We wrocławskim porcie lotniczym zrealizowano nową, ważną inwestycję. Powstała nowoczesna baza paliw, która pozwoli na zabezpieczenie lotniska w paliwo do tankowania samolotów, których z roku na rok pojawia się coraz więcej. To kolejna inwestycja na wrocławskim lotnisku, które należy do największych i najważniejszych w Polsce.
Na 100 km dróg trwają już prace budowalne. 38 km przypada na drogę ekspresową S1, 16,7 km na budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78, a blisko 41 km na przebudowę lub rozbudowę dróg krajowych nr 46, 91 i 94.
W poniedziałek 14 października do Wojewody Dolnośląskiego trafiły trzy wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy drogi ekspresowej S8 pomiędzy węzłami Kobierzyce Północ a Łagiewniki Zachód.
Port Lotniczy we Wrocławiu rozpoczyna realizację wielkiej i bardzo ważnej inwestycji, która pozwoli na zwiększenie przepustowości lotniska. Rozpoczynająca się budowa ma potrwać 26 miesięcy i zakończyć się w grudniu 2026 roku. Przez ponad miesiąc z wrocławskiego lotniska wstrzymane będą wszystkie operacje lotnicze.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wyłoniła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S8 Łagiewniki Zachód – Niemcza (woj. dolnośląskie) o długości ok. 9,3 km. Spośród ośmiu zainteresowanych wykonawców, którzy wzięli udział w przetargu, wybrano ofertę firmy Polbud Pomorze za kwotę ok. 332 mln zł.
Cztery odcinki drogi ekspresowej S8 są już na etapie realizacji, dwa następne na etapie przetargu, a dla kolejnych trwają prace przygotowawcze. Realizacja S8 od Wrocławia przez Kłodzko do Boboszowa jest wpisana do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad do roku 2030 (z perspektywą do 2033 r.).
Do ruchu oddana została rozbudowana aleja 29 Listopada. Na odcinku od ul. Woronicza do granicy Krakowa kierowcy mają do dyspozycji dwie jezdnie po co najmniej dwa pasy ruchu. Na niektórych odcinkach dróg rowerowych i chodników nadal przez najbliższe tygodnie będą prowadzone jeszcze prace wykończeniowe.
Od piątku, 22 grudnia kierowcy mogą już korzystać z Trasy Wolbromskiej – zachodniej obwodnicy Zielonek. W otwarciu nowej wylotówki z Krakowa na północ wzięli udział wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka i Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowy z wykonawcami na zaprojektowanie oraz budowę drogi ekspresowej S8 od Kobierzyc do Łagiewnik o długości 32,5 km za kwotę ok. 1,07 mld zł. Cały odcinek został podzielony na trzy zadania, których udostępnienie do ruchu planowane jest w II połowie 2027 r. Obecną drogę krajową nr 8 zastąpi ekspresówka z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i pasami awaryjnymi.
Trzy oferty wpłynęły w przetargu na zaprojektowanie i budowę ok. 4 km drugiej jezdni obwodnicy Kępna w ciągu drogi ekspresowej S11. Wszystkie mieszczą się w naszym budżecie. Przetarg na wyłonienie wykonawcy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła 15 września br. W trakcie postępowania wpłynęło 191 pytań od wykonawców, na które GDDKiA udzieliła odpowiedzi. Potencjalni wykonawcy pozyskane informacje mogli wykorzystać do optymalnego skalkulowania ofert.