[Świdnica] Inkubator technologiczny energii odnawialnej

Przemysł/Świdnica/Świebodzice
REKLAMA

O inwestycji [Świdnica] Inkubator technologiczny energii odnawialnej

Do 2010 r. przy ul. Przemysłowej ma powstać zaplecze o powierzchni kilku tysięcy m kw. z miejscem do produkcji, usług, projektowania, przeprowadzania badań, laboratorium, prototypownią, salami konferencyjnymi, wystawienniczymi oraz szerokopasmowym dostępem do internetu. Inkubator Technologiczny Energii Odnawialnej w Świdnicy ma służyć jako pomoc w uruchomieniu i rozwoju firm funkcjonujących w oparciu o nowe technologie. Ma na celu przyciągnąć inwestorów i zatrzymać w mieście młodych i zdolnych.
 

Opinie o [Świdnica] Inkubator technologiczny energii odnawialnej

Napisz komentarz
dawi
Wybudują wiatraki pod Świdnicą

Małgorzata Moczulska

Blisko 180 mln euro ma kosztować postawienie 60 wiatraków w powiecie świdnickim. Do zbudowania potężnej elektrowni wiatrowej przymierza się niemiecka firma Sparinvest.

Wiatraki staną na terenie trzech gmin: Świebodzice, Jaworzyna Śląska i gmina wiejska Świdnica.
Pierwsze urządzenia zostaną zbudowane w Świebodzicach, gdzie właśnie trwa postępowanie administracyjne, dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla farmy. Plany inwestora obejmują postawienie 20 wiatraków w obrębie dzielnicy Ciernie. - Są tu bardzo dobre warunki wietrzne, co zostało poprzedzone badaniami - mówi Adriana Madziar-Bujak, przedstawicielka firmy Sparinvest.
To kolejny inwestor, który chce zbudować elektrownię wiatrową na Dolnym Śląsku. W większości przypadków do inwestycji nie dopuszczali mieszkańcy.
Tak było między innymi w Kotlinie Kłodzkiej. Wielka farma miała powstać niedaleko Międzylesia. Zorganizowano kilka protestów, do których przyłączyli się nawet Czesi. W efekcie firma wycofała się z budowy.
http://swidnica.naszemiasto.pl/wydarzenia/4363,wybuduja-wiatraki-pod-swidnica,id,t.html
0
Zaloguj aby dodać komentarz
Gregs
2007-11-28 22:09 - Inkubator technologiczny powstanie w Świdnicy - list intencyjny już jutro

Władze województwa dolnośląskiego, Politechniki Wrocławskiej, samorządowcy oraz przedsiębiorcy będą w Świdnicy mówić o innowacyjnych przedsięwzięciach.
Specjalną konferencję regionalną, w której wezmą udział ludzie biznesu z całego województwa, zaplanowano na czwartek, 29 listopada. W jej trakcie przewidziano podpisanie listu intencyjnego o utworzeniu w Świdnicy inkubatora technologicznego. List podpisze jutro prof. Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej, prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek oraz Krzysztof Brzozowski, prezes Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość Centrum Wspierania Biznesu w Świdnicy. Później dokument zostanie przekazany władzom województwa dolnośląskiego i podpisze go marszałek Andrzej Łoś.

Rozpoczęcie konferencji i podpisanie listu intencyjnego zaplanowano na godz. 9.30 (budynek Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 47).

UM Świdnica

http://www.investmap.pl/index.php?a=news&id=3523

Inkubator technologiczny energii odnawialnej powstanie w Świdnicy

Władze województwa dolnośląskiego, Politechniki Wrocławskiej, miasta Świdnicy oraz Centrum Wspierania Biznesu utworzą w Świdnicy inkubator technologiczny. Deklarację taką trzej partnerzy złożyli w liście intencyjnym podpisanym dziś (29 listopada) w... Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy. Dokument jutro podpisze marszałek województwa.
– Zorganizowanie uroczyści w takim miejscu, to dobry pomysł. Wierzę, że atmosfera Urzędu Stanu Cywilnego spowoduje, że listem intencyjnym zwiążemy się na zawsze, bo taki jest charakter tego dokumentu – żartował prof. Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej i dodał. – Świdnica przystępuje do nielicznego jeszcze grona miejsc, dzięki którym Dolny Śląsk może stać się regionem wiedzy. Nie poprzez deklaracje, a działanie. Pokarzemy inwestorom, że Świdnica i Dolny Śląsk to doskonałe zaplecze badawcze, naukowe i innowacyjne. Dajemy również sygnał młodym ludziom, że tu można realizować pomysły z głową.

– Inkubator technologiczny to miejsce, gdzie przedsiębiorcy z pomysłami, będą mogli je wcielać w życie. Znajdą odpowiednie zaplecze: nowoczesne powierzchnie usługowe i produkcyjne, niezbędną infrastrukturę techniczną, laboratoria, czy też sale do przygotowywania prototypów. Inkubator ma ułatwić realizowanie marzeń konstruktorów, ale i młodych ludzi kończących uczelnie techniczne i chcących swój los wziąć w swoje ręce. Warto pamiętać, że jedno miejsce pracy w innowacyjnej firmie generuje nawet pięć nowych stanowisk pracy w usługach. Wysokie technologie to również szansa na rozwój cywilizacyjny miasta i regionu – uważa Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

– Inkubator to miejsce do kreowania dobrze płatnych miejsc pracy, dla pracowników wiedzy, w tym przypadku inżynierów i osób umiejących wiązać pasje techniczne z biznesem. Na preferencyjnych warunkach przedsiębiorstwa nowe, jak i te już działające będą mogły rozwijać swoją działalność m.in. w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, ale także technologii informatycznych i internetowych czy też technologii związanych z budownictwem. Mogą to być nowe rozwiązania dotyczące urządzeń do spalania biomasy, urządzenia do mikroenergetyki, akcesoria urządzeń grzewczych opartych o energię słoneczną i wiatru, jak choćby pompy ciepła czy układy kogeneracyjne. Wielkim polem do popisu jest też cała sfera automatyki, dziedzina mająca tak wspaniałe tradycje i znakomitą kadrę inżynierską, tu na miejscu w Świdnicy. Jednak to, co tak naprawdę powstanie w świdnickim inkubatorze zależy od pomysłów inżynierów – dodaje Krzysztof Brzozowski, prezes Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość – Centrum Wspierania Biznesu w Świdnicy.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem do 2010 r. przy ul. Przemysłowej powstanie zaplecze o powierzchni kilku tysięcy m kw. z miejscem do produkcji, usług, projektowania, przeprowadzania badań, laboratorium, prototypownią, salami konferencyjnymi, wystawienniczymi oraz szerokopasmowym dostępem do internetu. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na miejscu na zaawansowane doradztwo technologiczne ze strony ekspertów, dostęp do zasobów badawczych Politechniki Wrocławskiej, wsparcie w zdobywaniu nowych rynków, pomoc w pozyskaniu finansowania zarówno ze źródeł pomocowych, jak i od inwestorów prywatnych, wreszcie wspólną obsługę administracyjną, prawną, ale też niski czynsz. To pozwoli im uzyskać lepszy i bezpieczniejszy start w biznesie oraz sprawi, że do Świdnicy przybędą nowi inwestorzy. To wielka szansa na zatrzymanie młodych i zdolnych ludzi w Świdnicy.
Miasto na rzecz przedsięwzięcia przekaże teren oraz zainwestuje w infrastrukturę. Doradztwem technicznym, jak i pomocą w zdobywaniu funduszy na działalność będą służyć pozostali partnerzy projektu – Politechnika Wrocławska i Centrum Wspierania Biznesu.
Projekt będzie finansowany z różnych źródeł m.in. Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Ostateczny koszt realizacji przedsięwzięcia nie jest jeszcze znany.
Oprócz wspomnianych już polskich partnerów wiodących miasto może liczyć na partnerów międzynarodowych – Politechnikę Lwowską oraz Duński Instytut Technologiczny.

Inkubator technologiczny to:
· pomoc w uruchomieniu i rozwoju firm funkcjonujących w oparciu o nowe technologie;
· regionalne centrum kształcenia kadr dla firm innowacyjnych i technologicznych;
· centrum zarządzania i kształtowania polityki w zakresie energetyki odnawialnej;
· miejsce na rozpoczęcie działalności przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej, głównie wywodzących się z powiatu świdnickiego oraz wykorzystanie wyników zakończonych oraz prowadzonych prac badawczo-rozwojowych.

UM Świdnica

http://www.investmap.pl/index.php?a=news&id=3530

Energia odnawialna w Świdnicy

Data: 2007-12-10
Autor: Ryszard Mulek

Za trzy lata w Świdnicy powstanie inkubator technologiczny energii odnawialnej. List intencyjny w sprawie powołania inkubatora podpisały już władze województwa dolnośląskiego i Świdnicy oraz Politechniki Wrocławskiej i świdnickiego Centrum Wspierania Biznesu.
Inkubator powstanie przy ulicy Przemysłowej i będzie miał kilka tysięcy metrów kwadratowych. Na jego terenie działalność będą prowadziły zakłady produkcyjne, usługowe, pracownie projektowe i badawcze. Koncepcja przewiduje również utworzenie laboratorium, prototypowni, sal konferencyjnych i wystawienniczych.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności na terenie inkubatora, będą mogli liczyć na zaangażowane doradztwo technologiczne ze strony ekspertów, dostęp do zasobów badawczych Politechniki Wrocławskiej, wsparcie w zdobyciu nowych rynków, pomoc w pozyskiwaniu finansowania zarówno ze źródeł pomocowych, jak i od inwestorów prywatnych, a także na obsługę administracyjną i prawną oraz na niski czynsz za wynajem pomieszczeń. To pozwoli im uzyskać lepszy i bezpieczniejszy start w biznesie oraz sprawi, że do Świdnicy przybędą nowi inwestorzy.

Profesor Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej:

- Świdnica przyłacza się do nielicznego jeszcze grona miejsc, dzięki którym Dolny Śląsk może stać się regionem wiedzy. Nie poprzez deklaracje, a poprzez działanie. Pokażemy inwestorom, że Świdnica i Dolny Śląsk to doskonałe zaplecze badawcze, naukowe i innowacyjne. Dajemy również sygnał młodym ludziom, że tu można realizować pomysły z głową.

- Inkubator technologiczny to miejsce, w którym przedsiębiorcy z pomysłami będą mogli wcielać je w życie. Znajdą odpowiednie zaplecze: nowoczesne powierzchnie usługowe i produkcyjne, niezbędną infrastrukturę techniczną, laboratoria, czy też sale do przygotowywania prototypów. Inkubator ma ułatwić realizowanie marzeń nie tylko konstruktorów, ale i młodych ludzi kończących uczelnie techniczne i chcących swój los wziąć we własne ręce. Warto pamiętać, że jedno miejsce pracy w innowacyjnej firmie generuje nawet pięć nowych stanowisk pracy w usługach. Wysokie technologie to również szansa na rozwój cywilizacyjny miasta i regionu - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Krzysztof Brzozowski, prezes Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość - Centrum Wspierania Biznesu w Świdnicy: - Inkubator to miejsce do kreowania dobrze płatnych miejsc pracy, dla pracowników wiedzy, w tym wypadku inżynierów i osób umiejących wiązać pasje techniczne z biznesem. Na preferencyjnych warunkach przedsiębiorstwa nowe, jak i te już działające, będą mogły rozwijać działalność między innymi w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, ale także technologii informatycznych i internetowych, czy też technologii związanych z budownictwem. Mogą to być nowe rozwiązania dotyczące urządzeń do spalania biomasy, urządzenia do mikroenergetyki, akcesoria urządzeń grzewczych opartych na energii słonecznej i wiatrowej, jak choćby pompy ciepła czy układy kogeneracyjne. Wielkim polem do popisu jest też sfera automatyki, dziedzina mająca tak wspaniałe tradycje i znakomitą kadrę inżynierską, tu na miejscu, w Świdnicy. Jednak to, co naprawdę powstanie w świdnickim inkubatorze, zależy od pomysłów inżynierów.

Dziś nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztowała realizacja tego przedsięwzięcia. Inicjatorzy powołania inkubatora liczą, że odpowiednie środki finansowe pozyskają z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Władze Świdnicy zadeklarowały się przekazać teren pod budowę inkubatora oraz zainwestować w infrastrukturę. Natomiast Politechnika Wrocławska i Centrum Wspierania Biznesu będą służyły doradztwem technicznym i pomocą w zdobywaniu funduszy. Władze Świdnicy liczą także na pomoc partnerów międzynarodowych, w tym Politechniki Lwowskiej oraz Duńskiego Instytutu Technologicznego, z którymi od kilku lat utrzymują współpracę.

"BIZNES WROCŁAWSKI"

http://www.investmap.pl/index.php?a=news&id=3632
0
Zaloguj aby dodać komentarz
REKLAMA