[Wrocław-Stare Miasto] Ul. Włodkowica (remont)

Drogi i mosty/Wrocław/Stare Miasto/Dzielnica Czterech Wyznań
REKLAMA

O inwestycji [Wrocław-Stare Miasto] Ul. Włodkowica (remont)

Remont ul. Włodkowica we Wrocławiu
Napisz komentarz
KingaM
Remont chodników na ul. P.Włodkowica

275293.jpg
Corporation
[size=150:iey2o604]Remont chodników na ul. Włodkowica[/size:iey2o604]

znak_a-14.png?1190201871

W poniedziałek, 23 marca br. rozpoczynają się prace na ul. Pawła Włodkowica. Wykonany zostanie remont chodników, remont oświetlenia oraz budowa kanalizacji kablowej dla sieci MAN. W pierwszym etapie prace prowadzone będą na odcinku od ul. Ruskiej do ul. św. Antoniego. W dalszych etapach dojdą do ul. Krupniczej.
Zadanie obejmuje też wymianę w kilku miejscach łat na jezdni na kostkę kamienną oraz remont parkingu na wysokości ul. Włodkowica nr 19. Na ulicy staną też kosze staromiejskie. Prace potrwają do 30 czerwca, za kwotę 1,2 mln zł wykona je firma PW Service.


Ulica Włodkowica jest ulicą łączącą ul. Ruską z ul. Krupniczą. Teren ten znajduje się w ścisłym centrum miasta, w obszarze zabudowanym o charakterze zabytkowym. To niezwykły zakątek miasta - niegdyś była to część dzielnicy żydowskiej z siedzibą zarządu gminy i bogatych fundacji oraz synagogą. Dziś stanowi fragment Dzielnicy Czterech Świątyń, zwanej też Dzielnicą Wzajemnego Szacunku. Katolicki kościół p.w. św. Antoniego przy ul. św. Antoniego i synagoga Pod Białym Bocianem niemal przylegają do siebie.

ZDiUM
KingaM
Dzielnica Czterech Świątyń będzie ładniejsza

Rozpoczyna się remont ulicy Włodkowica. W starym klasztorze koło fosy będzie hotel.

40_977657_1_d_2313.jpg

Dziś startuje remont ul. Włodkowica. Na pierwszy ogień idą chodniki. Robotnicy naprawią je tak, że przechodniom nie będzie już groziło wybicie zębów na popękanych płytach. - Naprawimy także niedziałające latarnie, które stoją wzdłuż jezdni - zapowiada Krzysztof Kubicki, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Na początku prace prowadzone będą na odcinku od ul. Ruskiej do ul. św. Antoniego. Kiedy robotnicy skończą to zadanie, w połowie maja przeniosą się na odcinek od ul. św. Antoniego do ul. Krupniczej.

Wiadomo też, że na Włodkowica z jezdni znikną asfaltowe łaty. Zastąpi je kostka brukowa, taka, jaka była wcześniej.
- Czeka nas również remont parkingu na wysokości kamienicy nr 10 - dopowiada Kubicki.
Miejski parking dalej będzie płatny. Wszystkie prace po-trwają do 30 czerwca, a ich koszt wyniesie 1,2 mln zł.

Wzdłuż ulicy staną też czarne kosze na śmieci, stylizowane na zabytkowe. Będą podobne do tych, które już są w Rynku. Zgodnie z planem urzędników, w tym roku wyremontowane zostaną również dwie kamienice. Ich adresy to Włodkowica 11 i 23. Te budynki należą do miasta.

Więcej kłopotów jest z kamienicami, które są w posiadaniu wspólnot mieszkaniowych. Zgodnie z prawem, lokatorzy sami powinni zapłacić za remont. Na szczęście budynki są wpisane do rejestru zabytków, a to oznacza, że mieszkańcy mogą ubiegać się o specjalną dotację.

Tymczasem trwają prace nad budową kładki, która zostanie przerzucona nad fosą miejską. W kwietniu, kiedy mostek już zawiśnie, będzie można wejść do dzielnicy prosto z pl. Orląt Lwowskich. Dzięki temu do dzielnicy ma przychodzić więcej osób.

- Wtedy oddamy do użytku również pięknie wyremontowaną promenadę nad fosą - dopowiada Mieczysław Popławski, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Oprócz brukowanych ścieżek i nowych ławek, będzie tam plac zabaw dla najmłodszych. Wszystko po to, aby przyciągnąć całe rodziny na popołudniowe spacery.

Na koniec w Dzielnicy Tolerancji powstaną nowe restauracje, puby i hotele. Jeden z nich zostanie otwarty w zdewastowanym obecnie, starym klasztorze przy ul. Włodkowica, w pobliżu fosy. Tam ma powstać również urokliwy ogródek piwny.

- Miejsce pasuje do tego idealnie - zachwyca się Tomasz Ossowicz, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia. Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo. Ale dzielnica ma na pewno wypięknieć do Euro 2012.

Wiadomo również, że w tym roku udostępniona wrocławianom zostanie ul. Wszystkich Świętych.
Teraz można wejść tylko na kawałek jezdni, bo reszta znajduje się na terenie nieczynnego szpitala im. Babińskiego. Tam mogłyby powstać nowe knajpki.

Dzielnica Czterech Świątyń, zwana również Dzielnicą Tolerancji i Wzajemnego Szacunku, to teren między ul. Krupniczą, Kazimierza Wielkiego, św. Mikołaja a fosą miejską. Przez lata stykały się tam cztery wyznania: katolicyzm, protestantyzm, judaizm i prawosławie. Każde z nich ma tu do dziś swoją świątynię. Urzędnicy chcą, żeby w dzielnicy toczyło się kulturalne życie Wrocławia. Ma również odciążyć Rynek.

- To miejsce ma być atrakcyjne zarówno dla turystów, jak i dla wrocławian - wyjaśnia Tomasz Ossowicz, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia.
Spacerowicze będą swobodnie przechadzali się po całym terenie, gdzie zwiedzą ciekawe zabytki, np. synagogę Pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica czy budynek Nowej Giełdy przy ul. Krupniczej.

Marcin Torz - POLSKA Gazeta Wrocławska
http://dolnyslask.naszemiasto.pl/turystyka/aktualnosci/977657.html
bystrzak2000
http://wzp.zdik.wroc.pl/orders/show/421

W przetargu na remont ul. Włodkowica we Wrocławiu wraz z budową kanalizacji kablowej dla sieci MAN wpłynęły następujące oferty:

1. Przedsiębiorstwo Drogowe DROBUD Józef Kulesza, ul. Lidzbarska 47, 4-111 Wrocław z ceną 1.921.934,98
2. JAMP Sp. z o.o., ul. Zajączkowska 1, 51-180 Wrocław z ceną 2.126.470,12
3. ELEKTROTIM S.A., ul. Stargardzka 8, 54-156 Wrocław z ceną 2.092.951,72
4. ANTI S.A., ul. Chabrowa 10, 52-255 Wysoka z ceną 1.321.260,01
5. Konsorcjum firm:
- MAX BÖGL Polska Sp. z o.o., ul. Światowida 6, 71-726 Szczecin
- MAX BÖGL Bauunternehmung GmbH & C. KG, Sengenthal 92369, Max-Bögl-Str. 1, Niemcy
z ceną 1.693.073,00
6. PW-SERVICE Zakład Usług Specjalistycznych, ul. Wyszynskiego 121/1, 50-307 Wrocław z ceną 1.213.580,62
7. Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne REMAT Sp. z o.o., ul. Góralska 46, 53-610 Wrocław z ceną 1.290.000,00
matternhorn
I jeszcze link do dokumentacji: http://wzp.zdik.wroc.pl/orders/show/421
matternhorn
Ulica Włodkowica odzyska przedwojenną urodę
Magda Nogaj
2008-12-01, ostatnia aktualizacja 2008-12-01 18:38

Już wkrótce rozpocznie się renowacja ul. Włodkowica. Po niej uwadze przechodniów nie umknie uroda tamtejszych kamienic - do ich podziwiania zachęcą szklane kafle - zamontowane w chodniku - z napisem: "Głowa do góry"

Remont ul. Włodkowica rozpocznie się wiosną. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta właśnie rozpisał przetarg, by wyłonić wykonawcę prac.

Do czerwca przyszłego roku ulica ma mieć odnowioną nawierzchnię i chodniki. Renowacja przeprowadzona będzie jednak tak, by podkreślić zabytkowy charakter ulicy. Brukarze wyrównają kostkę granitową na jezdni, zlikwidują też szpetne asfaltowe łaty. Klimat ulicy, gdzie powstało ostatnio mnóstwo knajpek, podkreślać ma także nowe oświetlenie - obecnie klosze umieszczone są na rozpiętych nad jezdnią drutach. Podczas remontu obskurne słupy zostaną zdemontowane i zastąpią je lampy typu staromiejskiego, nawiązujące stylem do zabytkowej zabudowy.

Do spacerów ul. Włodkowica zachęcać ma także nowy chodnik. - By nie zatracić zabytkowego charakteru ulicy, chodnik ułożony będzie z nieregularnych płyt, uzupełnionych kostką, by nie wyglądał jak przed centrami handlowymi - mówi Marek Suchy, prezes firmy BBKS Projekt, która projektowała prace.

Remont ulicy poprzedzić mają prace archeologiczne. Badacze spodziewają się tam znaleźć fragmenty dawnych miejskich murów obronnych. Jeśli odkryją fortyfikacje, ich przebieg odwzorowany będzie w nawierzchni chodnika osobnym, czerwonym kolorem kostki. Podobne rozwiązanie zastosowano tam już przy budynku Wall St. House.

Na chodniku pojawią się też elementy, które mają zwracać uwagę przechodniów na urodę kamienic.

- W pobliżu synagogi zamontowane zostaną kafle ze szkła artystycznego - mówi projektant. - Będzie na nich napis: "Głowa do góry". Jeden zostanie nawet podświetlany. Autorkami są trzy studentki Wydziału Architektury z koła naukowego "Archipunktura" z Politechniki Wrocławskiej.

Podświetlane kafle przy co ciekawszych kamienicach pojawią się nie tylko na Włodkowica, ale będą elementem spajającym całą tzw. Dzielnicę Czterech Świątyń. - Remont ulicy ma ożywić tę część miasta i sprawić, by była bardziej uczęszczana - mówi Suchy. Temu celowi ma także służyć uruchomienie pobliskiej promenady Staromiejskiej, czyli traktu spacerowego wzdłuż fosy. W ramach tego projektu przy Hali Gwardii przy Krupniczej kosztem parkingu budowana jest alejka i klomby na kwiaty. W pobliżu Włodkowica powstanie także jeszcze jedna kładka przez fosę. Szybciej dostaniemy się nią w rejon Dworca Świebodzkiego, który również stanowić może atrakcję dla turystów. Montaż nowej kładki zaplanowano na marzec.


Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
REKLAMA