Teren dawnej kopalni Rozbark zostanie poddany metamorfozie z ośrodka przemysłowego w centrum artystyczno – rekreacyjne, w nawiązaniu do myśli Jeana-Paula Ganema, który zaproponował pojęcie recyklingu przestrzeni postindustrialnej. Zagoszczą tutaj Śląski Teatr Tańca i Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, powstaną tereny zielone.
Usytuowane w Rozbarku obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych, takie jak budynek dawnej cechowni (1911 r.), kotłowni (1915 r.), maszynowni szybu Bonczyk (1907 r.) czy mur oporowy (1886 r.) idealnie wpisują się w koncepcję zagospodarowania Rozbarku, nadając miejscu wyrazisty charakter. Planowane inwestycje
Rewitalizacja terenów pokopalnianych
W ramach konkursu na opracowanie koncepcji dla zadania „Rewitalizacja terenów po byłej KWK Rozbark” wyłoniono projekt adaptacji obiektów pokopalnianych na cele kulturalne, edukacyjne, społeczne i turystyczne. W pierwszym etapie, zaplanowanym na lata 2012-2013, budynek administracyjny i cechownia kopalni zostaną przekształcone na użytek Śląskiego Teatru Tańca i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Na realizację tej inicjatywy uzyskano dofinansowanie unijne w wysokości ponad dziesięciu milionów złotych.