DODAJ

Szpital Powiatowy

[Żywiec] Szpital Powiatowy 22556[Żywiec] Szpital Powiatowy 22555
Starostwo Powiatowe w Żywcu, InterHealth Canada Limited realizuje w mieście Żywiec inwestycję Szpital Powiatowy. Oddanie do użytku odbyło się IV kw. 2014 roku
Szczegóły - [Żywiec] Szpital Powiatowy
inwestorStarostwo Powiatowe w Żywcu InterHealth Canada Limited
realizacja inwestycjiIV kw. 2014
Krypton 12.12.2013, godz. 23:17
Nowoczesna siedziba szpitala powiatowego w Żywcu powinna być gotowa w 2016 roku. Kanadyjska firma, która ma zbudować placówkę i zarządzać nią, poinformowała starostwo, że zgromadziła potrzebne na ten cel pieniądze.


Więcej: http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobi ... .html?bo=1
odpowiedz
Kajtman 08.10.2012, godz. 14:23
W Starostwie Powiatowym w Żywcu odetchnęli z ulgą. Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Katowicach pozytywnie oceniła działania Starostwa Powiatowego w Żywcu dotyczące budowy nowego szpitala powiatowego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

- Kamień spadł nam z serca - cieszy się wicestarosta Andrzej Kalata.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 12.09.2012, godz. 14:18
Starostwo w Żywcu wydało pozwolenie na budowę nowego szpitala w tym mieście - poinformował rzecznik starosty Krzysztof Fiołek. Zgodnie z planem, placówka ma zostać otwarta w 2015 roku i zastąpić stary szpital.

Nowa placówka będzie świadczyć usługi zdrowotne w szerszym zakresie; będzie oddział ratunkowy z lądowiskiem dla helikopterów, pracownia z tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym. Nowością będzie centrum kompleksowej opieki "One-stop-shop", czyli "wszystko pod jednym dachem".

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 17.08.2012, godz. 17:15
Niepokojące wieści pojawiły się ostatnio w związku z planami budowy szpitala powiatowego w Żywcu. Wicestarosta Andrzej Kalata zapewnia, że inwestycja nie jest zagrożona, wiadomo jednak, że projekt zostanie okrojony, a rozpoczęcie budowy może się opóźnić.

Zgodnie z założeniami do września kanadyjski inwestor - firma InterHealth Canada - miał przygotować inwestycję pod kątem finansowym i technicznym.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 02.08.2012, godz. 16:24
Firma InterHealth Canada złożyła w Starostwie Powiatowym w Żywcu wniosek o pozwolenie na budowę nowego żywieckiego Szpitala Powiatowego. Oznacza to, że kanadyjski inwestor zakończył prace nad projektem budowlanym placówki.

Szpital w Żywcu to pierwszy w Polsce obiekt medyczny, który będzie realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Projekt budowy szpitala powiatowego żywieckiego otrzymał wcześniej pozytywną decyzję środowiskową, teraz do starostwa trafił wniosek o pozwolenie na budowę, standardowo wraz z projektem budowlanym nowego szpitala.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 09.03.2012, godz. 15:17
Czy protest przeciwko budowie szpitala powiatowego na Polach Lisickich w Żywcu, może jeszcze coś zmienić?

Protest do żywieckiego starostwa wpłynął jeszcze w ubiegłym roku. Pod pismem, które równolegle wysłano również do wojewody, burmistrza i ministrów - zdrowia oraz gospodarki - podpisało się prawie 40 osób. To głównie mieszkańcy Żywca, choć są wśród nich również osoby np. z Wieprza, Zarzecza, Pietrzykowic, czy Twardorzeczki.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 31.01.2012, godz. 16:16
Najbardziej zaawansowany projekt partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie ochrony zdrowia w Polsce, budowa szpitala w Żywcu, ma być domknięty finansowo jesienią br.

- Najpóźniej do 2016 r. mamy mieć usługi zdrowotne świadczone na najwyższym poziomie, ale nie osiągniemy tego bez odpowiedniego wsparcia kapitałowego i know-how - podkreślał Krzysztof Siwek, dyrektor departamentu przygotowania projektów indywidualnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego podczas konferencji ...

pokaz-artykul.png
odpowiedz
MatKoz 30.12.2011, godz. 09:18
W powodzenie tej medycznej inwestycji w branży mało kto wierzy. Kanadyjczycy są jednak pewni swego.

Ponad trzy miesiące minęły od podpisania w Żywcu wstępnej umowy na zaprojektowanie, budowę i zarządzanie szpitalem powiatowym w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – informuje „Puls Biznesu”.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Kajtman 19.09.2011, godz. 13:53
Sfinansują i wybudują szpital, a potem przez 30 lat będą nim zarządzać i świadczyć usługi medyczne. Pilotażowy w Polsce projekt PPP w służbie zdrowia zrealizują wspólnie w Żywcu Starostwo Powiatowe oraz InterHealth Canada Limited. 15 września podpisano umowę, której efektem będzie nowy szpital i nowoczesne usługi medyczne na miarę XXI wieku.

Pilotażowy, Przełomowy, Postępowy – tak można rozwinąć skrót PPP w przypadku projektu w powiecie żywieckim. Zawarta 15 września w Żywcu umowa otwiera drogę do pierwszego w Polsce Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w służbie zdrowia. – Zdecydowaliśmy się na wyjątkowy model, który daje regionowi podwójną korzyść – mówi Andrzej Zieliński, starosta żywiecki. – Prywatny partner nie tylko wybuduje nowy szpital, lecz także stworzy nowoczesny system usług medycznych, którym będzie zarządzał przez 30 lat – dodaje i podkreśla, że wraz z transferem kapitału nastąpi transfer wiedzy. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 200 mln zł. To co partner publiczny włoży do projektu, to teren i wyposażenie starego szpitala, działka pod nowy obiekt oraz droga dojazdowa, którą zobowiązuje się wybudować.

PPPionierzy z Żywca
Powiat żywiecki jest pionierem w staraniach o inwestycję w systemie PPP. Starostwo już kilka lat temu uznało, że nie opłaca się remontować starego, przeszło stuletniego szpitala, ponieważ wartość prac przekroczyłaby koszt stworzenia nowego obiektu. Władze powiatu zdecydowały, że będą szukać prywatnego partnera do budowy szpitala. Na inwestycję w Żywcu zdecydowała się firma InterHealth Canada, która specjalizuje się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze publicznej opieki zdrowotnej. – Planując inwestycję, podejmujemy globalne analizy. W Europie Środkowo-Wschodniej tylko Polska ma w nich zielone światło – tak George Commander, prezes InterHealth Canada Limited komentuje decyzję o wejściu na polski rynek. – Wśród samorządów z kolei najbardziej zaawansowaną wizję i największą determinację do realizacji projektu ma powiat żywiecki – dodaje i podkreśla, że podpisana dziś umowa to początek drogi. Przed partnerami roczne starania o zapewnienie finansowania inwestycji, które w dużej mierze zależą od warunków kontraktowania usług medycznych w Polsce. W ciągu 12 miesięcy ma powstać także dokumentacja projektowa, tak by można było wystąpić o pozwolenie na budowę. Sama realizacja inwestycji potrwa 30 miesięcy.

Partnerstwo rozwija
Na początku 2015 roku na Polach Lisickich w Żywcu stanie nowoczesny szpital, którego powierzchnia użytkowa wyniesie 18,4 tys. mkw. Nowoczesny będzie także wachlarz usług medycznych, dostępnych w ramach publicznej służby zdrowia. Do dyspozycji pacjentów będą między innymi tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny, wiele usług specjalistycznych zostanie rozszerzonych, powstaną też nowe poradnie. W szpitalu planuje się uruchomienie oddziału ratunkowego z lądowiskiem dla helikopterów. Nowością będzie też centrum kompleksowej opieki „One-stop-shop” (Wszystko pod jednym dachem). Dzięki tej metodzie spora część przeprowadzanych badań, oceny stanu zdrowia, leczenia oraz wypisów wykonywana będzie przy minimalnej ilości kroków i – jeśli jest to możliwe z medycznego punktu widzenia – nawet podczas jednej wizyty.

Inwestor ma plan
Wszystkie te przykłady pokazują, że model PPP planowany w Żywcu wykroczy poza inwestycję w budynki. System zaproponowany przez InterHealth Canada Limited określa się mianem „Design, Build, Operate, and Deliver – DBOD” (Projektuj, Buduj, Zarządzaj i Dostarczaj). – To profesjonalny sposób na tworzenie od podstaw obiektów szpitalnych, którymi potem można dobrze zarządzać i które dobrze służą społeczeństwu – uważa Antoni Juraszek, dyrektor szpitala powiatowego w Żywcu. – Specjalizujemy się w tego typu projektach – dodaje George Commander, prezes InterHealth Canada Limited i podkreśla: Wszędzie, gdzie inwestujemy w obiekty medyczne, przenosimy najlepsze doświadczenia w zarządzaniu służbą zdrowia. Wywodzimy się z kanadyjskiego sektora publicznego, a naszymi partnerami są najważniejsze publiczne instytucje i ośrodki zdrowia w Kanadzie – szpitale kliniczne, specjalistyczne i ośrodki zdrowia – oraz prywatne centra medyczne. Wiemy, nie tylko jak budować, ale także - jak leczyć.

Region skorzysta
Nowoczesny system zarządzania sprawi, że nowy szpital w Żywcu stanie się dwa razy bardziej efektywny od obecnego, choć będzie miał podobną liczbę łóżek szpitalnych. Oznacza to, że obsłuży 2 razy więcej pacjentów. Wpłynie na to także nowoczesny sprzęt oraz architektura, ponieważ obiekt będzie tak zaprojektowany, by maksymalnie usprawnić przepływ pacjentów, leków i procedur medycznych.
Firma InterHealth Canada oblicza, że dzięki inwestycji w powiecie przybędzie ok. 300 nowych miejsc pracy.
Kolejną korzyścią dla regionu będzie rewitalizacja terenu starego szpitala, gdzie powstanie Green Village, czyli nowoczesny kompleks geriatryczny. Według planów działać tam mogą poradnie dla osób starszych, oddział opieki długoterminowej, kompleks domów spokojnej starości oraz hotel uzdrowiskowy. Przebudowa starego szpitala rozpocznie się po uruchomieniu usług medycznych w nowym obiekcie.

Służba zdrowia dla każdego
- Nowy szpital będzie otwarty dla wszystkich, niezależnie od dochodu i statusu społecznego, a jego budowa nie będzie kosztem dla pacjentów – informuje Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki. – Przez 30 lat władze samorządowe będą monitorować zarówno jakość usług medycznych, jak i efektywność placówki – dodaje. Umowa podpisana między stroną publiczną i prywatną określa rygorystyczny sposób kontroli, w tym wprowadza także obowiązek przeprowadzania audytów zewnętrznych.

Partnerstwo na starcie
- Powodzenie pilotażowego PPP w służbie zdrowia w Polsce będzie miało wpływ na cały sektor publicznej opieki medycznej – uważa Andrzej Zieliński, starosta żywiecki. – Sukces żywieckiego projektu zależy z kolei od partnerstwa na wszystkich szczeblach, w tym od dostosowania systemu kontraktowania usług medycznych do specyfiki Partnerstwa Publiczno-Prywatnego – dodaje. Długoterminowość projektu jest pożądana nie tylko ze względu na zapewnienie finansowania. Umożliwia także strategiczne planowanie rozwoju usług medycznych.


---
InterHealth Canada z Toronto specjalizuje się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze opieki zdrowotnej. Firma powstała w 1994 roku w celu eksportowania kanadyjskiego doświadczenia z zakresu zarządzania placówkami służby zdrowia na rynki międzynarodowe. InterHealth Canada reprezentuje cenioną na świecie jakość oraz efektywność kanadyjskiego systemu opieki zdrowotnej.

Firma z sukcesem realizowała projekty w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie, a ostatnio na wyspach Turks i Caicos. W Wielkiej Brytanii InterHealth Canada zostało wybrane przez Ministerstwo Zdrowia jako prywatny inwestor w ramach umowy PPP na budowę i zarządzanie publicznym, specjalistycznym ośrodkiem zdrowia w Runcorn w północno-zachodniej Anglii. Firma jest nie tylko liderem w zakresie zintegrowanego partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze medycznym, specjalizuje się także w zarządzaniu nowymi oraz istniejącymi placówkami medycznymi, w tym w świadczeniu usług medycznych. W jej zakresie są również: ocena działalności szpitali i ich akredytacja, konsulting medyczny, planowanie ośrodków zdrowia oraz ich wyposażenia, budowanie szpitali, szkolenia i edukacja sektorze medycznym.

InterHealth Canada współpracuje zarówno z publicznymi, jak i prywatnymi organizacjami z sektora medycznego, oferując najwyższą jakość opieki zdrowotnej w oparciu o międzynarodowe standardy. Firma posiada unikalną strukturę, a jej partnerami są najważniejsze publiczne instytucje i ośrodki zdrowia w Kanadzie – szpitale kliniczne, specjalistyczne i ośrodki zdrowia – oraz prywatne centra medyczne. Dzięki unikalnemu połączeniu doświadczeń z sektora publicznego oraz prywatnego InterHealth Canada wykorzystuje w swoich projektach najlepsze rozwiązania sprawdzone w obu systemach i jest wyjątkowym partnerem w projektach w sektorze medycznym na całym świecie.


Model PPP

PPP planowane w Żywcu to innowacyjna metoda poprawy jakości opieki zdrowotnej i infrastruktury medycznej w krajach rozwijających się. To szczególna forma długotrwałej współpracy podmiotu prywatnego i publicznego dla fundamentalnej zmiany systemu zdrowotnego na poziomie krajowym lub regionalnym. Prywatny podmiot wchodzi w relacje z samorządem nie tylko w celu współfinansowania obiektów medycznych. Zajmuje się realizacją inwestycji, by potem zarządzać obiektem i świadczyć usługi medyczne przez 30 lat. Wraz z transferem kapitału dochodzi do transferu wiedzy na temat nowoczesnych sposobów zarządzania ochroną zdrowia. PPP dla władzy publicznej jest sposobem na zapewnienie wysokiej jakości opieki medycznej, która nie generuje dodatkowych kosztów dla pacjentów.

PPP jest

Modelem Projektuj, Buduj, Zarządzaj i Dostarczaj (A Design, Build, Operate, and Deliver – DBOD Model). Model wykracza poza prywatną inwestycję w budynki. Wartość dodana to transfer wiedzy

Dla partnera publicznego – formą zapewniania społeczeństwu opieki medycznej. Władza publiczna nadzoruje i monitoruje jakość usług

Długotrwałą, wspólną inwestycją władzy publicznej i podmiotów prywatnych. Obaj partnerzy inwestują i mają wspólny, dlugoterminowy cel

Przeniesieniem ryzyka. W modelu DBOD to podmiot prywatny jest odpowiedzialny za utrzymanie rygorystycznych wskaźników jakości usług. Partner prywatny podejmuje ryzyko związane z opóźnieniami (harmonogram), zwiększonymi kosztami (budżet) i jakością inwestycji. Odpowiada za efektywność i rentowność usług.

PPP nie jest

Prywatną inicjatywą finansową. Włączenie świadczenia usług medycznych ma kluczowe znaczenie dla projektu

Prywatyzacją. Zgodnie z umową właścicielem obiektu pozostaje władza publiczna.

Usługą outsourcingową. Partner prywatny nie jest tylko dostawcą usług, lecz jako współinwestor odpowiada za sukces przedsięwzięcia.


Partnerzy projektu

PM Group Devereux Architects

Międzynarodowa firma architektoniczno-inżynierska, od 12 lat obecna w Polsce, gdzie projektuje, zarządza realizacjami inwestycji oraz zajmuje się doradztwem technicznym dla sektorów publicznego i prywatnego. Ma biura w Warszawie i Wrocławiu, w Polsce zatrudnia ponad 200 architektów i inżynierów. W projekcie PPP dla Szpitala Powiatowego w Żywcu jest autorem koncepcji architektonicznej oraz doradcą technicznym.

Con Murphy, dyrektor zarządzający PM Group w Polsce: - Model PPP planowany w Żywcu zakłada nie tylko zaprojektowanie i zbudowanie obiektu użyteczności publicznej, ale także jego późniejsze zarządzanie oraz świadczenie w nim usług medycznych. To zaawansowane rozwiązanie wymaga wyjątkowo silnego połączenia architektury z ekonomią. Pracujemy nad projektem, który od początku tworzony jest z myślą o dobru pacjenta, efektywności leczenia i rentowności placówki. To najbardziej fascynujący aspekt tego projektu.

PricewaterhouseCoopers

Wiodąca, globalna organizacja świadcząca profesjonalne usługi doradcze. Na świecie zatrudnia 162 tys. pracowników w 154 krajach. Od 20 świadczy w Polsce usługi dla podmiotów we wszystkich sektorach gospodarki - zarówno do największych koncernów, lokalnych przedsiębiorstw rodzinnych jak i instytucji sektora publicznego. Zatrudnia 1,5 tys. specjalistów i kadry wspierającej w sześciu miastach: Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie.

Marzena Rytel, dyrektor działu doradztwa PWC w Polsce: - Inwestycja planowana w Żywcu to sygnał dla rynku zdrowia, że można budować w Polsce nowoczesne szpitale, angażując prywatnego partnera z korzyścią dla każdej ze stron, a przede wszystkim – dla dobra pacjentów. Mam nadzieje, że będzie też przykładem dla całego rynku inwestycji publicznych, że warto postawić na PPP. Uważam, że nakład pracy włożony w rzetelne przygotowanie projektu – zgodnie z najlepszymi praktykami - jest dobrą inwestycją, przekładającą się na wymierne efekty.

Concordia
Firma bankowości inwestycyjnej, zajmująca się doradztwem przy transakcjach fuzji i przejęć, pozyskiwaniu kapitału oraz doradztwem strategicznym. W procesie przygotowawczym do PPP w Żywcu jest doradcą finansowym InterHealth Canada, odpowiedzialnym także za prowadzenie rozmów i negocjacji z instytucjami zainteresowanymi udzieleniem finansowania na budowę szpitala.

Andrzej Mierzwa, prezes Concordii: - Cieszymy się, że mogliśmy brać udział w tak nowatorskim projekcie. Wierzymy, że otworzy on drogę do kolejnych PPP w tym sektorze, czego efektem będzie poprawa polskiej służby zdrowia bez znacznego angażowania publicznych środków.

BDO

BDO jest firmą audytorsko-doradczą o największym doświadczeniu w obsłudze spółek giełdowych w Polsce. Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze przedsiębiorstw w zakresie usług audytorskich oraz doradztwa księgowego, podatkowego i finansowego. Prowadzi również szkolenia w zakresie rachunkowości, podatków i finansów. Na co dzień obsługuje czołowe zagraniczne i polskie przedsiębiorstwa, spółki giełdowe, instytucje finansowe, narodowe fundusze inwestycyjne.

Katarzyna Ardytskaya, partner zarządzający działem doradztwa podatkowego BDO: - Rozwijaj się z nami na każdym etapie swojej działalności – ta filozofia działania BDO przyświeca także projektowi PPP w Żywcu. Nasz wkład w pilotażowe przedsięwzięcie to doradztwo podatkowe, niezbędne przy budowaniu koncepcji działania oraz jej realizacji.

Beiten Burkhardt

Beiten Burkhardt jest niezależną międzynarodową kancelarią z wieloletnią tradycją w dziedzinie doradztwa prawnego w Polsce, Niemczech, Europie Centralnej i Wschodniej i Chinach. Na świecie zatrudnia ponad 300 prawników, w Polsce – 35 adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych. Doradza klientom krajowym i zagranicznym we wszystkich dziedzinach prawa gospodarczego. Uczestniczy w największych przedsięwzięciach gospodarczych w Polsce od prawie 18 lat.

Siegfried Seewald, partner w firmie Beiten Burkhardt: - W pracy prawnika konieczne jest powiązanie wszechstronnej wiedzy prawniczej z doskonałą znajomością danej sprawy i jej gospodarczego kontekstu. Takiego kompleksowego podejścia wymaga obsługa pierwszego w Polsce projektu PPP w służbie zdrowia, dotyczącego budowy i eksploatacji szpitala powiatowego w Żywcu. Aby sprostać temu zadaniu, wykorzystujemy doświadczenie w doradztwie prawnym dla służby zdrowia zdobyte w Niemczech i innych krajach europejskich.
odpowiedz
Kajtman 19.09.2011, godz. 13:32
22555_1000x.jpg


22556_1000x.jpg


Jeśli ktoś zna dokładną lokalizację tego szpitala, proszę ją podać, to ustawię na mapie.
odpowiedz
Jesteś deweloperem? Dodaj bezpłatnie inwestycję.
+ Dodaj inwestycję