Katowicki dworzec dopuszczony do użytkowania

Katowicki dworzec dopuszczony do użytkowania

Katowice
REKLAMA

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB) w Katowicach wydał  zgodę na użytkowanie katowickiego dworca kolejowego.

W piątek (5. października br.) zakończył się kilkutygodniowy proces uzyskiwania tzw. pozwolenia na użytkowanie katowickiego dworca kolejowego. PINB w Katowicach, nie zgłaszając żadnych uwag, stwierdził, że obiekt spełnia wszystkie wymogi prawa przewidziane do tego typu obiektów.


- W ostatnich dniach przedstawiciele Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach wizytowali nową halę dworca i drobiazgowo analizowali m.in. zgodność powstałego obiektu ze zgłoszonym wcześniej projektem architektoniczno-budowlanym - mówi Rafał Elżanowski, Dyrektor ds. Inwestycji w NEINVER Polska. - Otrzymany dokument oznacza, że nowa hala katowickiego dworca wraz z pomieszczeniami przeznaczonymi do obsługi pasażerów, biurowymi i komercyjnymi spełnia wymogi polskiego prawa i może być bezpiecznie użytkowana przez podróżnych - dodaje.  


Przed wydaniem decyzji przez Powiatowego Inspektora Nadzoru obiekt lustrowali i pozytywnie zaopiniowali także przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Straży Pożarnej. - Teraz halę dworca wypełnia szum maszyn czyszczących posadzkę oraz wiertarek i wkrętarek używanych do montażu mebli w części handlowej dworca. Blisko zadomowienia są także przedstawiciele spółek PKP, których pomieszczenia znajdują się w części biurowej obiektu - mówi Monika Olejnik-Okuniewska, rzecznik prasowy NEINVER Polska.

REKLAMA


Na terenie dworca trwają ostatnie prace przygotowawcze i porządkowe. Testowana jest także sprawność urządzeń technicznych, takich jak nagłośnienie, czy systemy informowania. Oficjalnie dworzec zostanie oddany do użytku pod koniec października. Od tego momentu podróżni będą mogli korzystać ze wszystkich usług związanych z transportem oraz licznych sklepów i lokali gastronomicznych zlokalizowanych w części komercyjnej obiektu. Sumarycznie na nowym dworcu przestrzeń przeznaczona do obsługi pasażerskiej będzie wynosi blisko 6 tys. m2. Otwarcie hali obsługi pasażerów to finał pierwszego etapu inwestycji na pl. Szewczyka, realizowanej wspólnie przez NEINVER Polska i PKP S.A. Na przełomie roku zaplanowano uruchomienie podziemnego, przelotowego terminala autobusowego, na teranie którego trwają obecnie prace brukarskie przy budowie wysp autobusowych i chodników dla pasażerów. Do połowy przyszłego roku nastąpi otwarcie Galerii Katowickiej o powierzchni 53 000 m2 z 250 sklepami i punktami usługowymi. Pasażerowie korzystający z dworca oraz klienci galerii handlowej będą mieli również do dyspozycji podziemny parking na 1200 samochodów. Ostatni etap inwestycji to nowoczesny biurowiec, który powstanie w sąsiedztwie hali dworca. 


źródło: NEINVER

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA