Prawie 275 tys. samochodów zostało wyprodukowanych w fabrykach Volkswagen Poznań w 2024 r. To rekordowy wynik w ponad 30 letniej historii spółki. Dodatkowo Odlewnia Volkswagen Poznań wyprodukowała ponad 4,3 mln komponentów. Plany na przyszłość?
Gmina Wrocław zdecydowała się na remont kolejnego historycznego, zabytkowego obiektu znajdującego się w ścisłym centrum miasta. Miasto przygotowuje się do pierwszego etapu zagospodarowanie terenu Wzgórza Polskiego, znajdującego się naprzeciwko słynnej Panoramy Racławickiej.
Zabytkowa willa Ludwika Anstadta, położona w malowniczym parku im. Andrzeja Struga na łódzkich Bałutach, przez lata popadała w ruinę i była bliska wystawienia na sprzedaż. W marcu Urząd Miasta Łodzi poinformował jednak, że wycofuje się z planów sprzedaży nieruchomości. Zamiast tego obiekt ma przejść remont i zyskać nowe, społecznie użyteczne funkcje.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły przygotowania do modernizacji ostatniego odcinka trasy kolejowej Warszawa – Lublin. Między Warszawą Wawer a Otwockiem, w Falenicy i Radości, szykują teren pod budowę bezkolizyjnych skrzyżowań i przenosimy kanalizację. Wykonanie części prac przed główną modernizacją skróci czas inwestycji. Docelowo między Warszawą Wawer a Otwockiem pociągi będą jeździły po czterech torach. Inwestycja ubiega się o dofinansowanie z programu FEnIKS.
Miejska spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosiła przetarg na koncepcję i projekt przebudowy ulicy Opolskiej. Od pętli "Księże Małe" poprowadzone zostanie nowe torowisko autobusowo-tramwajowe aż do granicy Wrocławia z gminą Siechnice. W sumie pas drogowy objęty planowaną inwestycją to blisko 3 km. Nowego torowiska ma powstać 2,3 km.
Na Dolnym Śląsku zostanie zrewitalizowana kolejna nieczynna linia kolejowa. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei (DSDiK) wyremontuje i przywróci do ruchu pasażerskiego kolejny fragment linii kolejowej nr 308, z Mysłakowic do Kowar. To pierwszy krok na drodze do przywrócenia połączenia kolejowego z Jeleniej Góry do Kamiennej Góry przez Ogorzelec.
Centralny Port Komunikacyjny rozstrzygnął przetarg na drążenie tunelu dla Kolei Dużych Prędkości w Łodzi. Spośród pięciu ofert w postępowaniu spółka wybrała tę najkorzystniejszą złożoną przez konsorcjum budowlane PORR. Inwestycja jest częścią kluczowej linii nr 85, czyli kolejowego „Y”, która do 2032 roku połączy Warszawę i Lotnisko CPK z Łodzią, a w 2035 roku umożliwi uruchomienie najszybszych połączeń Kolei Dużych Prędkości również do Wrocławia i Poznania. Rozpoczęcie prac budowlanych jest możliwe jeszcze w tym roku.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała najkorzystniejszą ofertę na budowę II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 (nowego węzła na autostradzie A6 z DK13 i przyszłą S6 Zachodnią Obwodnicą Szczecina), obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 oraz budowę infrastruktury drogowej na przejściu granicznym.
Kolejna atrakcyjna nieruchomość pod zabudowę wielorodzinną wprost z Portfolio Inwestycyjnego Torunia 2025 na sprzedaż. Już pod koniec miesiąca, bo 29 kwietnia odbędzie przetarg na atrakcyjną nieruchomość zlokalizowaną na osiedlu Jakubskie Przedmieście, przy ul. Targowej 14. Odbędzie się on o godzinie 10:00 w budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Grudziądzkiej 126B. Cena wywoławcza działki to: 7.400.000,00 zł.
Zgodnie z harmonogramami realizowane są łódzkie inwestycje kolejowe CPK, o czym mogli przekonać się posłowie z Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego, którzy pojawili się na budowie tunelu Kolei Dużych Prędkości. Bliski ukończenia jest proces wzmacniania fundamentów Łódzkiego Domu Kultury, z początkiem roku wykonawca przystąpił do odtwarzania wnętrza budynku.