Drugie życie okolic Dworca Głównego. Zaroiło się od inwestycji

Drugie życie okolic Dworca Głównego. Zaroiło się od inwestycji

Wrocław
REKLAMA
Zakończona przed Euro 2012 modernizacja Dworca Głównego była bodźcem, który dał impuls do rewitalizacji całej okolicy. Do niedawna zaniedbane i popadające w ruinę obszary dziś są miejscem, gdzie jak grzyby po deszczu rosną kolejne inwestycje.
Najnowsza z nich to Sagittarius Business House, który powstanie na kupionej przez Echo Investment od kolejarzy (za ponad 15 mln złotych) działce przy zbiegu ulicy Suchej i Borowskiej.
– Mamy pozwolenie na budowę budynku oraz na przebudowę infrastruktury kolejowej. Kończymy prace przygotowawcze, prowadzimy uzgodnienia z PKP. Plan przewiduje, że budynek będzie gotowy pod koniec 2017 roku – mówi Marek Chmielewski, project manager w Dziale Biur i Hoteli Echo Investment.
W biurowcu klasy A znajdzie się około 24 tys. metrów kwadratowych powierzchni do wynajęcia. Naprzeciwko już stoi inny kompleks biurowy zrealizowany przez Echo Investment – Aquarius Business House.
Za koncepcję obiektu odpowiada kielecka pracownia architektoniczna Arcad, która zaprojektowała także plac przed budynkiem, gdzie pojawi się zieleń i mała architektura.
REKLAMA

Biurowiec i srebrna wieża przy bocznych wejściach na dworzec

Końca dobiega z kolei budowa biurowca Wrocław 101 przy zbiegu ulicy Peronowej i Piłsudskiego. Tę działkę magistrat za ponad 2 mln złotych sprzedał już wiosną 2010 roku, ale przez kilka lat nic się tam nie działo.
Przygotowania do inwestycji wystartowały dopiero w 2014 roku, a sama budowa – na początku 2015 roku. Obecnie sześciokondygnacyjny biurowiec, który połączył budynek Policealnej Szkoły Medycznej przy ulicy Stawowej z narożną kamienicą przy ulicy Piłsudskiego 99, jest niemal gotowy.
Reprezentacyjny wysoki parter mierzy 7,5 metra, a pozostałe piętra – 2,8 metra. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie niespełna 5,8 tys. metrów kwadratowych, a powierzchnia najmu – około 4,2 tys. metrów kwadratowych. Pod ziemią usytuowany został parking na 28 samochodów.

Inwestorem jest irlandzka firma deweloperska Crownway Investments, do której należy także Pasaż Pod Błękitnym Słońcem w Rynku.

Przypomnijmy, że pod koniec 2014 roku oficjalnie otwarto Silver Tower Center, czyli kompleks, który wyrósł przy placu Konstytucji 3 Maja (na działce, gdzie niegdyś mieścił się dworzec PKS). To inwestycja ukraińskiej firmy Wisher Enterprise.

W zaprojektowanym przez pracownię Zbigniewa Maćkowa kompleksie działa trzygwiazdkowy hotel ibis Styles Wrocław Centrum, a w części biurowej swoje siedziby ma m.in. Luxoft, Diehl Controls i Red Embedded.

Potężna galeria z podziemnym dworcem
Okolicę Dworca Głównego już wkrótce zdominuje jednak potężna galeria handlowa Wroclavia, która powstaje w kwartale ulic: Sucha, Joannitów, Dyrekcyjna i Borowska i ma być gotowa jesienią 2017 roku.

Pojawi się tam ponad 200 sklepów, 20 restauracji i kino Cinema City, w który będzie pierwsza we Wrocławiu sala z technologią IMAX. Jak informuje inwestor, Wroclavia jest już skomercjalizowana w ponad 50 procentach. W ogromnym obiekcie o łącznej powierzchni 71 tys. metrów kwadratowych znajdą się także biura.

Kompleks będzie zintegrowany z nowoczesnym dworcem autobusowym o powierzchni około 7 tys. metrów kwadratowych.

– Nowy dworzec, zlokalizowany na dwóch poziomach, będzie przestronny, jasno oświetlony i łatwo dostępny dla podróżnych, zarówno z ulicy, jak i  galerii handlowej. Hol dworca autobusowego z kasami biletowymi i poczekalnią zostanie usytuowany na poziomie „0”. Stanowiska dla autobusów ulokowane zostaną na poziomie „-2”. Ruchome schody połączą perony z poczekalnią – zapowiadają przedstawiciele inwestora.

Kierowcy otrzymają do swojej dyspozycji 2 300 miejsc parkingowych. Koszt inwestycji to około 240 mln euro.

Ulica Piłsudskiego hotelami stoi
Odżywają też historyczne, do niedawna zupełnie zaniedbane hotele wzdłuż ulicy Piłsudskiego. W 2015 roku zakończyła się modernizacja hotelu Piast, a efekt okazał się na tyle zadowalający, że inwestor  firma Rafin Developer  został nagrodzony w tegorocznej edycji konkursu Piękny Wrocław, organizowanego od wielu lat przez wrocławski magistrat i Towarzystwo Miłośników Wrocławia.

Piast to jeden z dwóch hoteli, które kiedyś tworzyły tzw. bramę do miasta dla podróżnych przyjeżdżających do Wrocławia. Drugi filarem bramy był hotel Grand, należący do tego samego dewelopera.

Prezes grupy kapitałowej Dexpol (do której należy Rafin) Paweł Rojek, podczas otwarcia Piasta zapowiadał, że firma chce odnowić całą bramę. Wkrótce te zapowiedzi mają zostać wcielone w życie – jeszcze w tym roku powinien ruszyć gruntowny remont Granda.

Po modernizacji, która ma się zakończyć pod koniec 2018 albo w 2019 roku, w czterogwiazdkowym hotelu znajdzie się 160 pokój, sala konferencyjna, restauracja, kawiarnia i sky bar na ostatniej kondygnacji, z którego będzie można podziwiać Dworzec Główny. A pod obiektem powstanie parking na kilkadziesiąt samochodów.

Na elewację hotelu wrócą przedwojenne detale, kalenicowy dach i charakterystyczna wieżyczka. Projekt modernizacji przygotowała pracownia architekta Grzegorza Górki.

– Obiekt powstał na przełomie XIX i XX wieku. Chcemy go odrestaurować w kształcie początkowym, zachowując wszystkie elementy, które decydowały o jego pięknie – mówił pod koniec czerwca na antenie Radia Wrocław Paweł Rojek.

Inwestor kończy aktualnie przygotowywanie kompletnej dokumentacji całego przedsięwzięcia, uzgadnia szczegóły z konserwatorem zabytków. Koszt inwestycji szacowany jest na około 50 mln złotych.

Tuż obok, przy zbiegu ulicy Piłsudskiego i Gwarnej, swój kolejny, już trzeci hotel we Wrocławiu będzie miała sieć Best Western.

W sześciopiętrowym obiekcie, zaprojektowanym przez pracownię Pro Art Konopka, znajdzie się 65 pokojów.

– Best Western Premier Wrocław to dobrze przemyślana inwestycja, również pod względem wyboru partnera biznesowego. Zdecydowaliśmy się na współpracę z Best Western ze względu na jej silną pozycję na polskim rynku i rozpoznawalną markę, również w oczach zagranicznych gości – tłumaczył kilka miesięcy temu Jakub Nieckarz, prezes spółki Gwarna Wrocław, która zrealizuje inwestycję.

Obiekt wyposażony będzie też w modułową salę konferencyjną, mniejsze pokoje biznesowe, restaurację i salę fitness. Zgodnie z zapowiedziami inwestora, otwarcie hotelu planowane jest na wiosnę 2017 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA