[Wrocław] Muzeum Sztuki Współczesnej

[Wrocław] Muzeum Sztuki Współczesnej

Budynki użyteczności publicznej/Wrocław/Stare Miasto/Ostrów Tumski
REKLAMA
realizacjaI kw. 2012

O inwestycji [Wrocław] Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej zostało zaprojektowane przez architektów z Nizio Design International w 2008 r. Istotny dla projektu jest kwadratowy skwer między ulicami Frycza Modrzewskiego, Bernardyńską i Purkiniego. Miejsce to zainspirowało autorów do stworzenia konstrukcji budynku, będzie to bryła w formie przechylonego sześcianu. Przekrój elewacji nabiera ostrości dzięki ostrym zewnętrznym krawędziom. W przestrzeni wokół muzeum wkomponowane będą kamienne kwadraty wcięte w powierzchnię ziemi. Jedną z najważniejszych funkcji obiektu jest dowolność i swoboda w aranżowaniu wnętrz, czyli wystaw i ekspozycji. Plac naokoło budynku zostanie wykonany z piaskowych płyt granitowych o jasnej kolorystyce, główną barwą będą szarości, które płynnie przechodzić będą w ciemną fasadę budynku. Żelbetowa konstrukcja bryły została wtopiona o 1 metr tak, aby całość mogła współgrać z istniejącymi wokół budynkami. Dół wgłębionej elewacji muzeum częściowo wypełniać będzie szkło, co ma dać efekt lekkości. Motyw sześcianu pojawia się tu zarówno w planie, konstrukcji jak i elewacji. Światłocienie pełnią w muzeum ważną funkcję, tak samo wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Nocą poprzez podświetlone otwory na zewnątrz będzie wydobywać się światło, które oświetli pobliski park. Wyższe piętra, na których zaplanowano ekspozycje, będą zaciemnione, dzięki temu kamienne wnęki będzie można wypełnić prezentacjami multimedialnymi. Da to możliwość zorganizowania przestrzeni dla video artu.
W strefie ekspozycyjnej będą ruchome ściany, które poprawią funkcjonalność miejsca. Wewnątrz bryły budynku znajdą się dwie strefy - biurowa i wystawiennicza, które zostaną rozmieszczone wg planu: biura na zewnątrz kwadratu, wystawy wewnątrz.
Istotną rzeczą jest również pionowa komunikacja między pietrami, która odbywać się będzie w strefach wypoczynkowych. Na każdym pietrze zaplanowano trzy klatki schodowe. Powierzchnia użytkowa całego kompleksu wyniesie 15 700 m2, kubatura zaś 70 000 m3.
W hallu muzeum zostanie umieszczona podłużna ściana projekcyjna, na której przedstawiane mogą być wizualne zapowiedzi wystaw czasowych. Każde piętro wyposażone zostanie w multimedialny punkt informacyjny. Sufity części wystawienniczej będą wykonane z podwieszanych płyt w kształcie kwadratów, tak, aby całość wypełniała jedna forma, właśnie kwadratu. Nowoczesna forma obiektu zawiera także kontrasty kolorystyczne. Jego zewnętrzna struktura ograniczona jest do czerni i szarości kamienia, natomiast wnętrza charakteryzować będzie biel. Jasne wnętrze uwypukli małą architekturę, typu schody, balustrady. Wszystko adekwatnie z kamienia. Muzeum Sztuki Współczesnej wyposażone będzie w wiele systemów automatycznego sterowania, m.in. oświetlenia wystaw i bezpieczeństwa antywłamaniowego.
Koszt inwestycji wyniesie 160 mln zł, a planowane oddanie do użytku zostało wyznaczone na rok 2012. Nie ma jeszcze wykonawców tej realizacji, firmy zostaną wyłonione w drodze przetargu.  
Napisz komentarz
Jan Augustynowski
Ten projekt niestety można włożyć do zamrażarki na 150 lat :(
Orzech
W 2016 - roku Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu - Muzeum Współczesne Wrocławia skoncentruje się na fundamentalnym dla swojej działalności zadaniu, czyli udostępnieniu zwiedzającym kolekcji własnej muzeum. Przygotowując się do tego wydarzenia, przez kilka najbliższych miesięcy, przeprowadzany będzie remont w głównych galeriach na trzecim i czwartym piętrze.
http://tuwroclaw.com/wiadomosci,remont-we-wroclawskim-muzeum-szykuja-sie-do-wystaw-w-ramach-europejskiej-stolicy-kultury,wia5-3266-27162.html
R77
W 2016 roku, roku Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu, MWW skoncentruje się na fundamentalnym dla swojej działalności zadaniu, czyli udostępnieniu zwiedzającym posiadanej kolekcji własnej muzeum. Przygotowując się do tego wydarzenia, przez kilka najbliższych miesięcy przeprowadzany będzie remont w głównych galeriach na trzecim i czwartym piętrze.

http://tuwroclaw.com/wiadomosci,muzeum-wspolczesne-wroclaw-ma-ciekawe-plany-na-2016-rok,wia5-3267-27162.html
Orzech
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,18658028,muzeum-wspolczesne-bedzie-mialo-nowa-stala-siedzibe.html
worldinmyeyes
Tak w sumie, to gdyby była możliwość, powinni rozbudować bunkier w stronę Dolmedu i z tego zrobić stałą siedzibę Muzeum. Nie wszystko musi być w ścisłym centrum, może być 3 przystanki od niego.
Orzech
Impreza urodzinowa. Uczcij jubileusz Muzeum Współczesnego Wrocław
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,18636831,impreza-urodzinowa-uczcij-jubileusz-muzeum-wspolczesnego-wroclaw.html
REKLAMA