Most Zwierzyniecki

Most Zwierzyniecki

Kraków/Zwierzyniec/Most Zwierzyniecki
REKLAMA

O inwestycji Most Zwierzyniecki

Inwestycję wykonał Skanska S.A.. Miasto Kraków realizuje w mieście Kraków przy Most Zwierzyniecki inwestycję Most Zwierzyniecki.
Napisz komentarz
Damian Daraż
Most Zwierzyniecki, oddany do użytku jesienią 2001 r., połączył dwie dzielnice Krakowa- Dębniki i Zwierzyniec. Jest to pierwsza nowa przeprawa przez Wisłę w Krakowie wybudowana po prawie 30-letniej przerwie. Budowa nowego mostu była dla Krakowa koniecznością ze względu na bardzo duże natężenie ruchu w centrum miasta. Odciążył on sąsiedni most Dębnicki oraz ronda Grunwaldzkie i Matecznego, pomógł także w uwolnieniu centrum miasta od problemów komunikacyjnych - część ruchu samochodowego została przeniesiona na ul. Księcia Józefa, Kapelanka i Monte Cassino. Zrealizowane przez Skanska S.A. prace obejmowały wykonanie projektu budowlanego, uzyskanie pozwolenia na budowę, budowę mostu oraz estakad dojazdowych. Most Zwierzyniecki, wykonany „pod klucz“ powstał w rekordowym - nawet jak na światowe standardy - tempie - po zaledwie 12 miesiącach prac budowlanych, 2 miesiące przed planowanym terminem, pomimo powodzi, która miała miejsce latem 2001 roku.
Damian Daraż
Most Zwierzyniecki w Krakowie – most na Wiśle oddany do użytku w 2001 roku. Most ma 157,92 metra długości i 23,7 metra szerokości. Jest mostem jednoprzęsłowym i składa się z trzech elementów: dwóch wiaduktów oraz mostu rzecznego o łącznej długości 213 metrów. Na moście w każdym kierunku prowadzą po 2 pasy ruchu samochodowego, a po bokach znajdują się chodniki dla pieszych oraz drogi rowerowe. Głównym zadaniem mostu jest odciążenie ruchu na moście Dębnickim znajdującym się na tzw. drugiej obwodnicy Krakowa. Budowę mostu oraz estakad dojazdowych zrealizowało przedsiębiorstwo Skanska.
Damian Daraż
12.08.2020
+17
REKLAMA