Rozpoczęła się budowa Opackiej w Gdańskuźródło: Materiały inwestora

Rozpoczęła się budowa Opackiej w Gdańsku

Gdańsk
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
W sercu Oliwy, jednej z najpiękniejszych dzielnic Gdańska, powstaje kameralne osiedle Opacka oraz teren zielony, który charakterem nawiązywać będzie do naturalnego krajobrazu dawnego Opactwa Cystersów. Obok budynków zostaną odtworzone m.in. zbiornik wodny na wzór dawnych stawów oraz ogólnodostępny park z wieloma gatunkami drzew i krzewów. Invest Komfort zadba również o rewitalizację brzegu Potoku Oliwskiego.
Przestrzeń różnorodna jak OliwaInwestycja powstanie w sąsiedztwie słynnego, zabytkowego Parku Oliwskiego, zajmującego ponad 11 hektarów urozmaiconej zieleni, przeplatanej zadbanymi alejkami i stawami. Wychodząc z parku można przejść się brukowanymi uliczkami i podziwiać z bliska historyczną architekturę, z której znana jest dzielnica. 
Nowe tereny zielone, powstające w miejscu, gdzie kiedyś były ogrody klasztorne, wypełnią lukę między majestatycznym Parkiem Oliwskim a naturalną roślinnością Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, dając mieszkańcom możliwość obserwacji najpiękniejszego zabytku Oliwy tj. gotyckiej Archikatedry Oliwskiej.
Ogólnodostępny parkPomiędzy ulicą Opacką a Potokiem Oliwskim powstanie ponad 6 000 mkw. zieleni z odtworzonym historycznym stawem i drewnianym pomostem, który ma służyć także jako punkt widokowy na katedrę. Będzie to idealne miejsce spotkań, jak i relaksu wśród kilku tysięcy roślin z prawie 50 gatunków, uprawianych kiedyś przez Cystersów. Zakon słynął z zakładania ogrodów, które tworzyły piękną architekturę ogrodową i zapewniały ciszę i spokój. Mieszkańcy i dzieci z sąsiedniego przedszkola zyskają nową przestrzeń do odpoczynku i możliwość poznawania przyrody.
Ukłonem w stronę dawnych cysterskich ogrodów kwaterowych stały się przestrzenie przeplatane różnorodną roślinnością – mówi Małgorzata Sobótka, architekt krajobrazu ze Studia Krajobraz. –  Kluczowym elementem w przestrzeni jest katedra, która zostanie wyeksponowana przez aranżację zieleni i parku. Na podstawie planu została utworzona mapa osi widokowych, aby katedra była cały czas widoczna dla spacerujących. Wychodzimy również z zaproszeniem dla mieszkańców Oliwy do aktywnego korzystania z przestrzeni parku oraz dajemy możliwość jej interpretowania według własnej pomysłowości. Będzie tu można m.in. poćwiczyć jogę lub zorganizować piknik rodzinny.
Nowoczesna OliwaOliwa to jednak nie tylko historia i zabytki. W latach powojennych za sprawą powstania Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Wychowania Fizycznego, hali widowiskowo-sportowej Olivia oraz dużego kompleksu Olivia Business Centre, dzielnica zyskała oprócz charakteru mieszkaniowego również walor akademicko-biznesowy. 
REKLAMA
Różnorodność i bogactwo dzielnicy, zachęciły architektów do stworzenia miejsca, które da radość odkrywania. 
Oliwa to miejsce szczególne, posiadające bogatą historię i niezwykły klimat. W trakcie projektowania skupiliśmy się na jak najwierniejszym nawiązaniu do cech charakterystycznych Oliwy i miejsca, w którym przygotowywany jest park i nowa zabudowa. Jako projektanci staramy się nie kopiować gotowych rozwiązań, a zastanowić się jak architektura oddziałuje na odbiorcę – mówi architekt, Jakub Bladowski z Roark Studio. – Aby odebrać architekturę jako przyjemną i atrakcyjną, człowiek potrzebuje oddziaływania pobudzającego do refleksji i skłaniającego do zatrzymania. Naszym celem było dać okazję doświadczenia otaczającej przestrzeni. Opacka, podobnie jak kiedyś oliwskie brukowane trakty, dworki, historyczna zabudowa z rzeźbionymi wykuszami, lukarnami, przydrożne kapliczki, została zaprojektowana z perspektywy pieszego, osoby spacerującej po oliwskich uliczkach. Nasze otoczenie powinno być różnorodne, nie tylko w zakresie odbioru wizualnego, ale również użytkowego. Myślą przewodnią projektu było stworzenie przestrzeni, którą da się odkrywać.
Kameralne, trzypiętrowe budynki z lukarnami na ostatniej kondygnacji nawiązującymi do oliwskiej zabudowy, zostaną zbudowane na skraju parku. Pomiędzy budynkami powstanie specjalnie zaprojektowania przestrzeń dostępna dla przyszłych mieszkańców – z placem zabaw dla dzieci oraz strefą fitness z saunami i salą klubową dla dorosłych.  
Komfort i detalProjekt Opackiej zachwyca starannością zaplanowania detali i udogodnień. Wnętrza wypełnią wysokiej klasy materiały – szlachetne drewno, naturalny kamień czy szkło wzorzyste. Duża liczba przeszkleń otworzy mieszkania i części wspólne na otaczającą budynki zieleń, zapewniając przy tym odpowiednie doświetlenie. Natomiast apartamenty na ostatniej kondygnacji zyskają ponadstandardową wysokość od 3,05 do 4,20 m. W inwestycji powstanie łącznie 51 mieszkań o powierzchni od 52 do 129 mkw. Realizacja osiedla zaplanowana jest na lata 2020-2022.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA