REKLAMA

O inwestycji EC1 Łódź

EC1 Łódź to zrewitalizowany i rozbudowany kompleks dawnej elektrociepłowni, który stał się siedzibą instytucji kultury i nauki. 
Misja EC1 jest edukacyjna - przecież przede wszystkim chcemy opowiadać sobie wiedzę. Publiczna instytucja kultury EC1 Łódź powstała jako architektoniczny spadkobierca pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni. Ten unikatowy kompleks, dzięki różnorodnej ofercie opartej na symbiozie ze światem nowych technologii i innowacji, sprawia, że wizyta w centrum Łodzi staje się jedną z najciekawszych atrakcji dostępnych w tej części Europy. 
Historia EC1 sięga roku 1906, kiedy na działce przy ulicy Targowej 1 rozpoczęto prace konstrukcyjne pierwszej komercyjnej elektrowni w Łodzi. Budowa elektrowni była wielokrotnie przerywana przez strajki robotników walczących o prawa pracownicze w latach 1905-1907. Ostatecznie, w późnym lecie 1907 roku, z turbozespołu nr 1 popłynął do sieci miejskiej prąd elektryczny. Z tego okresu pochodzi Hala Maszyn, użytkowana obecnie jako sala wystawienniczo-koncertowa, która zachowała swój pierwotny styl secesyjny. W 1929 roku odkupiono od Ottona Goldammera fabrykę maszyn i odlewnię, gdzie postanowiono zbudować nową elektrownię, znaną jako Nowa Centrala. W czasie II Wojny Światowej elektrownia doświadczyła pożaru, który zniszczył dach secesyjnej Hali Maszyn. Po wojnie, w 1953 roku, Elektrownia Łódzka rozpoczęła produkcję pary dla potrzeb łódzkiego przemysłu. W 1960 roku połączono Elektrownię Łódzką z nowo zbudowaną Elektrociepłownią nr 2, a nazwa EC1 stała się symbolem najstarszej łódzkiej elektrowni komercyjnej. 
Ostatecznie EC1 zakończyła swoją służbę w roku 2000 i została przekazana na własność miastu w roku 2003. W 2008 roku rozpoczęto prace rewitalizacyjne obszaru byłej elektrociepłowni, a wartość projektu wyniosła ponad 265 milionów złotych, z czego ponad 82 miliony pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 
Dziś EC1 Łódź to nie tylko zabytkowe budynki, ale także centrum kultury i nauki, które zachęca do odkrywania wiedzy i fascynujących technologii. To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc wyjątkową przestrzeń dla mieszkańców i turystów.

Opinie o EC1 Łódź

Napisz komentarz
Komentarz do inwestycji EC1 Łódź
Jakub Zazula
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji EC1 Łódź
Orzech
+2
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Komentarz do inwestycji EC1 Łódź
Jakub Zazula
0
Zaloguj aby dodać komentarz
REKLAMA