Osiedle Lizbońska zlokalizowana jest na warszawskiej Saskiej Kępie, tuż przy skrzyżowaniu ulic Aleja Stanów Zjednoczonych i Saskiej, przy ulicy Lizbońskiej 1.
Osiedle liczy cztery 4 i 5-piętowe budynki, w skład których wchodzi 199 mieszkań w strukturze od dwóch do czterech pokoi i powierzchni od 37 do 93 mkw. Powstało również 15 lokali o charakterze usługowo-handlowym.
Inwestycja została zrealizowana pod kierunkiem konsultacji społecznych. Projekt wyróżnia się licznymi ekologicznym udogodnieniami, a całe osiedle zostało certyfikowane w międzynarodowym systemem BREEAM.
Opisywana inwestycja posiada bezpośrednie połączenie z centrum Warszawy oraz 4 stacjami metra dzięki 12 linią autobusowym. Od lotniska w Okęciu dzieli nas niespełna 12 km, a od parku w Wilanowie dystans 10 km.
Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Osiedle Lizbońska zostało oficjalnie przekazane mieszkańcom Warszawy. Podczas ceremonii w ubiegły wtorek przedstawiciele inwestorów projektu, firm Grupo Lar Polska i Develia symbolicznie przekazali władzom Pragi Południe ponad 110-metrowy lokal usługowy na potrzeby mieszkańców.
Osiedle Lizbońska to jedna z pierwszych inwestycji w Warszawie, która została zrealizowana z zastosowaniem przepisów tzw. specustawy mieszkaniowej, znanej potocznie jako „lex deweloper”. W trakcie jej przygotowywania przeprowadzono szerokie konsultacje społeczne, które pozwoliły dostosować projekt do potrzeb i preferencji lokalnej społeczności. Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców Saskiej Kępy, deweloperzy, firmy Grupo Lar Polska oraz Develia zapewniły m.in. otwarty układ osiedla, rozbudowaną infrastrukturę rowerową i dostępny dla wszystkich pasaż usługowo-handlowy. Trwa również proces certyfikacji osiedla w międzynarodowym systemie BREEAM.
W sumie powstały tu 4 kameralne budynki z 200 mieszkaniami i 15 lokalami usługowymi. Jeden z nich, o powierzchni ok. blisko 110 m kw. został we wtorek nieodpłatnie przekazany władzom Pragi-Południe, które reprezentowała zastępca burmistrza Bożena Przybyszewska. Będzie on służył wszystkim mieszkańcom dzielnicy – powstanie w nim poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Na uroczystość tłumnie przybyli nabywcy mieszkań, przedstawiciele lokalnej społeczności, zaangażowanych w ten projekt partnerów biznesowych oraz samorządu lokalnego. Pani Renata McCabe-Kudła, Country Manager Grupo Lar Polska podkreśliła, że inwestorzy wywiązali się ze wszystkich obietnic, jakie złożyli mieszkańcom Saskiej Kępy podczas konsultacji społecznych. – Wyjątkowość osiedla Lizbońska polega na tym, że nie powstało ono tylko dla jego mieszkańców, ale dla całej Saskiej Kępy. Zrealizowaliśmy je w porozumieniu z lokalną społecznością, organizacjami sąsiedzkimi i władzami samorządowymi. Razem z nimi wybraliśmy architekta i wspólnie projektowaliśmy tę inwestycję, aby odpowiadała wymaganiom i preferencjom wszystkich zainteresowanych stron. Położyliśmy w tym projekcie też nacisk na jego ekologiczność, co także spotkało się z aprobatą sąsiadów – mówiła Renata McCabe-Kudła.
Janusz Kraszewski, Chief Investment Officer w Grupo Lar Polska zwrócił podczas uroczystości uwagę, że Osiedle Lizbońska przywróciło ten rejon miastu - wcześniej funkcjonowała tu przepompownia miejskiej spółki ciepłowniczej. – Działaliśmy w warunkach pionierskich – w 2020 roku nikt jeszcze nie wiedział dokładnie, jak działa procedura „lex deweloper”, konsultacje społeczne i proces realizacji inwestycji musiały dodatkowo powstawać w warunkach covidowych obostrzeń. Podjęliśmy jednak to wyzwanie i dziś mogę z dumą powiedzieć, że nadaliśmy nowe, piękniejsze oblicze temu rejonowi Saskiej Kępy – mówił Kraszewski.
Dużym sukcesem tego premierowego projektu był fakt, że stał się on referencyjnym wzorcem dla branży. Za inicjatywą inwestora, na przykładzie wykonanych działań zostały doprecyzowane zasady prowadzenia dialogu społecznego w Instrukcji Prezydenta m. st. Warszawy dla kolejnych firm zainteresowanych takimi realizacjami. – Specustawa mieszkaniowa jako rozwiązanie umożliwiające budowę inwestycji mieszkaniowych na terenach o innym przeznaczeniu, np. przemysłowym, sprawdziło się. Obawy, że prawo to przyczyni się do niekontrolowanej rozbudowy miast okazały się nieuzasadnione. Dzięki konsultacjom społecznym oraz temu, że finalna decyzja zapada na poziomie rady miasta „lex deweloper” okazał się bardzo skuteczną platformą współpracy między deweloperami, lokalnymi społecznościami i władzami samorządowymi – powiedział Karol Dzięcioł, doradca zarządu firmy Develia S.A., współinwestora projektu.