Urząd celny, spichlerz, piekarnia. Nowe inwestycje w zabytkowych budynkach przy Księcia Witoldaźródło: Jakub Zazula

Urząd celny, spichlerz, piekarnia. Nowe inwestycje w zabytkowych budynkach przy Księcia Witolda

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Przy ulicy Księcia Witolda stoi sporo zabytkowych budynków. Miasto sukcesywnie sprzedaje je deweloperom, którzy tchną w te obiekty drugie życie.

Do rozpoczęcia inwestycji przy tej ulicy szykuje się i2 Development. Przypomnijmy, że wiosną 2015 roku wrocławska spółka za ponad 11 mln złotych kupiła zespół budynków z zabytkowym dawnym spichlerzem przy ulicy Księcia Witolda 46, 48-50.

W połowie grudnia i2 Development złożyło wniosek o pozwolenie na przebudowę budynku przy ulicy Księcia Witolda. Projektantem jest Arkadiusz Chamielec z należącej do tej grupy deweloperskiej pracowni architektonicznej.



O szczegółach planowanej w tym miejscu inwestycji mówił w wywiadzie dla naszego portalu Marcin Misztal, wiceprezes firmy.

– W zabytkowym spichlerzu piwnica z parterem będzie usługowa, a wyżej powstaną biura. To będzie świetny budynek biurowy – połączenie historii z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi – wyjaśniał Misztal.

Z kolei w nowo wybudowanym budynku znajdą się mieszkania. Zgodnie z deklaracjami dewelopera, nie będzie on tak wysoki jak obiekty stojące po przeciwnej stronie ulicy (czyli m.in. Odra Tower).



Łącznie przy ulicy Księcia Witolda powstanie 16 171 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej: 214 mieszkań, 39 lokali usługowych i dodatkowo przewidziano możliwość aranżacji około 21 lokali biurowych. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2018 roku.

Apartamenty w dawnej piekarni

Naprzeciwko zabytkowego spichlerza, po drugiej stronie ulicy Mostowej, trwają już prace na terenie dawnej piekarni garnizonowej. W 2013 roku ten zabytkowy obiekt za 3 mln złotych kupił wrocławski Archicom.

Architektoniczna koncepcja programowo-przestrzenna obejmuje powstanie Centrum Sztuki wraz z usługami towarzyszącymi, części biurowo-konferencyjnej oraz części apartamentowej – zapowiadał wówczas Rafał Jarodzki, wiceprezes Archicomu.



W grudniu deweloper złożył wniosek o pozwolenia na rozbiórkę parterowego budynku dawnej portierni. Inwestor ma już także pozwolenie na przebudowę głównego budynku.

Drugie życie urzędu celnego

We wrześniu 2015 roku – za trzecim podejściem – urzędnikom udało się znaleźć kupca na wpisany do gminnej ewidencji zabytków budynek dawnego Głównego Urzędu Celnego przy ul. Księcia Witolda 38-40. Za nieco ponad 10 mln złotych kupiła go spółka E&L Invest, należąca do warszawskiej grupy deweloperskiej OKRE Development.



Powoli zbliża się początek inwestycji w tym miejscu – w połowie grudnia inwestor złożył wniosek o pozwolenie na przebudowę i rozbudowę obiektu, wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku usługowego. Za projekt całego przedsięwzięcia odpowiada Zbigniew Maćków.

Dodajmy, że wiosną 2016 roku urzędnicy sprzedali też sąsiednie, zabytkowe kamienicy przy ulicy Księcia Witolda 42 i 44. Przetarg wygrało wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM, które zaproponowało cenę 2 mln 560 tysięcy złotych.



Proponowany sposób zagospodarowania nieruchomości to funkcja mieszkalna z częścią usługową – tłumaczyła w kwietniu Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.

Koszary też pójdą pod młotek

Miasto przymierza się także do sprzedaży nieruchomości przy ulicy Księcia Witolda 28, na terenie której mieszczą się budynki dawnych koszar policyjnych. Urzędnicy liczą, że powstaną tam mieszkania z pełną infrastrukturą usługową.



W przygotowaniu jest postępowanie na sprzedaż trzech działek przy ulicy Księcia Witolda 28: 52/3, 52/4 i 52/6. Cenę wywoławczą ustalono na 8 mln 540 tys. złotych. Data przetargu jeszcze nie jest znana.

Łączna powierzchnia nieruchomości to nieco ponad 4 tysiące metrów kwadratowych, a jej przeznaczenie to zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, a także obiekty kongresowe i konferencyjne, hotelowe, handel detaliczny małopowierzchniowy i usługi.


Kilka lat temu policja (za pośrednictwem Skarbu Państwa) zwróciła nieruchomości przy ul. Księcia Witolda gminie Wrocław. Miasto w zamian przekazało działki przy ulicy Sołtysowickiej, gdzie obecnie mieści się część Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
REKLAMA

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA