DODAJ
Anna Maria 22.12.2010, godz. 13:03
Wedle planu już wiosną 2012 r. na poznańskiej Śródce, na brzegu Cybiny pojawi się jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Projekt obiektu zaprojektował zespół architektów z biura Ad Artis Emerla, Jagiełłowicz, Wojda. Budowla charakteryzować się ma prostą bryłą na planie kwadratu efektownie przecięta na pół, osadzona nieopodal zabytkowej katedry. W budowli zastosowane będą innowacyjne multimedialne techniki audiowizualne, przez co w łatwy i dostępny sposób zwiedzający poznają ponad tysiącletnią historię Poznania i Polski. Głównym celem utworzenia Interaktywnego Centrum Historii jest aktywizacja turystyczna Ostrowa Tumskiego oraz Śródki jako najstarszej części Poznania, ściśle związanych nie tylko z historią miasta ale także całego kraju. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 100 mln zł. Możliwe, iż miasto otrzyma na ten cel dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
odpowiedz
Anna Maria 22.12.2010, godz. 13:28
Wedle planu już wiosną 2012 r. na poznańskiej Śródce, na brzegu Cybiny pojawi się jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Projekt obiektu zaprojektował zespół architektów z biura Ad Artis Emerla, Jagiełłowicz, Wojda. Budowla charakteryzować się ma prostą bryłą na planie kwadratu efektownie przecięta na pół, osadzona nieopodal zabytkowej katedry. W Centrum zastosowane będą innowacyjne multimedialne techniki audiowizualne, przez co w łatwy i dostępny sposób zwiedzający poznają ponad tysiącletnią historię Poznania i Polski. Głównym celem utworzenia Interaktywnego Centrum Historii jest aktywizacja turystyczna Ostrowa Tumskiego oraz Śródki jako najstarszej części Poznania, ściśle związanych nie tylko z historią miasta, ale także całego kraju.

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego z całą pewnością pozwoli poznać odwiedzającym realia epoki Mieszka I i Bolesława Chrobrego, jak również innych mieszkańców Ostrowa, którzy przez ponad tysiąc lat kształtowali to miejsce. Całość inwestycji bazować ma na innowacyjnych multimedialnych technikach audiowizualnych: projekcjach holograficznych i filmowych, wykorzystaniu makiet, plansz i wizualizacji oraz aranżacji przestrzennych. Warto dodać też, iż dla obcokrajowców przygotowany zostanie odrębny scenariusz, który szerzej prezentować będzie tło i kontekst wydarzeń, aby tematyka zrozumiała była także dla osób nie znających historii Polski. Zwiedzanie Centrum będzie fascynującym doświadczeniem, w którym każdy odwiedzjący będzie aktywnie uczestniczył.

11629.fullsize.jpg

Inwestycja umiejscowiona zostanie nad brzegami rzeki Cybiny, rozgraniczającej najstarsze części Poznania: Ostrów Tumski i Śródkę, w miejscu gdzie w XIX w. stał Jaz Katedralny - jeden z elementów fortyfikacji Twierdzy Poznań. Umieszczenie Centrum w tej okolicy nada inwestycji wyjątkowej wymowy i podkreśli złożoną historię tego miejsca, doskonale odzwierciedli historię naszego kraju.

Budynek Centrum będzie połączony ze zlokalizowanym na przeciwległym brzegu rzeki przyczółkiem Śluzy Tumskiej – jedynym zachowanym elementem fortyfikacji Ostrowa Tumskiego. Obiekt ten zostanie odrestaurowany i dostosowany do potrzeb turystów. Poprzez most śluzy turyści będą mogli bezpośrednio przejść z Centrum w kierunku Katedry i innych zabytków Ostrowa Tumskiego. Budynek główny Centrum składał się będzie z czterech kondygnacji nadziemnych i dwóch podziemnych.

Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 100 mln zł. Możliwe, iż miasto otrzyma na ten cel dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
odpowiedz
agson899 22.11.2011, godz. 10:11
Zima może pokrzyżować plany otwarcia Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.

Początkowo inwestycja miała być gotowa jeszcze przed Euro 2012. Budowa jednak już jest opóźniona o miesiąc.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
joa.mak 28.11.2011, godz. 10:20
To już pewne: ICHOT powstanie później i będzie otwarty dopiero jesienią 2012. Wylewanie elewacji zimą groziłoby jej uszkodzeniami.

Potwierdziły się nasze informacje sprzed tygodnia: Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego nie zostanie oddane do użytku przed startem Euro 2012 w czerwcu. - Do spółki Infrastruktura Euro 2012 Poznań [prowadzi budowę ICHOT - red.] wpłynęło pismo od inżyniera projektu, w którym informuje on, że nie zdąży z ukończeniem inwestycji do Euro.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
MatKoz 18.01.2012, godz. 08:02
Budowa Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego została wstrzymana. Na ścianie wsporczej zauważono rysę. Wcześniej także występowały problemy na budowie.

Początkowo inwestycja miała być oddana do użytku jeszcze przed Euro 2012, ale od samego początku były opóźnienia. Teraz trwa wyścig z czasem, żeby nie stracić unijnych dotacji. To prawie 45 mln złotych i musi być rozliczone do końca tego roku. W sumie inwestycja ma kosztować 100 milionów złotych.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
aszatkowska 26.01.2012, godz. 12:39
Rysy na ścianie wsporczej ICHOT nie stanowią zagrożenia - uznali fachowcy z Politechniki Poznańskiej. Budowa Centrum ruszyła znowu z kopyta

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o wstrzymaniu prac na budowie, związanym z zarysowaniem betonu ściany wsporczej ICHOT-u. Prowadząca inwestycję spółka Infrastruktura Euro Poznań sprowadziła fachowców z Politechniki Poznańskiej i od wyników ich ekspertyzy uzależniała dalsze losy budowy.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
PieEetrek 28.02.2015, godz. 18:11
Inwestycja jest już zakończona.

28.02.2015 :

145589_1000x.jpg145590_1000x.jpg
145591_1000x.jpg
odpowiedz
InvestPhoto.pl 25.04.2017, godz. 15:48
[Poznań] Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego 330199
odpowiedz