Biurowiec w zabytkowym spichlerzu. A obok wyrośnie nowy budynek

Biurowiec w zabytkowym spichlerzu. A obok wyrośnie nowy budynek

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
W kompleksie przy ulicy Księcia Witolda, na terenie którego stoi m.in. zabytkowy spichlerz, powstanie powierzchnia usługowo-biurowo-mieszkalna. W spichlerzu będą biura i lokale usługowe, a w zupełnie nowym budynku – mieszkania.

Wiosną 2015 roku wrocławska spółka i2 Development za ponad 11 mln złotych kupiła zespół budynków z zabytkowym dawnym spichlerzem przy ulicy Księcia Witolda 46, 48-50.

Cieszymy się bardzo, że zaakceptowano przedstawioną przez nas koncepcję. Zależało nam na pozyskaniu tego gruntu – cena, którą złożyliśmy przewyższyła cenę wywoławczą. Ponowne zagospodarowanie spichlerza jest zbieżne ze strategią, jaką kierujemy się przy realizacji inwestycji z zabytkami na terenie – podkreślał wówczas Marcin Misztal, wiceprezes i2 Development.

Więcej szczegółów planowanej w tym miejscu inwestycji Marcin Misztal zdradził w niedawnym wywiadzie dla naszego portalu.

– W zabytkowym spichlerzu piwnica z parterem będzie usługowa, a wyżej powstaną biura. To będzie świetny budynek biurowy – połączenie historii z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi – wyjaśnia Misztal.

Obok spichlerza powstanie też zupełnie nowy budynek mieszkalny, który będzie niższy od stojącego niemal vis-a-vis Odra Tower.
 On będzie taki, jak dopuszcza plan miejscowy. Nie będzie to tak wysoki budynek jak te po drugiej stronie ulicy – doprecyzowuje wiceprezes i2 Development.
Przypomnijmy, że gdy kilka miesięcy temu deweloper wchodził na giełdę, w prospekcie emisyjnym spółki zapisano, że powstanie tam budynek mieszkalny wielorodzinny o powierzchni użytkowej mieszkań wynoszącej około 8,4 tysiąca metrów kwadratowych z usługami na parterze (powierzchnia około 5,7 metrów kwadratowych) i garażem.

Zgodnie z informacjami z prospektu, zakończenie inwestycji, szacowanej na około 51 mln złotych, powinno nastąpić w drugim kwartale 2018 roku.

Sąsiednie nieruchomości też sprzedane
REKLAMA
Magistrat sprzedał już nieruchomości sąsiadujące z zabytkowym spichlerzem.

We wrześniu 2015 roku – za trzecim podejściem – udało się znaleźć kupca na wpisany do gminnej ewidencji zabytków budynek dawnego Głównego Urzędu Celnego przy ul. Księcia Witolda 38-40. Za nieco ponad 10 mln złotych kupiła go spółka E&L Invest, należąca do grupy deweloperskiej OKRE Development.

Kilka miesięcy później – wiosną 2016 roku – urzędnicy sprzedali też sąsiednie, zabytkowe kamienicy przy ulicy Księcia Witolda 42 i 44. Przetarg wygrało wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM, które zaproponowało cenę 2 mln 560 tysięcy złotych.

Proponowany sposób zagospodarowania nieruchomości to funkcja mieszkalna z częścią usługową – tłumaczyła w kwietniu Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.


Czas na koszary

Teraz miasto przymierza się do sprzedaży nieruchomości przy ulicy Księcia Witolda 28, na terenie której mieszczą się budynki dawnych koszar policyjnych. Urzędnicy liczą, że powstaną tam mieszkania z pełną infrastrukturą usługową.


Kilka lat temu policja (za pośrednictwem Skarbu Państwa) zwróciła nieruchomości przy ul. Księcia Witolda gminie Wrocław. Miasto w zamian przekazało działki przy ulicy Sołtysowickiej, gdzie obecnie mieści się część Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

W przygotowaniu jest postępowanie na sprzedaż trzech działek przy ulicy Księcia Witolda 28: 52/3, 52/4 i 52/6. Cenę wywoławczą ustalono na 8 mln 540 tys. złotych. Data przetargu jeszcze nie jest znana.
Łączna powierzchnia nieruchomości to nieco ponad 4 tysiące metrów kwadratowych, a jej przeznaczenie to zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, a także obiekty kongresowe i konferencyjne, hotelowe, handel detaliczny małopowierzchniowy i usługi.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA