Zakończyła się budowa słynnej Białej Kamienicy w Łodzi. To współczesna interpretacja XIX-wiecznego budynku. Kamienica, która stanęła na rogu ulic Zachodniej i Więckowskiego to tylko część większych zmian w tej części Łodzi. Ulica Zachodnia dzięki temu projektowi ma wrócić do łask.
Prawie 275 tys. samochodów zostało wyprodukowanych w fabrykach Volkswagen Poznań w 2024 r. To rekordowy wynik w ponad 30 letniej historii spółki. Dodatkowo Odlewnia Volkswagen Poznań wyprodukowała ponad 4,3 mln komponentów. Plany na przyszłość?
W pierwszym kwartale 2025 r. Wola Park odnotował serię otwarć nowych lokali. Do listy najemców dołączyły m.in. marki Office Shoes czy Nike, podczas gdy lokale Wólczanka, Ochnik czy Pandora przeszły modernizacje, zwiększając ofertę usług dostępnych dla klientów.
Sika, międzynarodowy koncern produkujący chemię budowlaną, inwestuje w Polsce w nową fabrykę z rozbudowaną infrastrukturą, w tym farmą fotowoltaiczną. Obiekty powstaną w Brześciu Kujawskim koło Włocławka, w obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Największa jak do tej pory inwestycja Sika w Polsce wzmocni pozycję firmy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki.
W województwie śląskim realizowana jest kolejna duża inwestycja. Na terenie Wschodniej Strefy Ekonomicznej przy ul. Gdańskiej w Czeladzi powstaje pierwszy w Polsce i jednocześnie w Europie zakład produkcyjny Compal Electronics. Tajwańska firma będzie w naszym kraju produkować najnowocześniejsze podzespoły do samochodów elektrycznych. Inwestor otrzymał rządowe wsparcie na jej realizację.
Duży dostawca profesjonalnych usług dla biznesu, na początku maja wprowadzi się do budynku Office House – pierwszego w wielofunkcyjnym projekcie Towarowa22 w Warszawie, realizowanym przez AFI, Echo Investment i Archicom. Nowoczesna przestrzeń biurowa w otoczeniu zieleni, będzie wspierać firmę Crowe oraz dwie inne marki z grupy – Contract Administration i TGC Corporate Lawyers – w budowaniu silnej kultury korporacyjnej, opartej na trwałych relacjach z pracownikami i klientami.
Wytrzymałe, stabilne podczas ładowania i rozładowywania, wytworzone z ograniczonym użyciem surowców krytycznych, a przez to bardziej przyjazne dla środowiska – to mają być główne cechy baterii wysokiej mocy do zasilania np. dronów i samochodów, nad którymi pracuje zespół badawczy z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Moniki Wilamowskiej-Zawłockiej. Naukowcy zajmują się także odzyskiem surowców krytycznych, takich jak kobalt, nikiel czy naturalny grafit, ze zużytych ogniw litowo-jonowych
Gdynia przyznała dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach, które są wpisane do rejestru oraz figurują w gminnej ewidencji. W tym roku do miasta wpłynęło 18 wniosków. Ostatecznie dotacje otrzyma 9 obiektów. Pozostałe wnioski zostały odrzucone z przyczyn formalnych.
Na Dolnym Śląsku zostanie zrewitalizowana kolejna nieczynna linia kolejowa. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei (DSDiK) wyremontuje i przywróci do ruchu pasażerskiego kolejny fragment linii kolejowej nr 308, z Mysłakowic do Kowar. To pierwszy krok na drodze do przywrócenia połączenia kolejowego z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry przez Ogorzelec.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała kolejną – czwartą już – umowę na zaprojektowanie zmian na odcinku drogi krajowej nr 28 w województwie małopolskim. Tym razem dotyczy ona ponad 19-kilometrowej części trasy od Białki do Skomielnej Białej. Wszystkie odcinki, na których GDDKiA planuje zmiany, liczą łącznie prawie 100 km.