Zakup, zbycie, dziedziczenie, wycena, dzielenie, zmiana przeznaczenia czy ustalanie stanu prawnego – to tylko niektóre określenia dotyczące świata nieruchomości. Na pierwszy rzut oka widać zatem, że dziedzina ta jest z jednej strony częścią prawa handlowego, przedmiotem zainteresowania notariuszy i geodetów, a także jednym z głównych nurtów prawa spadkowego. Prawo nieruchomości jest również bardzo ważną gałęzią prawa spółek, a także ustalania warunków współprac spod sztandaru joint venture.
Nieruchomości w polskim prawie wyodrębniają księgi wieczyste – dotyczy to zarówno części powierzchni ziemskich, nieruchomości budynkowych, jak i części budynków. Służą one katalogowaniu wyżej wymienionych przedmiotów własności oraz informowaniu o ich aktualnym stanie prawnym. Obecnie możliwe jest łatwe i szybkie sprawdzanie informacji o nieruchomościach za pomocą wyszukiwarek on-line lub we właściwym sądzie rejonowym przy użyciu numeru księgi wieczystej.
Prawo nieruchomości to potężne narzędzie w biznesie
Warto zadać sobie pytanie – czym jest prawo nieruchomości i czemu może służyć jego pogłębiona znajomość lub profesjonalne doradztwo udzielane w tym zakresie.
Specjalista prawa nieruchomości to interdyscyplinarny ekspert poszukiwany na rynku usług prawnych. Dzieje się tak, ponieważ oprócz oczywistych w swoim zawodzie kompetencji znajomości przepisów prawa – posiada on również zdolności analityczne, które mogą pomóc w przewidywaniu zachowań rynku, pozwolić na mądre lokowanie aktywów oraz ustrzec klienta przed szkodliwą współpracą lub inwestycją.
Nie dziwi zatem fakt, że prawo nieruchomości budzi wysokie zainteresowanie pośród podmiotów związanych z obrotem nieruchomościami, inwestycjami budowlanymi, negocjacjami kredytów i leasingów oraz rozwojem konkretnych spółek, konsorcjów i funduszy. Powszechna wiedza na temat nieruchomości jest taka, że to właśnie rynek dotyczący ich dysponowania najbardziej wyraziście informuje o tendencjach w gospodarce, a sprawny specjalista prawa nieruchomości jest w stanie zrobić z tego niebagatelny użytek.
Jaka oferta czeka w kancelariach prawa nieruchomości?
Najbardziej pożądana obecnie wiedza z zakresu prawa nieruchomości to zabezpieczenia transgraniczne obrotu nieruchomościami, znajomość poziomów amortyzacji konkretnych grup nieruchomości oraz coraz bardziej widoczna pośród produktów finansowych gałąź leasingów zwrotnych typu sell and lease back. Charakteryzuje się ona potrzebą analizy wiarygodności finansowej partnerów transakcji i wielowątkowej analizy sytuacji gospodarczej, będącej tłem dla omawianego mechanizmu. Istnieje również nigdy nieprzemijająca potrzeba optymalizacji podatkowej, której poddają się prywatni inwestorzy i duże organizmy rynkowe, a także coraz bardziej popularne fuzje okazjonalne joint venture, powoływane na potrzeby realizacji konkretnych projektów.
Coraz bardziej otwarte rynki, przenikanie się wpływów gospodarczych różnych krajów i organizacji, czyli mówiąc w skrócie – procesy globalizacyjne, stanowią okazję do podejmowania oryginalnych inicjatyw, korzystnych inwestycji i współprac. Do sprawnego przeprowadzania analiz i udzielania porad potrzebny jest jednak ktoś, kto wzbudza zaufanie swoją wiedzą, przenikliwością i znajomością mechanizmów finansowych w zakresie nieruchomości.