Jeszcze w tym roku będzie ogłoszonych dziesięć przetargów na modernizację starych kamienic na warszawskiej Pradze-Północ. Lada moment rozpocznie się gruntowny remont leciwego budynku przy ul. Ząbkowskiej 19, dzięki czemu dzielnica zyska 50 lokali komunalnych.
Droga ekspresowa S17 prowadzi z centrum Polski do granicy z Ukrainą, pełniąc ważną rolę zarówno w ruchu wewnętrznym, jak i międzynarodowym. Trasa obecnie łączy już Warszawę z Lublinem, a w przyszłości również z Zamościem, ułatwiając także dojazd do Lwowa.
Spółka CPK podpisała umowę na wykonanie dodatkowych ekspertyz budynków, które znajdują się na trasie przebiegu drążenia tunelu KDP w Łodzi. Wykonawca, firma Albraco od momentu podpisania umowy będzie miał 6 miesięcy na realizację prac związanych z przeprowadzeniem całościowej oceny stanu technicznego i przesłanie raportu.
Centralny Port Komunikacyjny i Korea National Railway (KNR) podpisały porozumienie o współpracy. Spółka odpowiedzialna m.in. za budowę nowego lotniska oraz Kolei Dużych Prędkości i zarządca infrastruktury kolejowej w Korei Południowej będą koncentrować się na wymianie wiedzy i doświadczeń dla rozwoju sieci KDP w Polsce. Porozumienie podpisali dr Filip Czernicki, prezes CPK i Seong-Hai LEE, prezes KNR.
Bardzo dobre informacje. Jest finansowanie na budowę sali koncertowej Sinfonia Varsovia w Warszawie. To ważna inwestycja w stolicy, realizowana na prawym brzegu Wisły. Zgodnie z planem prace powinny potrwać do 2030 roku. To także jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Warszawie.
Warszawiacy od dłuższego czasu oczekują modernizacji stacji Warszawa Wschodnia. PKP zapewnia, że po zakończeniu prac mieszkańcy prawej strony Wisły otrzymają dworzec spełniający standardy nowoczesnej europejskiej stolicy. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie to nastąpi. Zgodnie z deklaracjami spółki, remont może rozpocząć się jeszcze w tym roku. Jakie zmiany przejdzie ta jedna z najważniejszych stacji kolejowych w stolicy?
Zapadła decyzja o wpisaniu chyba najbardziej charakterystycznego i najbardziej rozpoznawalnego budynku w Katowicach - hali widowiskowo-sportowej Spodek, do rejestru zabytków województwa śląskiego. Zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, ochroną objęto zespół zabudowy hali widowiskowo-sportowej, obejmujący zarówno budynki hali, lodowiska, hotelu, sali gimnastycznej oraz pomieszczeń biurowych, jak i ich najbliższe otoczenie, w tym tzw. plac honorowy (plac Henryka Sławika i Józefa Antalla).
W stolicy Dolnego Śląska planowana jest budowa nowej, wielkiej, supernowoczesnej zajezdni tramwajowej. To inwestycja, którą miasto obiecuje zrealizować od wielu lat. Czy tym razem uda się urzeczywistnić plany i wybudować ten wielki i potrzebny dla dalszego rozwoju komunikacji tramwajowej we Wrocławiu obiekt? Otworzono właśnie oferty w przetargu na zaprojektowanie nowej zajezdni tramwajowej, która planowana jest na tzw. Nowych Żernikach.
Centralny Port Komunikacyjny ogłosił przetarg na prace projektowe dla zmienionego układu torowego Kolei Dużych Prędkości. Chodzi o 3-kilometrowy odcinek w rejonie łódzkiej Retkini. Spółka ma już wypracowaną wspólnie z PKP PLK koncepcję zmian. Uproszczą one m.in. układ torowy i zminimalizują wpływ na przystanek na Retkini, z którego mieszkańcy będą mogli korzystać podczas budowy linii kolejowej. Termin składania ofert upływa 9 czerwca.
Kolejny bardzo ważny krok ku budowie nowego, wielkiego głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu - jednej z kluczowych inwestycji dla rozwoju gospodarki morskiej w Polsce. Terminal (zajmie powierzchnię ok. 70 hektarów) będzie przystosowany do obsługi statków o długości do 400 metrów, a pogłębienie kanału żeglugowego do 17 metrów pozwoli na przeładunek od 1,5 do 2 mln TEU rocznie. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na kilkanaście miliardów złotych, co podkreśla jej ogromne znaczenie dla rozwoju portu oraz regionu.