[Wrocław] Biurowiec w zabytkowym spichlerzu. A obok wyrośnie nowy budynek

[Wrocław] Biurowiec w zabytkowym spichlerzu. A obok wyrośnie nowy budynek

Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
W kompleksie przy ulicy Księcia Witolda, na terenie którego stoi m.in. zabytkowy spichlerz, powstanie powierzchnia usługowo-biurowo-mieszkalna. W spichlerzu będą biura i lokale usługowe, a w zupełnie nowym budynku – mieszkania.

Wiosną 2015 roku wrocławska spółka i2 Development za ponad 11 mln złotych kupiła zespół budynków z zabytkowym dawnym spichlerzem przy ulicy Księcia Witolda 46, 48-50.

Cieszymy się bardzo, że zaakceptowano przedstawioną przez nas koncepcję. Zależało nam na pozyskaniu tego gruntu – cena, którą złożyliśmy przewyższyła cenę wywoławczą. Ponowne zagospodarowanie spichlerza jest zbieżne ze strategią, jaką kierujemy się przy realizacji inwestycji z zabytkami na terenie – podkreślał wówczas Marcin Misztal, wiceprezes i2 Development.

Więcej szczegółów planowanej w tym miejscu inwestycji Marcin Misztal zdradził w niedawnym wywiadzie dla naszego portalu.

– W zabytkowym spichlerzu piwnica z parterem będzie usługowa, a wyżej powstaną biura. To będzie świetny budynek biurowy – połączenie historii z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi – wyjaśnia Misztal.

Obok spichlerza powstanie też zupełnie nowy budynek mieszkalny, który będzie niższy od stojącego niemal vis-a-vis Odra Tower.
 On będzie taki, jak dopuszcza plan miejscowy. Nie będzie to tak wysoki budynek jak te po drugiej stronie ulicy – doprecyzowuje wiceprezes i2 Development.
Przypomnijmy, że gdy kilka miesięcy temu deweloper wchodził na giełdę, w prospekcie emisyjnym spółki zapisano, że powstanie tam budynek mieszkalny wielorodzinny o powierzchni użytkowej mieszkań wynoszącej około 8,4 tysiąca metrów kwadratowych z usługami na parterze (powierzchnia około 5,7 metrów kwadratowych) i garażem.

Zgodnie z informacjami z prospektu, zakończenie inwestycji, szacowanej na około 51 mln złotych, powinno nastąpić w drugim kwartale 2018 roku.

Sąsiednie nieruchomości też sprzedane
Magistrat sprzedał już nieruchomości sąsiadujące z zabytkowym spichlerzem.

We wrześniu 2015 roku – za trzecim podejściem – udało się znaleźć kupca na wpisany do gminnej ewidencji zabytków budynek dawnego Głównego Urzędu Celnego przy ul. Księcia Witolda 38-40. Za nieco ponad 10 mln złotych kupiła go spółka E&L Invest, należąca do grupy deweloperskiej OKRE Development.

Kilka miesięcy później – wiosną 2016 roku – urzędnicy sprzedali też sąsiednie, zabytkowe kamienicy przy ulicy Księcia Witolda 42 i 44. Przetarg wygrało wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM, które zaproponowało cenę 2 mln 560 tysięcy złotych.

Proponowany sposób zagospodarowania nieruchomości to funkcja mieszkalna z częścią usługową – tłumaczyła w kwietniu Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.


Czas na koszary

Teraz miasto przymierza się do sprzedaży nieruchomości przy ulicy Księcia Witolda 28, na terenie której mieszczą się budynki dawnych koszar policyjnych. Urzędnicy liczą, że powstaną tam mieszkania z pełną infrastrukturą usługową.


Kilka lat temu policja (za pośrednictwem Skarbu Państwa) zwróciła nieruchomości przy ul. Księcia Witolda gminie Wrocław. Miasto w zamian przekazało działki przy ulicy Sołtysowickiej, gdzie obecnie mieści się część Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

W przygotowaniu jest postępowanie na sprzedaż trzech działek przy ulicy Księcia Witolda 28: 52/3, 52/4 i 52/6. Cenę wywoławczą ustalono na 8 mln 540 tys. złotych. Data przetargu jeszcze nie jest znana.
Łączna powierzchnia nieruchomości to nieco ponad 4 tysiące metrów kwadratowych, a jej przeznaczenie to zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, a także obiekty kongresowe i konferencyjne, hotelowe, handel detaliczny małopowierzchniowy i usługi.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

LCube inwestuje pod Wrocławiem. Wybuduje Logistic Park Wrocław
Kolejny inwestor zdecydował się na ulokowanie swojego parku magazynowo-logistycznego w aglomeracji w...
Centrum Praskie Koneser w Warszawie zostanie sprzedane
Znajdujące się na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek, w samym centrum dzielnicy Stara Praga,...
Niemiecki koncern BSH rozszerza produkcję we Wrocławiu. Będą nowe miejsca pracy
Jeden z największych niemieckich koncernów zwiększy zatrudnienie w swojej fabryce w stolicy Dolnego...
Lidl otwiera kolejny sklep pod Wrocławiem
Lidl otwiera kolejny sklep w aglomeracji wrocławskiej. W czwartek, 5 sierpnia o godz. 6 otworzy swoj...
Rynek powierzchni biurowych w Warszawie w II kw. 2021 roku
Jak będą wyglądać biura, gdy skończy się pandemia? Na warszawskim rynku biur, po pięciu kwartałach k...
Średnia cena ofertowa mieszkań w Warszawie przekroczyła 12 tysięcy złotych
Na koniec czerwca 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostając...
Coraz bliżej rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w centrum Wrocławia
Wykonano kolejny krok w celu rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w samym centrum Wrocławia. 3...
Kraków nadal najatrakcyjniejszym i największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce
Według raportu "Office Occupier": Rynek biurowy w Krakowie” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcj...
Nowy właściciel rozbuduje akademik przy ulicy Prusa. Zakupił też działkę pod nową inwestycję
Nuveen Real Estate i europejska spółka mieszkaniowa Value One, Eagle JVCo, kupiła od spółek zależnyc...
Dolny Śląsk: Ruszyła budowa I etapu wielkiej inwestycji w Sycowie [WIZUALIZACJE]
Wiodący deweloper powierzchni komercyjnych Hillwood rozpoczął budowę pierwszej hali w nowym projekci...