Nowy bulwar nad Odrą na Kępie Mieszczańskiej prawie gotowy źródło: Materiały inwestora

Nowy bulwar nad Odrą na Kępie Mieszczańskiej prawie gotowy

FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA
W samym centrum stolicy Dolnego Śląska, na Kępie Mieszczańskiej dobiega końca realizacja nowego bulwaru. Koncepcję publicznej promenady wzdłuż Odry, na zlecenie firmy Dom Development, przygotowali wrocławscy architekci z pracowni Dziewoński-Łukaszewicz.
Miastu bardzo zależało, by w to przedsięwzięcie włączyli się też inni deweloperzy, którzy przy ulicy Księcia Witolda realizują swoje inwestycje.
– Chcieliśmy zsynchronizować projekt zagospodarowania bulwaru z powstającymi tam budynkami. Mamy nadzieję, że nowy bulwar połączy się z już istniejącym, po drugiej stronie mostu Sikorskiego – mówił wówczas Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa we wrocławskim Urzędzie Miasta.
Bulwar na odcinku biegnącym przez teren należący do Dom Development został oddany do użytku na początku 2021 roku. Ma długość około 500 metrów. Jest to odcinek zlokalizowany wzdłuż zakończonej już inwestycji Apartamenty Księcia Witolda, zrealizowanej przez Dom Development.
– Przykładamy dużą wagę do tworzenia tkanki miejskiej, która będzie służyć nie tylko naszym klientom, ale także lokalnej społeczności. Projektując Apartamenty Księcia Witolda postawiliśmy na nowoczesną architekturę, która tworzy harmonijną całość ze śródmiejską zabudową okolicy. Przebudowany bulwar ożywi przestrzeń Kępy Mieszczańskiej i na pewno będzie chętnie odwiedzany przez wrocławian i turystów – informowała po otwarciu pierwszego odcinka bulwaru Iwona Kołodziejczyk, prezes Dom Development Wrocław.
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Promenada jest zlokalizowana w ścisłym centrum miasta, ok. 5 min od rynku. Ma łączyć restauracyjne partery nowej zabudowy z nabrzeżem Odry. Bulwar będzie przyjaznym i dostępnym miejscem, dzięki zastosowanym rozwiązaniom projektowym: szerokim przejściom i łagodnym podjazdom. Zadbano też o zieleń, wzdłuż bulwaru nasadzono drzewa, krzewy i rośliny dekoracyjne. Promenada została oświetlona energooszczędnymi latarniami oraz zabezpieczona balustradami.
– Takiego bulwaru w naszym mieście jeszcze nie ma. Powstanie nadrzeczny pas w samym Śródmieściu, który będzie przechodził wzdłuż restauracyjnych parterów i bezpośrednio nad rzeką. To kolejna przestrzeń rekreacyjna i wypoczynkowa wśród dużej ilości zieleni, która świetnie uzupełni od lat rewitalizowane przez miasto nabrzeża rzek w centrum Wrocławia – mówił Piotr Fokczyński.
W niedalekiej przyszłości zmieni się także charakter samej ulicy Księcia Witolda, która docelowo przestanie być już ulicą przelotową.
REKLAMA
– Wjazd będzie możliwy tylko od strony mostu Sikorskiego, a z drugiej strony, od mostów Pomorskich, powstanie plac – zapowiadał Fokczyński.
Przebudowę pierwszego, około 500-metrowego odcinka sfinansował Dom Development, przeznaczając na ten cel ponad 600 tys. zł. Pozostałe fragmenty tego nadodrzańskiego bulwaru zostaną wyremontowane i oddane do użytku przez deweloperów realizujących sąsiednie inwestycje, czyli i2 Development (Księcia Witolda 46) i OKRE Development (Księcia Witolda 38/40). Ich realizacja ma się zakończyć do końca 2021 roku.

Miasto planuje przedłużyć bulwar do mostów Pomorskich

Według przedstawicieli wrocławskiego magistratu docelowo, nadodrzański bulwar miałby biec od mostu Sikorskiego aż do mostów Pomorskich, ale problemem jest skomplikowana struktura właścicielska znajdujących się na tym odcinku nieruchomości (niektóre z działek wciąż należą np. do Skarbu Państwa). 
Miasto nie ma także jak na razie zabezpieczonego budżetu na realizację kolejnego odcinka bulwaru.
Do miasta należy trójkątny teren przy ulicy Księcia Witolda (działki nr 47/1 oraz 47/5). Ma łączną powierzchnię 1765 mkw. Na razie miasto jeszcze nie zdecydowało czy nieruchomość ta zostanie wystawiona na sprzedaż, oddana w dzierżawę lub użytkowanie wieczyste. 
gis.um.wroc.pl/imap/
gis.um.wroc.pl/imap/
– Szukamy też pomysłu na inwestowanie na dużej, trójkątnej działce od strony mostów Pomorskich. Tu niezbędne byłoby jakieś partnerstwo. Miasto zawsze miało takie plany, by bulwar ciągnął się od mostu Sikorskiego do mostów Pomorskich – informował Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa we wrocławskim magistracie.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza następujące przeznaczenie tego terenu: place, ciągi piesze, ciągi pieszo-rowerowe, place zabaw, drogi wewnętrzne, gastronomia, wystawy i ekspozycje, pracownie artystyczne, obiekty imprez plenerowych a także obiekty infrastruktury technicznej.
Plan pozwala na realizację w tym miejscu nie więcej niż dwóch budynków, o łącznej dopuszczalnej powierzchni zabudowy nie większej niż 420 mkw.

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Dyra(gość)
Dostępne? A te schody od Sikorskiego to dla wózkowych kamikadze? Aż dziwne, że jeszcze powstają takie budowle rodem z PRLu.
Leon(gość)
Kolejna patodeweloperka. Smutne
REKLAMA