W obecności Ministra Jakuba Jaworowskiego Grupa Azoty S.A., Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i MESKO S.A. podpisały list intencyjny dotyczący zwiększenia możliwości produkcyjnych materiałów wybuchowych. W wydarzeniu, które odbyło się 18 listopada br. w siedzibie Grupy Azoty w Tarnowie wziął również udział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Szykuje się kolejna wielka i ważna dla polskiej gospodarki inwestycja w województwie śląskim. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) ogłosiła plan budowy fabryki wodoru, który ma przyczynić się do transformacji polskiej gospodarki w kierunku bardziej ekologicznym. W ramach joint venture z trzema partnerami, w tym jednym technologicznym, ARP zamierza zainwestować w projekt, którego wartość może sięgnąć nawet 2 mld euro.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła wyniki konkursu „Zrównoważona mobilność miejska – nabór konkurencyjny” w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. Celem naboru jest wspieranie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej jako elementu transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Realizowany przez ORLEN i konsorcjum 17 partnerów międzynarodowy projekt HySPARK jako pierwszy w Polsce pozyskał finasowanie z unijnego programu Clean Hydrogen Partnership. Środki w wysokości blisko 9 mln euro zostaną przeznaczone między innymi na wyprodukowanie pojazdów wodorowych oraz ich przetestowanie na potrzeby lotniska Chopina i warszawskiej komunikacji miejskiej.
W Gdańsku trwa budowa wielkiej fabryki morskich wież wiatrowych. Rocznie powstawać tam będzie nawet 150 konstrukcji. Dzięki realizacji tego projektu powstanie około 500 miejsc pracy dla wysokiej klasy specjalistów. Inwestycja, która ma wspierać rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW) w Polsce i Europie, powstaje na terenie Stoczni Gdańskiej Nowa fabryka wież offshore zlokalizowana w Gdańsku, z bezpośrednim dostępem do nabrzeża, jest kluczową inwestycją dla polskiego sektora energetyki odnawialnej.
W Gdańsku powstanie wielka fabryka morskich wież wiatrowych. Rocznie powstawać tam będzie nawet 150 konstrukcji. Dzięki realizacji tego projektu powstanie około 500 miejsc pracy dla wysokiej klasy specjalistów. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 5 czerwca na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie powstaje inwestycja. To ważne wydarzenie symbolizuje dynamiczny postęp w realizacji projektu, który ma wspierać rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW) w Polsce i Europie. Nowa fabryka wież offshore zlokalizowana w Gdańsku, z bezpośrednim dostępem do nabrzeża, jest kluczową inwestycją dla polskiego sektora energetyki odnawialnej.
Jest szansa, że nowe czołgi i haubice produkowane będą po wielu latach ponownie z wykorzystaniem polskiej stali. List intencyjny dotyczący produkcji zbrojeniowej podpisali 3 czerwca przedstawiciele Walcowni Blach Batory w Chorzowie należącej do państwowego Węglokoksu oraz prywatnej firmy Cognor SA Oddział HSJ w Stalowej Woli. Porozumienie państwowego i prywatnego kapitału wspierają Agencja Rozwoju Przemysłu i Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.
Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydał decyzję o wsparciu dla spółki Baltic Towers. Polska Strefa Inwestycji wesprze budowę hali produkcyjno-magazynowej do produkcji morskich wież wiatrowych. Wartość nowej inwestycji szacowana jest na około 200 mln euro.
Spółka ARP Budownictwo należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. otwiera nowoczesną fabrykę prefabrykatów w Suchedniowie. Inwestycja powstanie w miejsce zakładów „Marywil”, które w 2019 r. zostały przejęte przez ARP S.A. W fabryce znajdzie zatrudnienie co najmniej 100 osób.
Blisko 50 osób wzięło udział w zawieszeniu wiechy na inwestycji Tertio Ponte we Włocławku. Wszyscy, którzy zabrali głos w czasie uroczystości podkreślali wyjątkowość tego projektu oraz jego istotność w przyszłym rozwoju miasta i najbliższej okolicy. „Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu gratuluję dotychczasowych sukcesów i przekazuję wyrazy uznania” – napisał w specjalnym liście Premier RP Mateusz Morawiecki.