Wola Księcia Janusza to osiedle mieszkaniowe, które oferuje komfortowe warunki życia w dynamicznie rozwijającej się części miasta.
Inwestycja charakteryzuje się elegancką architekturą oraz wysokim standardem wykończenia. Mieszkańcy mają do dyspozycji przestronne apartamenty, które zostały zaprojektowane z myślą o funkcjonalności i wygodzie.
Na terenie osiedla znajdują się liczne udogodnienia, takie jak place zabaw, tereny zielone, a także miejsca parkingowe. Bliskość komunikacji miejskiej, szkół, przedszkoli oraz punktów usługowych sprawia, że jest to miejsce dla rodzin oraz osób ceniących sobie wygodę miejskiego życia.
Na przełomie listopada i grudnia br. na warszawskiej Woli, na Kole, ruszy realizacja inwestycji mieszkaniowej sektora premium pn. Wola Księcia Janusza. Zlokalizowana będzie u zbiegu ulic Księcia Janusza i Newelskiej. Deweloperem jest Kompania Domowa a budynek zaprojektowała pracownia POLE Architekci. Powierzchnia zabudowy wyniesie 818 mkw. Powierzchnia użytkowa mieszkań osiągnie 1795 mkw. Kameralny projekt przewiduje 28 lokali mieszkalnych i dziewięć lokali usługowych.
„Nasze projekty dedykujemy szczególnie tym, którzy dostrzegają i doceniają różnice” – mówi prezes Kompanii Domowej Bogdan Żołnierzak. „Na rynku funkcjonują nieco zróżnicowane kryteria i związane z nimi definicje budynku »premium«. W naszej firmie wyznajemy zasadę, iż budynek sektora premium musi oznaczać nietuzinkową architekturę; znakomite układy funkcjonalne lokali mieszkalnych; oryginalne, wysmakowane części wspólne z bardzo ciekawych, niestandardowych materiałów; urządzenia neutralizujące grzyby, bakterie i wirusy na częściach wspólnych; architekturę wnętrz części wspólnych z wykorzystaniem wyłącznie elementów jednostkowych zaprojektowanych i wykonanych na zamówienie tylko dla nas; wreszcie bardzo atrakcyjną lokalizację – świetnie skomunikowaną, w dobrej okolicznej infrastrukturze i w otoczeniu parków lub innych miejsc rekreacji i wypoczynku. Tę właśnie ideę będzie reprezentowała Wola Księcia Janusza” – dodaje prezes Kompanii Domowej.
Kategoryzację Woli Księcia Janusza w sektorze premium uzupełnia główny architekt budynku Bartłomiej Popiela: „Do czynników premium należałoby dodać także tzw. piątą elewację, czyli dach i jego użytkowe wykorzystanie dla nabywców mieszkań dwupoziomowych. Dodałbym również niespotykane w budownictwie popularnym doświetlenie mieszkań; elewację na bazie specjalnie opracowanej przez nas mieszanki oraz liczne elementy »biżuterii architektonicznej«, jak to się określa w naszym żargonie”.
Wola Księcia Janusza stanie w bliskim sąsiedztwie budynku, w którym Pablo Picasso narysował na ścianie Warszawską Syrenkę w manierze robotnicy odbudowującej miasto. Bryła Woli Księcia Janusza to swoisty hołd wobec organizatorów cenionej „Wystawy Budowlano-Mieszkaniowej Banku Gospodarstwa Krajowego na Kole” w roku 1935, podczas której ukazano m.in. najnowsze trendy architektoniczne, ale także dla architektów Heleny i Szymona Syrkusów, którzy podczas powojennej odbudowy Warszawy zaprojektowali modernistyczne osiedle Koło II. Nim to właśnie zachwycił się w roku 1948 Pablo Picasso i w jednym z mieszkań osiedla narysował na ścianie jego słynną wizję Warszawskiej Syrenki.
Parter najnowszej inwestycji Kompanii Domowej zajmie dziewięć lokali handlowo-usługowych o powierzchniach od 25 do 84 mkw. Na pozostałych czterech kondygnacjach nadziemnych Wola Księcia Janusza zaoferuje lokale mieszkalne o powierzchniach od 31 do 120 mkw. Od strony zachodniej i północnej zaprojektowano loggie, natomiast od strony południowej i na ostatnim piętrze znajdą się tarasy. Na kondygnacji podziemnej znajdą się 34 miejsca parkingowe.
Budynek bardzo silnie nawiązuje do przedwojennej i tuż powojennej warszawskiej architektury modernistycznej. Mówi Bartłomiej Popiela: „Zależy nam na tym, aby było to unikatowe miejsce, z którym nabywcy lokali będą się utożsamiać – będą doceniać, iż mieszkają w miejscu łączącym cechy najwyższej funkcjonalnej nowoczesności z najpiękniejszymi tradycjami architektonicznymi przedwojennej Woli i jej Koła”.
Cechą wybitnie wyróżniającą zarówno architekturę budynku, jak i jego walory użytkowe są dwie ostatnie kondygnacje. Są one zdecydowanie wyróżnione w bryle budynku. „Kondygnacje te zajmują mieszkania dwupoziomowe – nie są to mieszkania z antresolami, ale klasyczne mieszkania dwupoziomowe” – podkreśla Bogdan Żołnierzak. I dodaje: „Do projektu Woli Księcia Janusza zatrudniliśmy renomowaną pracownię architektoniczną. Nasze realizacje zawsze dedykujemy osobom wymagającym; osobom zdolnym do ocenienia i docenienia, że pod wieloma względami mają u nas kontakt z budownictwem niepowtarzalnym, a wręcz unikatowym. Nie inaczej jest w tym przypadku. Ostatnie dwie kondygnacje to jak gdyby dziewięć domów jednorodzinnych osadzonych na trzeciej kondygnacji nadziemnej”.
Z ramienia pracowni POLE Architekci prace nad nietypowymi ostatnimi dwoma kondygnacjami relacjonuje Bartłomiej Popiela: „Mieszkania dwukondygnacyjne wniosły do budynku nie tylko atut wizualny, ale i funkcjonalny. Salony i okna w tych nadbudowach czynią z nich niezależne jednostki mieszkalne. Używamy tzw. piątej elewacji, czyli dachu, który w idei modernistycznej był nie tylko elementem wieńczącym budynek, ale także był powierzchnią użytkową. Mieszkania dwupoziomowe w Woli Księcia Janusza będą miały tarasy dachowe i jest to unikatowe rozwiązanie w skali Warszawy”.
Według harmonogramu realizacji budynek osiągnie stan surowy otwarty w grudniu przyszłego roku. Zakończenie budowy wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest we wrześniu 2026 roku.