[Wrocław] Spichlerz i urząd celny. Wkrótce start inwestycji w zabytkowych obiektach przy Księcia Witolda

[Wrocław] Spichlerz i urząd celny. Wkrótce start inwestycji w zabytkowych obiektach przy Księcia Witolda

Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
W najbliższym czasie powinny rozpocząć się dwie, położone po sąsiedzku, inwestycje przy ulicy Księcia Witolda. Chodzi o zabytkowe budynki dawnego spichlerza i Głównego Urzędu Celnego.

Spółka i2 Development wiosną 2015 roku za ponad 11 mln złotych kupiła zespół budynków z zabytkowym dawnym spichlerzem przy ulicy Księcia Witolda 46, 48-50.

W grudniu zeszłego roku inwestor złożył wniosek o pozwolenie na przebudowę budynku przy ulicy Księcia Witolda. Projektantem jest Arkadiusz Chamielec z należącej do tej grupy deweloperskiej pracowni architektonicznej.

Kilka dni temu zabytkowy spichlerz został otoczony taśmą. Robotnicy zajmują się tam naprawą uszkodzonych płyt, zamontowanych przy dachu obiektu. A co z rozpoczęciem całego przedsięwzięcia?

Trwa proces administracyjny – informuje krótko Małgorzata Młynarska, reprezentująca i2 Development.O szczegółach planowanej w tym miejscu inwestycji mówił w wywiadzie dla naszego portalu Marcin Misztal, wiceprezes firmy.

– W zabytkowym spichlerzu piwnica z parterem będzie usługowa, a wyżej powstaną biura. To będzie świetny budynek biurowy – połączenie historii z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi – wyjaśniał Misztal.

Z kolei w nowo wybudowanym budynku znajdą się mieszkania. Zgodnie z deklaracjami dewelopera, nie będzie on tak wysoki jak obiekty stojące po przeciwnej stronie ulicy (czyli m.in. Odra Tower).Jak wynika z raportu giełdowego spółki, łącznie przy ulicy Księcia Witolda powstanie 16 171 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej: 214 mieszkań, 39 lokali usługowych i dodatkowo przewidziano możliwość aranżacji około 21 lokali biurowych. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2018 roku.

Drugie życie urzędu celnego

Powoli zbliża się też początek inwestycji przy ulicy Księcia Witolda 38-40. Pod tym adresem znajduje się wpisany do gminnej ewidencji zabytków budynek dawnego Głównego Urzędu Celnego. Obiekt we wrześniu 2015 roku, za nieco ponad 10 mln złotych, kupiła spółka E&L Invest, należąca do warszawskiej grupy deweloperskiej OKRE Development.

 Przygotowujemy się do realizacji przy ul. Księcia Witolda 38-40 wysokiej jakości projektu mieszkaniowego z funkcją usługową w parterze – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Małgorzata Deiksler z OKRE Development.Na razie jednak inwestor nie udziela wiążących informacji odnośnie terminu realizacji projektu.

W połowie grudnia 2016 roku deweloper złożył wniosek o pozwolenie na przebudowę i rozbudowę obiektu, wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku usługowego. Za projekt całego przedsięwzięcia odpowiada Zbigniew Maćków.

Dodajmy, że wiosną 2016 roku urzędnicy sprzedali też sąsiednie, zabytkowe kamienicy przy ulicy Księcia Witolda 42 i 44. Przetarg wygrało wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM, które zaproponowało cenę 2 mln 560 tysięcy złotych.– Proponowany sposób zagospodarowania nieruchomości to funkcja mieszkalna z częścią usługową – tłumaczyła Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.

>Przeczytaj także o innych inwestycjach przy ulicy Księcia Witolda

Koszary też pójdą pod młotek

planach sprzedaży nieruchomości przy ulicy Księcia Witolda 28, na terenie której mieszczą się budynki dawnych koszar policyjnych, donosiliśmy już we wrześniu zeszłego roku. A jak ostatnio informowaliśmy, miasto najpierw – przed ogłoszeniem przetargu – wyburzy stojący w tym miejscu budynek.Pod młotek pójdą trzy działki o łącznej powierzchni 4005 metrów kwadratowych, a cenę wywoławczą ustalono na 8 mln 540 tys. złotych

Jak informują urzędnicy, termin i warunki przetargu dla nieruchomości położonej przy ul. Księcia Witolda 28 zostaną ustalone po zakończeniu wyburzenia budynku znajdującego się w części na działce nr 52/10 (stanowiącej własność Gminy Wrocław) i działkach nr 45/5 i 45/9 (stanowiących własność Skarbu Państwa i będących w zarządzie trwałym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu).
 
– Procedura wyburzenia części obiektu prowadzona jest w trybie pilnym, zwłaszcza, że zainteresowanie ofertą sprzedaży tej nieruchomości jest bardzo duże – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Maja Berny z biura prasowego magistratu.

Nieruchomość może zostać przeznaczona na zabudowę wielorodzinną, a także obiekty kongresowe i konferencyjne, handel detaliczny i małopowierzchniowy, usługi i obiekty hotelowe.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Nowy przystanek Boguszów-Gorce Dzikowiec w woj. dolnośląskim zwiększy dostęp do kolei
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę przystanku na trasie Boguszów-Gorce Wschód...
Niemiecki koncern Bayer zatrudni 400 specjalistów IT w Warszawie
Do 2022 roku niemiecki Bayer chce  zatrudnić 400 specjalistów w swoim warszawskim Digital Hubie...
Wrocław: Trwa rewitalizacja zabytkowego budynku farmacji na Starym Mieście. Powstanie w nim biurowiec [FILM + ZDJĘCIA]
Spółka Luni Sp. z o.o. rozpoczęła w sierpniu 2020 roku przebudowę budynku (wpisanego do gminnej ewid...
Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...