Głogów: Zabytkowa poterna odzyskuje dawny blask

Orzech
W 2017 roku podczas budowy parkingu przy ulicy Świętojańskiej w Głogowie natrafiono na fragmenty dawnych fortyfikacji miejskich. Odkryciem szybko zajęli się archeolodzy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Odkopanie północnego wejścia do poterny (inaczej potajnika – wejścia do fosy od strony twierdzy) dało im nowe możliwości do badań. Odkryte zostały dwa skrzydła ze schodami. Odsłonięto również stary bruk i pozostałości po dwóch studzienkach połączonych rynsztokiem. Głogowską poternę wybudowano w połowie XVIII, a zasypano ją na początku XX wieku. 
Aktualnie trwają prace projektowe, polegające na zabezpieczeniu i wyeksponowaniu północnego wejścia do poterny zlokalizowanej w stoku fosy miejskiej, pomiędzy ul. Świętojańską a Starowałową. Po analizie materiałów archiwalnych przeprowadzonych przez Zenona Hendla i Aleksandra Dobrowolskiego z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, prowadzących wspomniane badania archeologiczne, stwierdzono, że poterna istniała jeszcze w II połowie XIX wieku. Obiekt najprawdopodobniej został zasypany na początku XX w., kiedy to poterna utraciła swoją pierwotną funkcję, a teren wokół niej zabudowany został magazynami artyleryjskimi, które można zobaczyć na planach Głogowa pochodzących z 1910 roku
Poterna wykonana została w formie podziemnego przestronnego korytarza, wykonanego z grubych ceglanych murów przykrytych kolebkowym i krzyżowym sklepieniem. Obok samego przejścia znajduje się dodatkowe duże pomieszczenie zaopatrzone w otwory strzelnicze wyprowadzone do wnętrza fosy i do samego przejścia, które miało pełnić funkcje obronne dla całej wspomnianej konstrukcji. Poterna zachowała się w całości, więc będzie udostępniona do zwiedzania mieszkańcom miasta i turystom podobnie jak druga potajnik, odkryty w 2016 roku, wyremontowany i dostępny do zwiedzania.