową na parterze, chce też tuż obok – przy ul. Sokolnicznej 15 postawić spółka ASD Real Estate.


Jeszcze ciekawsza inwestycja szykuje się pod drugiej stronie ulicy Podwale. W połowie lutego urzędowi marszałkowskiemu w końcu, po wielu próbach, udało się sprzedać ogromny grunt, na którym stoją budynki dawnego szpitala im. Babińskiego. Działkę o powierzchni ponad 2,6 hektara za niemal 36 mln złotych kupiła firma i2 Development. Wedle wstępnych planów dewelopera, na części z tych terenów powstaną nowe biura.


Kawałek dalej, pod drugiej stronie Odry, powstanie też biurowiec Dubois 41, realizowany przez francuskiego dewelopera Nacarat razem z inwestycją mieszkaniową Kurkowa 14.


Nieco dalej od centrum, bo przy zbiegu ul. Wyszyńskiego i Szczytnickiej właśnie dobiegła końca budowa Green Day, czyli innego biurowca firmy Skanska. Nieopodal, dokładnie przy placu Wróblewskiego, do budowy Otis Office Center przymierza się także ZPO OTiS.


Plac Strzegomski i zachód Wrocławia

Biurowym centrum miasta od dłuższego czasu są już okolice placu Strzegomskiego, gdzie stoją m.in. Silver Forum, biurowiec BZ WBK, Green Towers czy Millenium Towers. A na tym nie koniec, bo w planach są już kolejne inwestycje biurowe w tym rejonie.


Urzędnicy chcą, by jedna z nich powstała przy ul. Strzegomskiej, tuż obok Dolmedu. W zeszłym roku udało im się nawet rozstrzygnąć przetarg na tę nieruchomość (z imponującą, zaproponowaną przez i2 Development ceną 6,7 mln złotych), ale teraz teren znów trafi pod młotek.

REKLAMA


- Ponownie wystawiamy na sprzedaż tę działkę, bo firma, która wygrała w zeszłym roku przetarg, ostatecznie nie przystąpiła do podpisania aktu notarialnego – tłumaczył niedawno wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.


Swoje inwestycje biurowe w tej okolicy planuje też Vantage Development, które przy ul. Fabrycznej zamierza wybudować Gamma Office, a także Inwestgrupa (Robotnicza Office House niemal vis-a-vis Green Towers).


Warto wspomnieć, że od lat duża działka przy zbiegu ul. Legnickiej i Poznańskiej należy do Verity Development, które chciało postawić tam Verity Business Centre. Póki co na chęciach się jednak skończyło.


Kawałek dalej, dokładnie między dworcem Wrocław Mikołajów a centrum handlowym Magnolia Park ma powstać potężny, składający się z ośmiu budynków biurowych, hotelu i centrum konferencyjnego kompleks Business Garden Wrocław, którego budowę zapowiada od dłuższego czasu należąca do grupy Inter IKEA spółka SwedeCenter.


Biurowiec może też stanąć po drugiej stronie ul. Legnickiej (przy zbiegu z ul. Niedźwiedzią) – ten należący do miasta grunt był promowany ostatnio na targach nieruchomości w Cannes, podobnie jak działka przy zbiegu ul. Strzegomskiej z Klecińską, tuż przy estakadzie Gądowianka.


Przypomnijmy, że nieopodal tego ostatniego terenu, przy ul. Strzegomskiej rosną kolejne etapy realizowanego przez Archicom kompleksu biurowego West Forum.


Jeszcze dalej na zachód, bo przy zbiegu ul. Lotniczej i Na Ostatnim Groszu biurowiec West Gate buduje należące do Michała Sołowowa (jednego z najbogatszych Polaków) Echo Investment.


Wokół Dworca Głównego
Ten sam inwestor niedawno zakończył realizację potężnego kompleksu biurowego Aquarius Business House przy zbiegu ul. Swobodnej i Borowskiej. A wszystko wskazuje na to, ze to nie ostatnie słowo Echo Investment jeśli chodzi o tereny wokół dworca PKP.


W zeszłym roku spółka kupiła bowiem od kolejarzy za ponad 15 mln złotych sporą działkę przy ul. Suchej, dokładnie naprzeciwko Aquariusa. I zamierza tam w pierwszej połowie 2015 roku rozpocząć budowę kolejnego obiektu. Na razie przedstawiciele Echo nie zdradzają dokładnych planów, ale analiza raportu okresowego spółki pozwala zakładać, że może to być kolejny biurowiec, uzupełniony o funkcje hotelowe czy usługowe.


Taki wielofunkcyjny kompleks po przeciwnej stronie Dworca Głównego już powstaje od dłuższego czasu. Chodzi o Silver Tower Center spółki Wisher Enterprise, które rośnie na działce po dawnym dworcu PKS. W 55-metrowej wieży z 14 kondygnacjami znajdą się biura, a w niższej części lokale usługowe, handlowe, hotel z ponad 130 pokojami, restauracja i centrum konferencyjne.


Zanosi się też na to, że w końcu ruszy zapowiadana od lat inwestycja biurowa na działce przy ul. Piłsudskiego 101, tuż przy zbiegu z ul. Peronową. Irlandzka firma Crownway Investments zamierza postawić tam sześciokondygnacyjny biurowiec Wrocław 101, która połączy narożną kamienicę przy ul. Piłsudskiego 99 i budynek Policealnej Szkoły Medycznej przy ul. Stawowej.


Jest dla kogo budować

Zasadność stawiania kolejnych biurowców we Wrocławiu potwierdzają eksperci.


– W naszej opinii zapotrzebowanie na nowe inwestycje biurowe będzie utrzymywało się na stosunkowo wysokim poziomie – podkreśla Daria Dudek z Colliers International.


Zgodnie z danym Colliers, w 2014 roku we Wrocławiu do użytku zostanie oddane około 62 tys. metrów kwadratowych biur, czyli nieco mniej powierzchni niż w ubiegłym roku. Z kolei popyt może zaowocować wynajęciem około 60 - 70 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA