Kancelarie prawne są jedną z najaktywniejszych grup najemców na rynku najmu powierzchni biurowychFoto: Jakub Zazula

Kancelarie prawne są jedną z najaktywniejszych grup najemców na rynku najmu powierzchni biurowych

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kancelarie prawne są jedną z najaktywniejszych grup najemców na rynku najmu powierzchni biurowych. Z najnowszej analizy firmy doradczej Savills wynika, że od lat preferują one centralne lokalizacje, najbardziej prestiżowe nieruchomości i wysoki standard wykończenia. Spośród 20 największych kancelarii prawnych w Polsce, 17 ma swoje siedziby w Warszawie, w których zatrudnionych jest około 2300 prawników. Zgodnie z danymi Savills, zdecydowana większość popytu na powierzchnie biurowe w Warszawie dla sektora prawnego w ostatnich latach (92%) zrealizowana została w strefach centralnych. Od 2016 roku firmy prawnicze wynajęły w nich łącznie 125 000 mkw. Najczęściej wybieranymi nieruchomościami przez kancelarie są wieże biurowe oraz odrestaurowane kamienice.

Największe transakcje najmu od 2016 roku i tym samym największe biura należą do kancelarii: CMS (7000 mkw., Varso Tower), DZP (6500 mkw., Rondo 1), Dentons (6300 mkw., EC Powiśle), DLA Piper (5300 mkw., Atrium 2), SKS Kancelaria (5200 mkw., Jasna 26) oraz Greenberg Traurig (5000 mkw., Varso Tower).

W ostatnich latach zespoły reprezentacji najemcy oraz doradztwa budowlanego i projektowego firmy Savills miały okazję pracować z wieloma kancelariami prawnymi, wspierając je w procesie wyboru i aranżacji przestrzeni biurowej. Ich doświadczenia i wnioski, wzbogacone o dane zebrane przez analityków firmy, posłużyły do opracowania raportu pt. "Biura dla kancelarii prawnych".

– Dla branży prawniczej powierzchnie biurowe stanowią szczególnie istotny element nie tylko pracy, ale i budowania wizerunku. Eleganckie, budzące zaufanie i podkreślające renomę firmy biura muszą służyć pracownikom, jak i klientom. Sektor prawniczy jest tym samym jednym z tych, który nie wyobraża sobie pracy bez odpowiedniego biura, a popularność pracy zdalnej pozostaje w nim znikoma. Przekłada się to na preferencje kancelarii jako najemców, gdzie obecnie nie spotykamy się z ruchami optymalizacyjnymi wielkość zajmowanej powierzchni czy gotowością do oszczędności na lokalizacji albo standardzie wykończenia – mówi Jarosław Pilch, dyrektor działu reprezentacji najemcy w Savills.

REKLAMA
Materiały prasowe

Jak podaje Savills w swojej publikacji, na przestrzeni lat zmienił się sposób, w jaki aranżowane są biura kancelarii prawniczych – od gabinetów dla jednej lub dwóch osób przez układ półotwarty i otwarty, aż po wielofunkcyjne przestrzenie, które wymagają wdrożenia rozwiązań różnorodnych, związanych ze specyfiką pracy prawników.

Przykładami międzynarodowych kancelarii prawnych, które w ostatnim czasie zmieniły i otworzyły swoje siedziby w Warszawie są Greenberg Traurig oraz Bird & Bird. Firma doradcza Savills kompleksowo wspierała te projekty zarówno w procesie najmu, jak i doradztwo techniczne i zarządzanie projektem wykończenia nowych przestrzeni biur.

– Projektowanie środowiska pracy przez lata uległo zmianom, ale nadal najważniejszym czynnikiem determinującym układ przestrzeni jest model i specyfika pracy, które mają zapewnić optymalne warunki do koncentracji i skupienia na wykonywanych zadaniach. Nowoczesna przestrzeń pracy musi spełniać najwyższe standardy i potrzeby kancelarii prawnych, zapewniając przy tym efektywność, funkcjonalność i estetykę na najwyższym poziomie – mówi Jakub Jędrys, dyrektor działu doradztwa budowlanego i projektowego w Savills.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA